(Illusztráció: Katasztrófavédelem)
Az elmúlt időszakban Zalában több, elektromos meghibásodás miatt bekövetkezett – szerencsére – kisebb tűzesethez kellett vonulniuk a megye tűzoltóinak. Sormáson egy zárlatos lámpa miatt keletkezett tűz, nemrég pedig Nagykanizsán, töltés közben gyulladt ki egy elektromos kisautó. Igaz, nem megyei esemény volt, de nemrég Gyálon elektromos meghibásodás miatt leégett egy lakóépület, melyen napelemek is voltak.
Ugyan az egyre népszerűbb napelemes újítások során kicsi az esély, hogy maga a rendszer miatt keletkezik tűz, de érdemes alaposan átgondolni, hogy a kiépítéskor pontosan milyen feltételeknek is kell megfelelnie. Ha végigvettük a lehetséges kockázatokat, akkor biztonsággal foghatunk neki a telepítésnek.
Fontos (és kötelező eleme is!) a napelemrendszernek a szakaszoló kapcsoló, ám érdemes arra is ügyelni, hogy amíg a napelemtábla fényt kap, addig a tábla és a kapcsolók közti vezeték ugyanúgy feszültség alatt van. Ez a tűzoltóknak is új kihívást jelent, ugyanis egy esetleges oltásnál a táblákat le kell takarni habbal, vagy nem éghető ponyvával. Éppen ezért a tűzoltók felkészítésébe már az ilyen jellegű esetek kezelése is bekerült. Természetesen az esetlegesen felmerülő, napelemhez köthető tüzek számát gyakorlatilag a nullára csökkenthetjük akkor, ha megfelelő, minőségi anyagból hozzáértő szakember segítségével történik a kiépítés.
Elektromos tűz bármikor keletkezhet. Az első és legfontosabb ezért, hogy otthonainkat lássuk el egy füstérzékelővel! Ez az eszköz a plafonra helyezve azonnal jelez, ha baj van! Emellett néhány praktikával, kis odafigyeléssel sokkal nagyobb biztonságban tudhatjuk saját magunkat és családunkat. Potenciálisan veszélyforrás lehet gyakorlatilag minden olyan eszköz, amit használunk, de emellett a szabálytalan, rossz, esetleg nem szakember által végrehajtott bekötések, hálózati kiépítések is kockázatot jelentenek. Zalában már több melléképületet érintő tűzeset is volt idén, többségük elektromos meghibásodás miatt. A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kéri a lakosságot, hogy az ilyen jellegű munkákat inkább szakemberrel végeztessék!
De mire érdemes figyelni otthonainkban?
Egy háztartásban egyszerre akár több számítógép, telefontöltő és egyéb elektromos berendezés üzemel. Ez jelentős energia felvétellel jár, ami nem megfelelően üzemelő hálózat esetében fokozott tűzveszéllyel is járhat. Fontos, hogy az elektromos berendezéseket használatuk után minden esetben válasszuk le a hálózatról! Amennyiben elektromos hibát észlelünk, minden esetben hívjunk szakembert! Egy rosszul leszigetelt vezeték vagy túlterhelt hálózat következtében lakástűz alakulhat ki!
Éppen ezért:
– Túlmelegedés, rendellenes működés, furcsa, égésre utaló szag esetén azonnal válasszuk le az elektromos berendezést a hálózatról, húzzuk ki a konnektorból!
– A kismegszakítókat, biztosítókat csak szakemberrel cseréltessük, javíttassuk!
– Használat előtt nézzük át elektromos berendezéseinket, a csatlakozókat és a vezetékeket, hogy nincsenek-e eltörve, megrepedve!
– Ne terheljük túl a hosszabbítókat, elosztókat, több elektromos hosszabbító kábelt ne csatlakoztassunk egymásba! Lehetőleg földelt eszközöket használjunk!
– Ne használjon hosszabbítót, kábeldobot feltekerve! A feltekert kábel terhelve túlmelegszik, megolvad, tüzet, égési sérülést okoz.
– Az elektromos fűtőkészüléket soha ne takarjunk le, ne tegyük közel bútorainkhoz, éghető anyagból készült tárgyainkhoz!
– Ha hosszabb időre elutazunk, ne hagyjuk áram alatt, konnektorba dugva az elektromos berendezéseket, mivel ezek még kikapcsolt, készenléti állapotban is fogyasztóként üzemelnek! Esetleges meghibásodásuk tüzet okozhat!
– A jó kapcsoló és a jó csatlakozó üzem közben nem melegszik. Ellenkező esetben cseréltesse ki!
– Lámpáiban mindig a foglalatnak megfelelő méretű és teljesítményű izzókat használjon!
– Az elektromos hálózatban keletkezett hibákat minden esetben szakemberrel javítassa meg!
– Az elektromos tüzet tilos vízzel oltani! Az oltáshoz használjunk porral oltó kézi tűzoltó készüléket, de használhatunk homokot vagy különböző nem gyúlékony, nagy felületű anyagot, amely elzárja az oxigént a tűztől. Javasolt otthon egy tűzoltó készülék készenlétben tartása, mert a kezdeti tüzek oltására hatékonyan alkalmazható, így megfékezhetjük a kezdődő tüzeket, védelmezve családunk és vagyontárgyaink épségét.
Bármilyen tűz észlelése során a legfontosabb a gyors helyzetfelmérés. A tűz másodpercek alatt rohamosan elterjedhet, így ha látunk esélyt a tűz megfékezésére és eloltására, akkor azt azonnal kezdjük meg. Ha nincs ilyenre lehetőség, akkor az első dolgunk a tűzoltók értesítése legyen a 112-es segélyhívószámon, és csak utána kezdjünk bele a tűz oltásába, illetve a kármentésbe.
(Forrás: ZMKI)
A sofőr adatai hátra hagyása nélkül a helyszínről elhajtott.
Rutsch Tamás törzsőrmester többszöri rúgással törte be a lángokban álló lakás ajtaját.
A tűzzel érintett otthonban egy idős ember tartózkodott, a mentők füstmérgezés miatt kórházba szállították.
Még a bejelentés napján elfogtak a nagykanizsai rendőrök két orvvadászt, akik hurokkal ejtettek el vaddisznót.
Extrém gyorshajtót mértek be Zalában, jelentősen túllépte a megengedett legnagyobb sebességet.
A 44 éves Varga Zsolt még augusztus közepén tűnt el Nagykanizsáról.
Nyakas Tamás tűzoltó őrmester, gépjárművezető kategóriájában a 11., míg Bartalos Attila címzetes tűzoltó törzsőrmester, beosztott tűzoltó a 9. helyen zárt.
A szemle és az elsődleges adatok alapján a 37 éves férfi miután végezhetett a kisfiával, öngyilkosságot kísérelt meg.
A 76-os főúton egy személyautó és egy autóbusz frontálisan ütközött.
A nagykanizsai rendőrök befejezték a nyomozást azzal a férfival szemben, aki gázpisztollyal ijesztegette a szomszédját.
A két férfit a Zala Vármegyei Főügyészség indítványa alapján a bíróság letartóztatta, cselekményük miatt akár tíz évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetők.
Az ellenőrzés célja a jogsértő cselekmények elkövetésének megelőzése, felderítése, illetve megszakítása, továbbá a közrend, a közbiztonság fenntartása.
Kigyulladt egy megközelítőleg ötven négyzetméteres lakóház Várföldén, az épület teljes terjedelmében kiégett.