(Illusztráció: Pixabay)
Az idei évben eddig 427 alkalommal vonultak a zalai hivatásos tűzoltók otthonokban bekövetkező, tűzoltó beavatkozást igénylő eseményekhez. Ezek közül 159 esetben tapasztaltak a megközelítéssel vagy behatolással összefüggésben nehezítő körülményt. Három esetben többszintes lakóházak lakásaiban felcsapó lángok miatt vonultak a tűzoltók olyan helyszínre, ahol parkoló járművek is nehezítették a gyors megközelítést.
Mivel a lakásokban bármikor megtörténhet a baj, a lakók érdeke is, hogy a tűzoltási-felvonulási területekre nem parkolnak autóikkal.
Az emeletes házak környékén szinte mindennapos jelenetsor a parkolóhely keresés. Mivel egyre több autóval rendelkeznek a családok, nem egyszerű feladat ez egy nagyvárosban. A legszűkebb helyek kihasználása előtt mindig figyeljünk arra, hogy egy tűzoltógépjármű is elférjen mellettünk!
A megállni tilos, várakozni tilos tábla mellett kiegészítő jelzésként gyakran láthatjuk a közlekedési táblákon, hogy egy adott távolságon belül tilos parkolni, a tűzoltókat leszámítva. Ez nem véletlen. A tervezőmérnökök munkájuk során pontosan kiszámolják, hogy mekkora terület kell egy középmagas épület tüzének oltásához a tűzoltóautók számára. Azért is fontos, hogy üresen hagyjuk ezeket a szabad helyeket és az oda vezető útszakaszokat, mivel addig nem tudnak biztonságosan beavatkozni a tűzoltók, amíg megfelelő távolságra nem közelítették meg az épületet.
Azért, hogy a tűzoltók a társasházi lakástüzeknél – ahol minden másodperc fokozottan számít – be tudjanak időben avatkozni, a ház környékén kijelölt tűzoltási és felvonulási területek vannak. A tízemeleteseknél, de sok esetben már a négyemeletes házaknál bekövetkező tüzekhez a tűzoltók speciális tűzoltógépjárművekkel is érkeznek. Ilyen például a gépezetes tolólétra vagy az emelőkosaras gépjármű, amelyeknek jóval nagyobb helyre van szükségük a beavatkozáshoz.
A magasból mentő járművek biztonságos működtetéséhez előzetesen felmért és kijelölt felállítási helyekre van szükség, ahol fontos szempont, hogy a jármű emelőkosara vagy létrakosara az épület homlokzatának minél nagyobb felületét el tudja érni, továbbá lényeges, hogy ki is tudjon talpalni, s a talpak helye alatt ne legyen közművezeték, akna. A kijelölt felállítási helyekre pont azért nem szabad parkolni, hogy az életmentés és a tűzoltás ne essen késedelembe.
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat ekként rendelkezik: „A létesítmény közlekedési, tűzoltási felvonulási útvonalait, területeit, valamint oltóanyag-szerzési helyekhez vezető útjait állandóan szabadon és olyan állapotban kell tartani, amely az időjárási viszonyoktól függetlenül alkalmas a tűzoltó gépjárművek közlekedésére és működtetésére.” Amennyiben ezt az előírást valaki nem tartja be, úgy a kiszabott tűzvédelmi bírság mértéke legalább a harmincezer forintot, de akár az egymillió forintot is elérheti.
A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kéri a lakosságot a szabályok betartására, hisz a tűzesetek oltásánál minden másodperc számít!
(Forrás: ZMKI)
Nyakas Tamás tűzoltó őrmester, gépjárművezető kategóriájában a 11., míg Bartalos Attila címzetes tűzoltó törzsőrmester, beosztott tűzoltó a 9. helyen zárt.
A szemle és az elsődleges adatok alapján a 37 éves férfi miután végezhetett a kisfiával, öngyilkosságot kísérelt meg.
A 76-os főúton egy személyautó és egy autóbusz frontálisan ütközött.
A nagykanizsai rendőrök befejezték a nyomozást azzal a férfival szemben, aki gázpisztollyal ijesztegette a szomszédját.
A két férfit a Zala Vármegyei Főügyészség indítványa alapján a bíróság letartóztatta, cselekményük miatt akár tíz évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetők.
Az ellenőrzés célja a jogsértő cselekmények elkövetésének megelőzése, felderítése, illetve megszakítása, továbbá a közrend, a közbiztonság fenntartása.
Kigyulladt egy megközelítőleg ötven négyzetméteres lakóház Várföldén, az épület teljes terjedelmében kiégett.
Kézre került a murakeresztúri emberölés gyanúsítottja.
A 44 éves államtagadó férfi akár 10 éves börtönbüntetést is kaphat Németországban.
A haláleset körülményeit a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság vizsgálja.
Nemcsak balesetekhez és tűzesetekhez vonultak ki, hanem veszélyes fák eltávolításához is riasztották őket.
A segítségnyújtásban Zala vármegyéből Németh Attila Gábor tűzoltó törzszászlós vett részt, aki a Zalakarosi Katasztrófavédelmi Őrs egyik szerparancsnoka.