(Fotó: Gergely Szilárd)
Megemlékeztek Lovásziban azokról a hősökről, akik 1919-ben a településre bevonuló dél-szláv kádereket elűzték.
A zalai községben Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő az akkor történteket a mával állította párhuzamba.
– Napjainkban, amikor a nyílt háborúskodást felváltotta a körmönfont propaganda, a hamisság és a ferdítés intézményesített gyártása; amikor új meg új, vadabbnál vadabb kósza eszmék és kósza emberek pünkösdi királyságai követik egymást a hangos kisebbség által megteremtett médiavilágban, különösen aktuális és igen nagy figyelmet követelő feladat az örökségünk védelme – fogalmazott a politikus. – Ma azt akarják elhitetni velünk: mindezeket a lopakodó folyamatokat elintézhetjük egy legyintéssel, hiszen itt, helyben, a mi józan, két lábbal a szülőföldön álló valóságunkban rend van, a békesség ideje van. De sajnos nem ez a helyzet.
Lovásziban 1919-ben nem hagyott ki a józan éberség, nem hitték az emberek, hogy a nagy háború elmúltával el lehet altatni a védekezésre, a küzdelemre való készséget, tette hozzá.
– Bizonyára jólesett volna így gondolni, megpihenni, de nem így tettek, hanem éberségükkel szolgálták a magyar nemzetet. Lovásziban 102 évvel ezelőtt nem a kötelességszegés, hanem a hősiesség szele fújt. És ennek köszönhetjük, hogy ma magyar névvel, magyar nyelven beszélve, magyar zászló alatt itt állhatunk, és közösen emlékezhetünk – mutatott rá Cseresnyés Péter.
A vasi Kercaszomoron 1920-ban történtek hasonló események, ezek pedig összekötik a falut Lovászival, így a két község most testvértelepülési megállapodást is kötött a megemlékezésen.
A község szépkorú lakóinak szerveztek ünnepséget nemrég.
Molnári önkormányzata a Magyar Falu Program keretében több mint 11 millió forint támogatást nyert el a munkálatok elvégzésére.
A minap tartotta soron következő testületi ülését a letenyei önkormányzat, ahol számos fontos döntést hoztak meg a képviselők.
A Magyar Falu Programban elnyert támogatásból sikerült újabb feladatokat elvégezni a település temetőjében.
Letenye polgármestere szerint az előző városvezetés hibáit akarják számon kérni.
A település önkormányzata több mint 205 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a fejlesztéshez.
A korszerűsítést a Magyar Falu Program támogatásából és az önkormányzat saját forrásaiból valósították meg.
11,5 millió forint vis maior támogatást nyert Dobri önkormányzata.
A találkozón a településvezetők első kézből kaphattak információt Dukai Miklós önkormányzati államtitkártól az önkormányzatokat érintő kérdésekben.
Az elmúlt tíz év átlagához képest kevesebb volt a trófea.