Szüreti felvonulás Rigyácon (Fotó: Gergely Szilárd)
Eseménydús volt a hétvége a dél-zalai településeken. Rigyácon például a szüreti felvonulás és mulatság hagyományát élesztették fel egy kormányzati programnak köszönhetően.
Balassa Kornél polgármester elmondta, a nemrég megtartott szőlészeti – borászati szakmai nappal és a mostani rendezvénnyel is az a céljuk, hogy az elhagyott területeket újra műveljék.
- Nyilván a közösségi élet fellendítése és a hagyományőrzés csak úgy megy, ha a fiatalokat minél nagyobb mértékben bevonjuk ezekbe a rendezvényekbe. Azt gondolom, a programokon keresztül tudjuk megismertetni, megszeretettni velük a szőlőt, a szőlőművelést - tette hozzá Rigyác polgármestere, aki szerint a múlt is igazolja, hogy van helye a településen a szüreti felvonulásnak. A régióban nagy hagyománya van a szőlőtermesztésnek, eredetét akár egészen a római korig vissza lehet vezetni.
Tér-Zene Paton (Fotó: Gergely Szilárd)
Paton Tér-Zene elnevezéssel szerveztek programot, ugyancsak kormányzati pályázaton nyert forrásból. Bata Zoltán polgármester kiemelte, 5 millió forintot nyert a falu közösségépítő események rendezésére. A településvezető azt is hangsúlyozta, hogy az állami támogatásokon túl – a faluban jól működő közmunkaprogramnak köszönhetően – is tudnak az ott élők érdekében fejlesztéseket megvalósítani.
- A közmunkaprogram jól működik a településen, 13-14 hektáron gazdálkodunk, kukoricát, hagymát, burgonyát termelünk. A termékeket értékesítjük, a kapott pénzt visszaforgatjuk, gépesítünk, próbáljuk fejleszteni a falut. Nemrég például önerőből 22 kamerát vásároltunk, a beruházás közbiztonsági szempontból mindenkinek megnyugvást jelent - mondta Bata Zoltán.
Közösségi nap Nagyrécsén (Fotó: Gergely Szilárd)
Nagyrécsén a Dombhátról dombhátra elnevezésű projekt részeként tartottak újabb közösségi napot. A programban Csapi, Nagybakónak, Nagyrécse, Magyarszentmiklós, Újudvar és Zalakaros vesz részt.
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő a rendezvényeken kiemelte, reméli, a szomszédban zajló háború mielőbb véget ér, az ott élő emberek életében újra béke lesz, Európában pedig megoldódik az energiaválság. A politikus hangsúlyozta, a kormány intézkedéseinek köszönhetően lesz elég gáz a fűtésre Magyarországon, ugyanakkor az ilyen helyzetekben mindig felértékelődik a közösségek szerepe, s ezért is fontosnak tartja az összetartozást erősítő rendezvényeket.
A község szépkorú lakóinak szerveztek ünnepséget nemrég.
Molnári önkormányzata a Magyar Falu Program keretében több mint 11 millió forint támogatást nyert el a munkálatok elvégzésére.
A minap tartotta soron következő testületi ülését a letenyei önkormányzat, ahol számos fontos döntést hoztak meg a képviselők.
A Magyar Falu Programban elnyert támogatásból sikerült újabb feladatokat elvégezni a település temetőjében.
Letenye polgármestere szerint az előző városvezetés hibáit akarják számon kérni.
A település önkormányzata több mint 205 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a fejlesztéshez.
A korszerűsítést a Magyar Falu Program támogatásából és az önkormányzat saját forrásaiból valósították meg.
11,5 millió forint vis maior támogatást nyert Dobri önkormányzata.
A találkozón a településvezetők első kézből kaphattak információt Dukai Miklós önkormányzati államtitkártól az önkormányzatokat érintő kérdésekben.
Az elmúlt tíz év átlagához képest kevesebb volt a trófea.