Illusztráció (A kép forrása: Pixabay)
Bár az idő múlása a mi szempontunkból teljesen lineárisnak tűnik, a tudósok régóta feltételezik, hogy az idő nem csak egy irányba tud folyni. Az elméletet hamarosan Ausztrália egyetlen működő atomreaktorában fogják igazolni – vagy cáfolni.
Joan Vaccaro, a Griffith Egyetem professzora 2018-ban publikálta a The quantum theory of time, the block universe and human experience című munkáját, amelynek egyik érdekes állítása, hogy a dolgok változása nem a természet sajátossága, hanem az időtükrözés szimmetriájában fellépő törés, amit a fizikában T-sértésnek neveznek.
Az, hogy az idő látszólag egy irányba folyik, csupán azért van, mert mindeddig csak így tudtuk megfigyelni.
Vaccaro szerint ha a feltételezése helyes, az nem csak az időről és a térről alkotott eddigi elképzeléseinket írhatja át, de olyan alapvető fizikai törvényeket is, mint például a tömegmegmaradás törvénye.
Hamarosan kiderülhet, hogy igaza van-e, ugyanis a Griffith Egyetem Kvantumdinamikai Központjának a professzora, Erik Streed egy empirikus kísérlettel igyekszik igazolni kollégája állításait, amelyet Ausztrália egyetlen működő atomreaktorában, a Sydney mellett található OPAL-ban (Open-pool Australian lightwater reactor) végez el.
Az ausztráliai OPAL reaktor (A kép forrása: Pinterest)
Mivel az OPAL egy úgynevezett kutatóreaktor, amit nem elektromos áram előállítására használnak, így tökéletes terepet biztosít a kísérlethez, hiszen a kutatóknak lehetőségük van ki- és bekapcsolni a reaktort, ami elengedhetetlen ehhez a kísérlethez.
„Az elmélet gyakorlati oldala szerint, ha egy területen elég sok neutrínó van, mint például egy atomreaktorban, akkor az idő múlása megváltozhat” – magyarázta Streed a Brisbane Times-nak, hogy miért esett egy atomreaktorra a választásuk.
Bár Streed szerint a Nap szintén kiváló neutrínóforrás lenne, ám azt nem tudják kedvük szerint ki- és bekapcsolni.
A professzor és munkatársai az ausztrál kormány Nemzeti Mérőintézetétől kapott nagy pontosságú atomórákkal érkeztek az OPAL-ba, amelyeket a reaktor különböző pontjain helyeztek el, így pedig minden kétséget kizáróan fogják tudni igazolni, hogy helyes-e Vaccaro elmélete:
ha a reaktor különböző pontjain eltéréseket figyelnek meg az idő múlásában, az igazolhatja, hogy a neutrínók valóban hatással vannak az időre.
Streed ugyanakkor azt is hozzáteszi, hogy ha a kísérlet esetleg pozitív eredményeket is hozna, az még mindig csak az út eleje lesz, hiszen a neutrínók által okozott hatást máshol is igazolniuk kéne, többek között több másik reaktorban is meg kéne ismételni a kísérletet.
(Forrás: Rakéta/Tech Times)
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
December 27-31. között élő zenés estek, kézműves vásár és szórakoztató programok várják az érdeklődőket a Karos Korzón.
Nézzük, milyen programkínálatból válogathatunk a hétvégén!
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
Több mint negyedével nőtt idén a Lyme-kórral regisztrált esetek száma.
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
Elképzelhető, hogy idővel valóban „magyar tengerként” hivatkozhatunk majd a Balatonra…
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
A hirtelen jött lehűlés, az ezzel járó csapadékos időjárás alaposan próbára teszi a hosszú vándorútra készülő molnárfecske és füstifecske állományt.
Mesebeli torta, melyben Kovács Alfréd váci cukrász gyermekkorának meghatározó ízei fogócskáznak.
A Perseidák meteorraj maximuma idén augusztus 12-én 16 órára esik, de már vasárnap estétől érdemes az eget kémlelni.