Illusztráció (A kép forrása: Pixabay)
A szakemberek szerint a ragadozók és a tapasztalatlanság okozta elhullás a természetes folyamatok része, a madárfajok stabil állományainak fennmaradásához nincs szükség minden fióka túlélésére. A Magyar Madártani Egyesület egy szemléletes plakáttal mutatja meg, hogy mit kell tenni, ha valaki elhagyott, gyámoltalan fiókát talál.
Tavasszal bejárta az a hír a sajtót, amikor a Miskolchoz közeli Mályiban a madármentő állomás munkatársai favágás miatt bajba jutott mókuskölyköket mentettek meg.
Ha valaki bajba jutott állatokkal találkozik, akkor természetes, hogy segíteni szeretne nekik, azonban a szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy alaposan fontoljuk meg, hogy mit teszünk ilyenkor, mert a látszattal ellentétben az állatok sokszor valójában nincsenek is bajban ezekben helyzetekben.
A madarak esetében áprilistól augusztusig tart a fiókaszezon, ilyenkor előfordulhat, hogy olyan fiatal madarakkal találkozunk, amik látszólag megmentésre szorulnak. Bár a fiókák elesettnek, magányosnak tűnhetnek, legtöbbjük nem árvult el, ezért a legnagyobb segítség számukra az, ha nem fogjuk be őket.
A Magyar Madártani Egyesület tájékoztatójában emlékezteti az állatbarátokat, hogy egy felelős madárvédőnek nem szabad a természeti törvények ellen dolgoznia. Minden egyes madár, fészekalj és fióka megmentésére csak a végveszélyben lévő fajok esetében van szükség.
A szakemberek szerint el kell fogadnunk, hogy a ragadozók, a betegségek és a tapasztalatlanság okozta elhullás a természetes folyamatok szerves részei. A legtöbb kis- és közepes testű énekesmadár évente pont ezért költ kétszer, és ezért nevel fel évente akár húsznál is több fiókát. A stabil állomány fennmaradásához nincs szükség minden fióka túlélésére, sőt, ez kimondottan kedvezőtlen lenne, mivel olyan állományrobbanáshoz vezetne, ami miatt rövid időn belül elfogyna a madarak tápláléka, és az állomány magától összeomlana.
A Magyar Madártani Egyesület hangsúlyozza, hogy a településen gyakori madarak esetében az állományok szempontjából nem jelentős az évi néhány száz, vagy néhány ezer – sokszor feleslegesen, nem is bajban lévő – madár megmentése. Ezt jól alátámasztják a Magyarországi állományadatok is, például a barátposzáta, az erdei pinty, a fekete rigó, a házi veréb, a mezei veréb, és a széncinege hazai állományának éves szaporulata 10 millió fióka feletti.
Természetesen a szakemberek nem azt mondják, hogy ne foglalkozzunk a bajba jutott állatokkal, hanem hogy alaposan mérjük fel a körülményeket, ha ilyen helyzetbe kerülünk.
(Forrás: hirado.hu)
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
December 27-31. között élő zenés estek, kézműves vásár és szórakoztató programok várják az érdeklődőket a Karos Korzón.
Nézzük, milyen programkínálatból válogathatunk a hétvégén!
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
Több mint negyedével nőtt idén a Lyme-kórral regisztrált esetek száma.
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
Elképzelhető, hogy idővel valóban „magyar tengerként” hivatkozhatunk majd a Balatonra…
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
A hirtelen jött lehűlés, az ezzel járó csapadékos időjárás alaposan próbára teszi a hosszú vándorútra készülő molnárfecske és füstifecske állományt.
Mesebeli torta, melyben Kovács Alfréd váci cukrász gyermekkorának meghatározó ízei fogócskáznak.
A Perseidák meteorraj maximuma idén augusztus 12-én 16 órára esik, de már vasárnap estétől érdemes az eget kémlelni.