Illusztráció (A kép forrása: Unsplash)
Az egyszer használatos műanyagok egyre nagyobb mértékben szennyezik az óceánokat és egy becslés szerint 2050-re az óceánokban több műanyag lehet, mint hal.
A műanyagok témája az Európari Bizottság egyik kulcsfontosságú témája, egyike azon hét területnek, amely a körkörös gazdaság 2050-ig való megvalósítása során figyelmet kap – olvasható az europarl.europa.eu oldalon. A műanyagok körkörös gazdaságban betöltött szerepével kapcsolatos európai stratégia fokozatosan megszüntetné a mikroműanyagok használatát. Emellett a Bizottság várhatóan még idén további javaslatokat terjeszt elő a műanyag hulladékok kezelésére, beleértve a mikroműanyagokat is.
Az európai tengerpartokon 10 leggyakrabban előforduló egyszer használatos műanyag termék és a tengerekben hagyott műanyag halászeszközök együttesen a tengeri hulladék 70 százalékát teszik ki.
A műanyag, amellett, hogy a partokat szennyezi, a tengeri állatokra is rendkívül veszélyes: a nagyobb hulladékdarabokba beleakadhatnak, a kisebbeket pedig könnyen összetévesztik a táplálékukkal. A műanyag elfogyasztása egyrészt megakadályozhatja az állatokat az élelem megemésztésében, másrészt a műanyagban lévő kémiai anyagok káros hatással lehetnek rájuk.
A táplálékláncon keresztül ráadásul az emberek szervezetébe is bekerülhet műanyag.
Ezeknek az anyagoknak az egészségünkre gyakorolt hatása egyelőre nem ismert. A tengerben található hulladék gazdasági károkat is okoz azoknak az ágazatoknak, amelyek megélhetése a tengerektől függ: a műanyag csomagolások mindössze körülbelül öt százaléka marad a gazdaságban – a többit gyakorlatilag kidobjuk.
Pontosabban a ftalátok (mesterségesen előállított vegyi anyagok), amelyeket a műanyagok javítására használnak: a műanyag csomagolástól kezdve a háztartási tisztítószereken és kozmetikumokig mindenütt megtalálhatók. Egy új tanulmány szerint a sirályok újonnan rakott tojásaiban is megtalálhatóak – írja a az iflscience.com.
A kutatók azt is elmondták, hogy
a ftalátok jelenléte összefüggésbe hozható a sirályok oxidatív stresszével, ami azt jelenti, hogy ez a szennyező anyag jelenléte érzékelhetően egészségügyi problémákat idéz elő az állatokban.
A kutatók azt is megállapították, hogy a tojók továbbadják a ftalátokat és a lipidkárosodás termékeit az utódoknak. A nagyobb ftalát-szennyezettségű tojásokban nagyobb arányban fedezhető fel a károsodás és kevesebb E-vitamint tartalmaznak.
A ftalátok pontos egészségügyi következményei egyelőre homályosak, de egyre több bizonyíték van arra, hogy komoly hatással lehetnek az állatok egészségére. A fő gond abból adódik, hogy ezek az anyagok képesek megzavarni az endokrin rendszert, amelynek negatív következményei lehetnek az életfontosságú funkciók működésére.
Ez az anyagok gyakorlatilag minden ember vérében, a hazai élővizekben és a házi porban is kimutathatóak. A szervezetbe elsősorban élelmiszerek csomagolóanyagairól és porral belélegezve kerülhetnek be.
(Forrás: Agroinform)
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
December 27-31. között élő zenés estek, kézműves vásár és szórakoztató programok várják az érdeklődőket a Karos Korzón.
Nézzük, milyen programkínálatból válogathatunk a hétvégén!
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
Több mint negyedével nőtt idén a Lyme-kórral regisztrált esetek száma.
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
Elképzelhető, hogy idővel valóban „magyar tengerként” hivatkozhatunk majd a Balatonra…
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
A hirtelen jött lehűlés, az ezzel járó csapadékos időjárás alaposan próbára teszi a hosszú vándorútra készülő molnárfecske és füstifecske állományt.
Mesebeli torta, melyben Kovács Alfréd váci cukrász gyermekkorának meghatározó ízei fogócskáznak.
A Perseidák meteorraj maximuma idén augusztus 12-én 16 órára esik, de már vasárnap estétől érdemes az eget kémlelni.