2021. év madara: a cigánycsuk (A kép forrása: agrarszektor.hu)
Elindult az év egyik legfontosabb madárügyi szavazása a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) honlapján. Nehéz lesz a választás, három rendkívül színes és gyönyörű faj versenyez az Év Madara címért.
Az MME 1979 óta választatja meg a nagyközönséggel az Év Madarát. A program célja, hogy minden évben olyan madárfajra hívja fel a figyelmet, amelynek védelmében a társadalomnak is nagy szerepe lehet. Az egyesület honlapján 2021. július 25-én 12 óráig adhatja le szavazatát a szimpatikus madárfajra. Figyelem, egy IP-címről csak egy szavazatot fogad el a rendszer! A legtöbb szavazatot begyűjtő faj lesz az év madara 2022-ben, s e madár köré szervezi majd a jövő évi kampányát az MME.
Íme, a jelöltek:
Kékbegy (Luscinia svecica)
(Fotó: Adobe Stock)
Nádi énekesmadaraink közül a legszebb tollazattal rendelkező, rejtett életmódú, nehezen észrevehető faj. A nádasok szegélyzónájában fordul elő leginkább, a homogén, sűrű nádállományokat elkerüli. Kedveli a csatornapartokat, halastavakat, bányatavakat. Előszeretettel keresgél a növényzet alsó részén, az avas nádban, amit költőhelyként is használ. Vonuló, a telet Afrikában tölti. Hazánkban védett faj, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
Zöld küllő (Picus viridis)
(Fotó: Adobe Stock)
Gyakori harkályfélénk. Tollruhájának uralkodó színe a zöld. Mindkét nem piros sapkát visel, szemkörnyékük fekete. A hím fekete bajuszának közepe piros, a nőstény bajuszsávja pedig teljesen fekete. Táplálékának legjelentősebb hányadát hangyák alkotják, de kisebb mennyiségben rovarokat, rovarlárvákat is fogyaszt. Zsákmányait hosszú, ragadós nyelvével szedegeti össze. Sajátos étrendjéből fakadóan igen sokat tartózkodik a talajszinten, ébersége azonban sosem lankad – a legkisebb veszélyt megneszelve szárnyra kap. A védett fajok közé tartozik Magyarországon, természetvédelmi értéke 50 000 Ft egyedenként.
Vörös gém (Ardea purpurea)
(Fotó: Adobe Stock)
Nagy méretű gázlómadár. Laza telepeit nagy kiterjedésű nádasokban alakítja ki. Fészkét nádból építi, fészekalapjait más fajok is felhasználhatják. Költőhelyétől sokszor jelentős távolságra is eljár táplálkozni, kedveli a székisásosokat. A halak mellett kétéltűeket, vízirovarokat, rákokat is fogyaszt. Vonuló, április és szeptember között figyelhető meg hazánkban. Nyugat-Afrikában telel. Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 000 Ft.
Szavazni az MME honlapján lehet.
(Forrás: turistamagazin.hu)
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
December 27-31. között élő zenés estek, kézműves vásár és szórakoztató programok várják az érdeklődőket a Karos Korzón.
Nézzük, milyen programkínálatból válogathatunk a hétvégén!
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
Több mint negyedével nőtt idén a Lyme-kórral regisztrált esetek száma.
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
Elképzelhető, hogy idővel valóban „magyar tengerként” hivatkozhatunk majd a Balatonra…
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
A hirtelen jött lehűlés, az ezzel járó csapadékos időjárás alaposan próbára teszi a hosszú vándorútra készülő molnárfecske és füstifecske állományt.
Mesebeli torta, melyben Kovács Alfréd váci cukrász gyermekkorának meghatározó ízei fogócskáznak.
A Perseidák meteorraj maximuma idén augusztus 12-én 16 órára esik, de már vasárnap estétől érdemes az eget kémlelni.