Az interneten is óvd az adataidat! (Fotó: Evanto)
Már régen elmúltak azok az idők, amikor megbízható víruskereső és -irtó szoftverek nélkül lehetett böngészni és kattingatni az interneten. Ma már nem elég bizalmatlannak és körültekintőnek lenni, szükséges a vírusirtók által nyújtott védelem is.
Ezek a szoftverek nem szűrnek ki mindent – örök a harc a támadók és a védekezők között –, de egy elsődleges védvonalat képeznek a támadásokkal szemben. Ezenfelül pedig elengedhetetlen a felhasználó óvatossága. Csak megbízható feladótól, megbízható e-mail-címről érkező csatolmányokat nyiss meg, és használj olyan szolgáltatásokat, amelyek lehetővé teszik a biztonságos megnyitást.
Hivatalosnak tűnő, ám kamu e-mail
Általános ökölszabály, hogy a bank vagy kormányszerv sohasem kér e-mailben, hogy „erre a linkre kattintva" belépés után módosítsd a jelszavadat. Ha egy – gyakran rövid, minimális információt tartalmazó – levélben ilyet kérnek tőled, az mindig legyen gyanús és sohase kattints a linkre. Akkor is legyen gyanús az e-mail, valamint a benne küldött hiperhivatkozás (link), ha
Az adathalászok gyakran valódinak tűnő logót és feladót jelenítenek meg, ám az e-mail címek és a linkek url-je mindig árulkodó. Ha mégis rákattintottál egy ilyen linkre, akkor se add meg a bizalmas adataidat és ne engedélyezz semmilyen műveletet.
Tudtad, hogy egy PDF fájl is tartalmazhat kártékony programokat vagy vírusokat? (A kép forrása: Pixabay)
Ismerd fel az álcázást!
Az e-mail feladóhoz bármit be lehet írni, de az e-mail címnél, url-nél és csatolmánynál – akármilyen hosszú is – a végét kell megnézni és ellenőrizni. Ott derül ki, hogy mi a domain, ahonnan a levél érkezett, ott látszik, pontosan hova mutat a link vagy milyen kiterjesztésű a fájl.
Ellenőrzéskor mindig az utolsó pontot kell megkeresni. Az utolsó pont utáni 3 karakter mutatja a fájl kiterjesztését, linknél és url-nél pedig az utolsó pont előtti és utáni karakterek adják meg a pontos domaint. Előtte bármi lehet. Olyan márkanév is, amit ismersz, amiben megbízol. De SMS-ben és app (Viber, Instagram, Whatsapp, Facebook) üzenetben is érkezhet link. Ezekre is mindig nagy körültekintéssel, megfontoltan kattints és telepíts szoftvereket, alkalmazásokat! Akkor se adj meg bizalmas adatokat könnyelműen, ha felhívnak és telefonon kérik tőled, hiszen nem tudhatod, hogy ki a hívó.
Megbízható piacteret használj!
A visszautasíthatatlan ajánlat, ami csak „neked és csak most" érvényes, szintén óvatosan kezelendő. Nem nyerünk milliókat és értékes ajándékokat, ha korábban nem regisztráltunk a játékba. Az ismeretlen feladótól érkező levél mindig gyanús, bármennyire is kecsegtető.
Ha elképesztő traktorárakról olvasol egy kéretlen e-mailben vagy üzenetben, akkor a „hihetetlen árlista" linkje nagyobb valószínűséggel visz egy adathalász oldalra, próbál kártékony programot telepíteni, mint valódi hirdetések és árlistát mutatni. Használj olyan piacteret, amely kontrollált, és olyan fizetési módokat válassz, amelyek biztonságot nyújtanak számodra.
(Forrás: Agroinform.hu)
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
December 27-31. között élő zenés estek, kézműves vásár és szórakoztató programok várják az érdeklődőket a Karos Korzón.
Nézzük, milyen programkínálatból válogathatunk a hétvégén!
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
Több mint negyedével nőtt idén a Lyme-kórral regisztrált esetek száma.
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
Elképzelhető, hogy idővel valóban „magyar tengerként” hivatkozhatunk majd a Balatonra…
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
A hirtelen jött lehűlés, az ezzel járó csapadékos időjárás alaposan próbára teszi a hosszú vándorútra készülő molnárfecske és füstifecske állományt.
Mesebeli torta, melyben Kovács Alfréd váci cukrász gyermekkorának meghatározó ízei fogócskáznak.
A Perseidák meteorraj maximuma idén augusztus 12-én 16 órára esik, de már vasárnap estétől érdemes az eget kémlelni.