(Fotó: MTI/Komka Péter)
A tavasz kiemelt időszaka a fecskék védelmét szolgáló tevékenységeknek. Cikkünkből kiderül, mit tegyünk és mit ne, hogy megállítsuk a fecskék számának rohamos csökkenését.
Az elmúlt két évtizedben sajnos több mint 50%-kal csökkent a hazai fecskeállomány, azaz mára legalább minden második madár eltűnt az ereszek alól. A folyamat megfordítása közös érdekünk, már csak azért is, mert a denevérek mellett a fecskék komoly segítséget nyújthatnak nekünk a rovarok elleni biológiai védekezésben. A klímaváltozás miatt ráadásul Magyarországon egyre több új kártevő és betegségterjesztő rovar- és szúnyogfajok jelenik meg, számuk csökkentésének egyik lehetséges természetes módja pedig az, ha hagyjuk, hogy minél több fecske tizedelje őket.
Mérési adatokon alapuló becslés alapján minden fecske legalább 1 kg, muslicától a nagyobb légy mérettartományba tartozó repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt.
Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat 2010 óta a nyár második felében, ez azt is jelenti, hogy legalább 2 millió kg, azaz 2 000 tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad a környezetünkben évről-évre.
Hova tűntek a fecskék?
A fecskefajok állományának csökkenését egyrészt az élőhelyek átalakítása miatti fészkelőhelyek eltűnése, és a táplálékbázis csökkenése okozza. Utóbbi a háztáji- és legelőállat-tartás összeomlása, a túlzott kemizálás és a nem megfelelően végzett szúnyogirtás következménye. A másik oka a fecskék fogyatkozásának a klímaváltozás, ugyanis költési időszakban elengedhetetlen számukra a sár a fészek építéséhez, amely az egyre szárazabb tavaszokon nem elérhető, így nincs hol felnevelni fiókáikat. De az afrikai telelőhelyeken is tömegesen pusztítja őket a szokatlan és kedvezőtlen időjárás, a szárazság okozta táplálékhiány.
Sajnos mi emberek is tehetünk róla, hogy meghiúsul a fecskék fészkelése, ugyanis még mindig előfordul a fecskefészkek tömeges leverése, hol valamilyen építkezés, falfelújítás miatt, hol egyszerű emberi butaság miatt, vagy mert valakit zavar a fecskék ürülékpotyogtatása, pedig mindenre van megoldás.
A közvélekedéssel ellentétben a fecskék tartós, akár évtizedeken át használt fészkei egész évben védettek, ezért leverésük egész évben tilos! Indokolt esetben engedélyt lehet kérni rá, de fészek csakis költési időszakon kívül távolítható el bizonyos feltételek mellett.
A költési időszak szünetében, november 1–március 31. között épületmunkák, felújítások által érintett fészkek eltávolíthatóak, de csakis engedéllyel, amelyet a megyei kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály adhat, a munkák pedig az abban megfogalmazott feltételek betartása mellett végezhetőek el. Az épület felújítását követően gondoskodni kellene a kényszerűségből megsemmisült fészkek pótlásáról műfészkekkel vagy mesterséges molnárfecsketelep közeli kihelyezésével.
Mit tehetünk a fecskékért?
(Forrás: Turista Magazin)
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
December 27-31. között élő zenés estek, kézműves vásár és szórakoztató programok várják az érdeklődőket a Karos Korzón.
Nézzük, milyen programkínálatból válogathatunk a hétvégén!
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
Több mint negyedével nőtt idén a Lyme-kórral regisztrált esetek száma.
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
Elképzelhető, hogy idővel valóban „magyar tengerként” hivatkozhatunk majd a Balatonra…
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
A hirtelen jött lehűlés, az ezzel járó csapadékos időjárás alaposan próbára teszi a hosszú vándorútra készülő molnárfecske és füstifecske állományt.
Mesebeli torta, melyben Kovács Alfréd váci cukrász gyermekkorának meghatározó ízei fogócskáznak.
A Perseidák meteorraj maximuma idén augusztus 12-én 16 órára esik, de már vasárnap estétől érdemes az eget kémlelni.