Lélekemelő programon vett részt a zalai küldöttség (Fotó: Facebook/Csömödér Község Hivatalos Oldala)
Zalai küldöttség látogatott az advent első vasárnapját megelőző szombaton Mariazellbe. A pákai, csömödéri, kisszigeti, ortaházi és lenti résztvevők igazi téli hangulatú kiránduláson vehettek részt, hiszen aznap a híres zarándokhely havas köntöst öltött. A látogatás során a résztvevők megtekintették a bazilikát, a mézeskalács manufaktúrát és a mechnikus betlehemet, mely az Újszövetség 12 jelenetét mutatja be 130 mozgó figurával.
Mariazell városa Ausztria Stájerország tartományában található. Híres osztrák zarándokhely, mely a számos magyar kötődés révén a magyar zarándokok körében is rendkívül népszerű. A hagyomány úgy tartja, hogy a kegyhely kialakulása egy Magnus nevű bencés szerzeteshez köthető, aki 1157-ben hittérítőként érkezett a vidékre. Mivel a barát további útját egy szikla zárta el, a magával hozott Szűz Mária szobrot egy fatörzsre helyezte, majd védelmére egy fából készült „cellát” épített. Erről a kis kápolnáról (Zell = cella) kapta a kegyhely a nevét.
Hóba burkolózott a zarándokhely (Fotó: Facebook/Csömödér Község Hivatalos Oldala)
Az első kőtemplomot I. Henrik morvaországi őrgróf építtette hálából 1200 körül, aki feleségével együtt csodával határos módon meggyógyult súlyos betegségéből. A kegyhely történetének következő jelentős állomása Nagy Lajos magyar királyhoz köthető, aki hálából a törökök felett aratott győzelme után egy nagyobb gótikus templomot építtetett Mariazellben, és egy Szűz Mária képet adományozott a kegyhelynek. A templom következő átépítésére az 1600-as évek második felében került sor, amikoris a szentélyt és a hosszházat barokk stílusban építették újjá, a gótikus templomtorony mellé pedig két alacsonyabb barokk oldaltorony épült.
A csodatevő mariazelli Szűzanya kegyszobrát az ezüstből készült kegykápolnában őrzik, melyet a templom főhajójában találunk. A 47 cm magas szobor hársfából készült, az Istenanyát ábrázolja, aki az ölében tartja a kis Jézust. A kegyszoborból csak Mária és a Gyermek arca látszik, ugyanis a többi részét a középkori hagyományoknak megfelelő öltözet borítja.
A magyar zarándokok egyik fontos állomása a Szent László kápolna, ahol Mindszenty József bíboros egykori sírhelyét találjuk, akit 1975-ben Mariazellben temettek el, majd végakarata alapján a szovjet csapatok kivonulása után 1991-ben temettek újra Esztergomban. Érdemes felkeresni a kincstárat, ahol a Nagy Lajos által adományozott Szűz Mária képet találjuk, valamint a Kálvária dombot is, ahonnan a kisváros látványos panorámája tárul elénk.
(Forrás: https://viasacra.hu)
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
December 27-31. között élő zenés estek, kézműves vásár és szórakoztató programok várják az érdeklődőket a Karos Korzón.
Nézzük, milyen programkínálatból válogathatunk a hétvégén!
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
Több mint negyedével nőtt idén a Lyme-kórral regisztrált esetek száma.
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
Elképzelhető, hogy idővel valóban „magyar tengerként” hivatkozhatunk majd a Balatonra…
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
A hirtelen jött lehűlés, az ezzel járó csapadékos időjárás alaposan próbára teszi a hosszú vándorútra készülő molnárfecske és füstifecske állományt.
Mesebeli torta, melyben Kovács Alfréd váci cukrász gyermekkorának meghatározó ízei fogócskáznak.
A Perseidák meteorraj maximuma idén augusztus 12-én 16 órára esik, de már vasárnap estétől érdemes az eget kémlelni.