Medvét észleltek a Miskolci Önkormányzati Rendészet kamerái vasárnap hajnalban (A kép forrása: mandiner.hu)
Vasárnap bejárta a hazai sajtót, hogy hajnalban medvét láttak a helyiek a lyukóvölgyi térségben Miskolcon. A vadállatról hétfő hajnalban újabb bejelentések érkeztek. Nagykanizsán medvétől ugyan nem kell tartani, ám a szerkesztőségünkhöz érkezett olvasói jelzés alapján úgy tűnik, újra felbukkantak az aranysakálok a város területein.
A miskolci önkormányzat sajtóosztálya hétfőn azt közölte az MTI-vel, hogy az önkormányzati rendészet munkatársai három polgárőrszervezettel vasárnap estig, majd hétfő hajnalban ismét járőröztek a térségben, ám idáig nem látták az állatot, ellentétben két helyi lakossal.
Egyikük az Őzugró utca egy elhagyott telkén vette észre a medvét, a másik „szemtanút” pedig Nagycsászár dűlői telkén, gyümölcsszedés közben zavarta meg az állat. A telektulajdonos – elmondása szerint – alig tudott az autójába beugrani, hogy értesítse a rendőrséget.
A rendészet mezőőrei továbbra is járják a lyukói területeket, de lovas polgárőrök is érkeznek Miskolcra, miközben arra kérik a környéken élőket, hogy ha látják a medvét, semmi esetre se próbálják megközelíteni. A medve nem játék a helyzet komoly, ezzel együtt a mackó megjelenésével kinyílt azért a „mémescsupor”, számol be róla a minap.hu.
Nagykanizsán ugyan medvétől nem kell tartani, rókával, aranysakállal azonban könnyen összefuthatunk az esti órákban. Az utóbbi években újra és újra megjelennek a közösségi médiában megosztott fotók ezekről az állatokról – az egyik legemlékezetesebb képen az egyik egy autó motorháztetőjén üldögélt.
Ezeket az állatokat még tavaly kapták lencsevégre a kanizsai lakosok (A kép forrása: delzalapress.hu)
A napokban olvasónk a keleti városrészben találta szemben magát egy aranysakállal, ő zajkeltéssel próbálta elijeszteni az állatot.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal emlékeztet rá: egyre gyakrabban találkozni vadon élő állatokkal (rókával, sakállal) a városias lakókörnyezetben. Téves az az általánosan elterjedt nézet, hogy csak a veszett példányok merészkednek ennyire közel. Sokkal inkább arról van szó, hogy az állatok életmódja és a táplálkozása alkalmazkodott az emberi környezethez.
A településeken állandóan rendelkezésre állnak azok a rágcsálófajok, amelyek a róka fő zsákmányállatai, ezen kívül a nem megfelelően tárolt hulladék, és a macskáknak kitett eledel sokkal biztosabb és kényelmesebb táplálékforrás a számára, mint amit az erdőn-mezőn képes megszerezni magának.
A szakemberek azt tanácsolják, ha rókával vagy aranysakállal találkozunk, kellő távolságból hívjuk fel magunkra a figyelmet tapssal, kiáltással, majd biztosítsunk lehetőséget az állatnak arra, hogy elmenjen, tehát ne álljuk el a menekülés útját. Az észlelést érdemes jelezni az Országos Magyar Vadászkamara Zala Megyei Területi Szervezetének, amely segíteni tud az állat befogásán. Az elérhetőségeket ezen a linken találják.
Az egészséges róka biztos, hogy kitér előlünk, és igyekszik elkerülni a közeli találkozás.
Veszettségre akkor kell gyanakodni, ha a róka nappal is közel merészkedik az emberhez, sőt, a félelem jele nélkül hagyja magát néhány lépésre megközelíteni vagy akár megfogni. A veszett állat akár háziállatra vagy emberre is rátámadhat, de ha görcsroham vagy bénulás lép fel nála, és elpusztul, azonnal értesíteni kell a helyi hatósági állatorvost vagy bejelentést tenni a Nébih zöld számán (06 80 263 244).
A Nébih arra is figyelmeztet: a rókával, akár egészségesnek tűnik, akár betegnek, minden kontaktust kerülni kell, azaz tilos megfogni. A hulladékot megfelelően zártan kell tárolni, hogy ne vonzza oda a rágcsálókat és a rókákat, a húsevő háziállatainkat (kutya, macska), pedig rendszeresen oltatni kell veszettség ellen.
Aki eddig hezitált, érdemes sietnie a téli gumik felszerelésével.
Az egyhetes őszi iskolai szünetre is számos programmal készültek.
Félpályás zárásokra, forgalomterelésre és sebességkorlátozásra kell számítaniuk a közlekedőknek.
Teljesen átalakul a tervezési, engedélyezési és kivitelezési szabályrendszer.
Ezúttal nyolcan vehettek át elismerést, köztük Horváth Zoltán, Tófej polgármestere és Nagy Ottó.
A Zalakarosi Fürdő 2023 után kapta meg ismét az elismerést.
Utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberre is kitartott a hőség.
A legmagasabb nappali hőmérséklet Nagykanizsán 32 és 36 fok között alakul.
Az országos tisztifőorvos az ország egész területére augusztus 24-én, szombaton nulla órától augusztus 30-án, pénteken 24 óráig rendelte el a hőségriasztást.
Az országos tisztifőorvos a korábban elrendelt hőségriasztását szerda 0 órától harmadfokúra emeli, és vasárnap 24 óráig meghosszabbítja.
Az országos tisztifőorvos a másodfokú hőségriasztást augusztus 11-étől, vasárnaptól augusztus 16., péntek éjfélig az ország egész területére rendelte el.