Illusztráció (MTI/Mészáros János)
A kertészeti ágazatokban a munkaerőhiány hatalmas kihívást jelent, szinte nincsenek jelentkezők idénymunkára. Ez Európa-szerte probléma, hazánk sem kivétel.
A kertészet jövőbeni fejlődésének és a kertészeti vállalkozások fejlesztési terveinek, elképzeléseinek legfőbb gátja ma már a munkaerő-hiány, még az időjárás és a tőkehiány is csak ezután következik – olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnökének véleménye a novekedes.hu oldalon. A gazdák kénytelenek a szükségesnél tovább a fán hagyni a gyümölcsöt vagy a földben a zöldséget, ez pedig alapvetően befolyásolja a termés mennyiségét és minőségét is.
A FruitVeb számításai szerint a hiányzó munkaerőből fakadóan közvetlenül vagy közvetve körülbelül 50-80 milliárd forintos kárt tud elkönyvelni a zöldség-gyümölcs ágazat, melynek évi termelési értéke körülbelül 300 milliárd forint. Ha a hozzá kapcsolódó feldolgozóipart is belevesszük, akkor a kár megközelíti a 100 milliárd forintot.
„Odáig jutottunk, hogy már azt sem nagyon zavarjuk el, aki nem végzi rendesen a munkáját, még megfeddeni sem nagyon merjük, nehogy odébb álljon” – mondja Apáti Ferenc, aki szerint 15-20 évvel ezelőtt még nem voltak ilyen gondok.
A munkaerőhiány miatt sokszor tovább marad fán a gyümölcs, mint kellene (A kép forrása: Pixabay)
Nem csak a szakképesítéssel rendelkező munkaerőből van hiány, betanított munkást is nehéz találni. A mezőgazdasági munkák 80-90 százalékát már ők végzik el, de egyre nagyobb kihívás lesz őket megtartani, hiszen
a legtöbben nem akarnak a szabad ég alatt dolgozni.
Ez leginkább a fiatalokra igaz, az idénymunkát vállalók nagyobbik része már 50 év feletti.
A foglalkoztatottak számával kapcsolatban vannak becslések: a zöldség-gyümölcs ágazatban összesen körülbelül 140 000 főállású foglalkoztatottnak megfelelő mennyiségű munkaerő dolgozik. A részmunkaidős vagy szezonális munkavállalókkal együtt ez azt jelenti, hogy körülbelül 200-250 ezer ember talál munkát ezen a területen.
Az ország északkeleti megyéiben ugyan csak 8 000 forint körül alakul az egy nap alatt megkereshető összeg, a nyugati országrészben azonban ez akár a napi 10-12 ezer forintot is elérheti, ami azt jelenti, hogy havi 22 munkanappal számolva nettó 264 000 forint kereset is összejöhet.
Külföldi vendégmunkások
Magyarországon egyelőre nem jellemző, hogy külföldi vendégmunkásokkal orvosolni lehetne a kérdést, hiszen az ukrán és a román munkaerő is inkább nyugatabbra megy, ahogyan a magyarok is.
Automatizálás és robotizáció
Megoldást jelenthetne a robotizáció, de ez a mezőgazdasági ágazat hagyományosan magas kézi munkaigénnyel rendelkezik, az esetek 70-90 %-ában nem lehet kiváltani egyelőre az élő munkaerőt.
Vannak már szüretelőrobotok, de ezek például nem tudják megállapítani, hogy mennyire érett a gyümölcs. A termésritkítás és a metszés megoldása szintén kérdés. A szőlőbetakarítás robotizációja más gyümülcsök betakarításához képest már előrébb tart valamelyest, de ezek a gépek általában nagyon drágák vagy nem elég hatékonyak.
Ami jobban gépesíthető, az a permetezés, a kapálás és az egyéb talajmunkák, de mivel ezek a folyamatok eleve nem igényelnek nagy élő munkaerőt, a munkavállalók hiányát nem enyhíti az ezeken a területeken megvalósuló modernizáció.
A teljes robotizációra legelőször a szántóföldi zöldségtermesztésben lesz esély valószínűleg, elsősorban a hagyma, gyökérzöldség és a káposzta termesztésében. Teljesen gépesített szántóföldi zöldségtermesztés esetén mindössze néhány hétig lenne szükség alkalmai munkaerőre (pl. betakarítás, válogatás).
A kertészeti ágazatban igényelhető támogatásokért keresd fel a Támogatások – pályázatok rovatot!
A legtöbb zöldség és gyümölcs betakarításához alkalmi munkavállalókra lenne szükség – Fotó: MTI archív/Bugány János
Kevés állandó munkaerőt tud eltartani az ágazat
Vannak olyan növények, melyek termesztéséhez 3-5 hónapon keresztül folyamatosan szükség van munkaerőre. Ez ahhoz kevés, hogy egész évben foglalkoztatni lehessen a munkavállalót, de ahhoz sok, hogy könnyedén pótolni lehessen.
Az üvegházas, fóliasátras hajtatókertészetekben a decemberi ültetéstől a következő novemberi szezonzárásig, szinte egész évben van munka, így ezek a vállalkozások állandó munkaerővel dolgoznak. A rövidebb ideig tartott kultúrák esetében, mint például a saláta és káposzta, hiába fóliás, ciklikusan jelentkezik a munkaerőigény. Tavasszal és ősszel van szükség munkaerőre körülbelül 2-2 hónapos időtávra.
Csökkennek a területek
A kajszi és az őszibarack, az alma, a málna, a szeder, a kézi betakarítású szabadföldi és a hajtatott zöldségek területe az utóbbi 10 évben 30-40 százalékos területi veszteséget könyvelhet el. Néhány növény esetében stagnálás vagy enyhe növekedés tapasztható: ilyen például a bodza, a dió, a meggy és a szilva, valamint a teljes gépesítettséget elérő zöldségtermesztő területek.
Legnagyobb élő munka igénye a metszésnek és a betakarításnak van, utóbbit szinte lehetetlen idénymunkások nélkül sikeresen levezényelni.
Versenyben a munkaerőért
Azoknak a vállalkozásoknak van esélyük munkaerőt találni, amelyek hosszabb időre tudnak munkát biztosítani. Ezt leginkább úgy lehet megoldani, hogy ideális termelési szerkezetet állítanak össze, például a szamóca mellé dinnyét telepítenek, a cseresznye mellett meggyet, szilvát és almát is termesztenek. Így akár 6 hónapig is folyamatosan munkát tudnak biztosítani.
A kilátástalanságot fokozza, hogy azokon a terülteken, ahol az ipar és a szolgáltató szektor fejlettebb, a munkavállalók inkább ezeket a lehetőségeket választják.
(Forrás: Agroinform)
Aki eddig hezitált, érdemes sietnie a téli gumik felszerelésével.
Az egyhetes őszi iskolai szünetre is számos programmal készültek.
Félpályás zárásokra, forgalomterelésre és sebességkorlátozásra kell számítaniuk a közlekedőknek.
Teljesen átalakul a tervezési, engedélyezési és kivitelezési szabályrendszer.
Ezúttal nyolcan vehettek át elismerést, köztük Horváth Zoltán, Tófej polgármestere és Nagy Ottó.
A Zalakarosi Fürdő 2023 után kapta meg ismét az elismerést.
Utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberre is kitartott a hőség.
A legmagasabb nappali hőmérséklet Nagykanizsán 32 és 36 fok között alakul.
Az országos tisztifőorvos az ország egész területére augusztus 24-én, szombaton nulla órától augusztus 30-án, pénteken 24 óráig rendelte el a hőségriasztást.
Az országos tisztifőorvos a korábban elrendelt hőségriasztását szerda 0 órától harmadfokúra emeli, és vasárnap 24 óráig meghosszabbítja.
Az országos tisztifőorvos a másodfokú hőségriasztást augusztus 11-étől, vasárnaptól augusztus 16., péntek éjfélig az ország egész területére rendelte el.