(Fotó: Facebook/Szijjártó Péter)
„Az energetikai tanács egy politikai megállapodást kötött a földgáz felhasználásának a csökkentéséről (…). Egyedül mi jeleztük, hogy nemmel szavazunk, tehát Magyarország nemmel szavaz erre a rendeletere, tekintettel arra, hogy az teljes egészében figyelmen kívül hagyja a magyar emberek érdekekeit” – mondta Szijjártó Péter Brüsszelben.
A miniszter elmondta, hogy a rendelet szerint a tagállamok önkéntes alapon csökkentenék a gázfelhasználásukat, ugyanakkor
az Európai Bizottság vagy – öt tagállam kezdeményezésére – az Európai Unió Tanácsa egy úgynevezett uniós riasztási helyzetet vezethet be, ezt követően valamennyi tagállamnak kötelező érvénnyel kellene a gázfelhasználását 15 százalékkal csökkentenie.
Szijjártó hozzátette, hogy a kiszámítás módja
az elmúlt öt év augusztus 1. és március 31. közötti időszakának átlaga, ehhez az ötéves átlaghoz viszonyítva kellene a 15 százalékos csökkentést elérni.
Hangsúlyozta, hogy
a nemzeti energiamix tagállami hatáskör, vagyis az a kérdés, hogy egy uniós ország milyen energiahordozóból mennyit használ a saját működéséhez, a nemzeti kormányok belügye.
A kormány eldöntötte, hogy további hétszázmillió köbméternyi földgáz beszerzése szükséges az eddigi leszerződött mennyiségek felett – mondta korábban Szijjártó az energetikai tanács ülésén. A külgazdasági és külügyminiszter hozzátette, hogy a két új atomreaktor felépítésének az ütemezése felgyorsul, és 2030-ra elindul a termelésük.
A miniszter hangsúlyozta: a kormány biztosítja, hogy valamennyi magyar háztartás és vállalat megfelelő mennyiségű energiát kapjon. Elmondta, hogy a gázellátás egyelőre folyamatos és zavartalan, a török vezetéken a napi ellátásnak körülbelül a fele érkezik.
Csak annyit mondanék, ha ezt annak idején nem építettük volna meg, akkor nagy bajban lennénk
– mondta a tanácskozáson, utalva arra, hogy korábban a vezeték miatt többen is bírálták a magyar kormányt.
Korábban Szijjártó közölte, hogy az elhúzódó ukrajnai háború és a brüsszeli szankciók következtében Európa-szerte energiaválság alakul ki, így az elsődleges kérdés már nem a földgáz ára, hanem az, hogy lesz-e elegendő mennyiség a téli fűtési szezonra.
Hozzátette: a kormány célja, hogy Magyarország lokális kivétel legyen a kontinentális válságban.
Az előzetesen kiszivárgott információknak megfelelően szinte mindenki kapott bizonyos engedményt. Mentesülnek az olyan országok, mint Írország és Málta, amelyek nem kapcsolódnak az uniós gázhálózatokhoz, valamint azok is, amelyek elektromos hálózata nincs szinkronban az európaival, és erősen függ a gáztól.
Ideiglenes mentességet kaphatnak azok a tagállamok is, amelyek túlteljesítik a gáztárolók feltöltésére vonatkozó uniós célt, ha a kritikus fontosságú iparágaik túlságosan függenek a földgáztól, illetve abban az esetben, ha a gázfogyasztásuk legalább 8 százalékkal nőtt tavaly az ötéves átlaghoz képest.
(Forrás: VG)
Aki eddig hezitált, érdemes sietnie a téli gumik felszerelésével.
Az egyhetes őszi iskolai szünetre is számos programmal készültek.
Félpályás zárásokra, forgalomterelésre és sebességkorlátozásra kell számítaniuk a közlekedőknek.
Teljesen átalakul a tervezési, engedélyezési és kivitelezési szabályrendszer.
Ezúttal nyolcan vehettek át elismerést, köztük Horváth Zoltán, Tófej polgármestere és Nagy Ottó.
A Zalakarosi Fürdő 2023 után kapta meg ismét az elismerést.
Utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberre is kitartott a hőség.
A legmagasabb nappali hőmérséklet Nagykanizsán 32 és 36 fok között alakul.
Az országos tisztifőorvos az ország egész területére augusztus 24-én, szombaton nulla órától augusztus 30-án, pénteken 24 óráig rendelte el a hőségriasztást.
Az országos tisztifőorvos a korábban elrendelt hőségriasztását szerda 0 órától harmadfokúra emeli, és vasárnap 24 óráig meghosszabbítja.
Az országos tisztifőorvos a másodfokú hőségriasztást augusztus 11-étől, vasárnaptól augusztus 16., péntek éjfélig az ország egész területére rendelte el.