(Fotó: Gergely Szilárd)
Nagykanizsán is megemlékeztek a trianoni békediktátumról. A nemzeti összetartozás napján tartott eseményen Balogh László polgármester azt mondta, 1920-ban az ezeréves hagyomány generációról generációra való átörökítése is csorbát szenvedett, de - utalva a Szózatra – a magyarság ezt is túlélte.
- Háború övezte veszélyben, megfogyva bár, de törve nem, él nemzet e hazán! Mert egy test vagyunk, egy lélek, mely nem a múltba révedve, emlékeibe temetkezve létezik, hanem apái hagyatékát újjáépítve a jövőbe tekint, hogy kölcsönkérje azt gyermekeitől, hittel, hogy dúsan és erőben megsokszorozva adja vissza azt - mondta a városvezető.
Balogh László: 1920. június 4-én azonban megfordult a folyó, megszakadt a természet rendje, hagyaték nélkül maradt a gyermekek kölcsönkapott világa (Fotó: Gergely Szilárd)
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő hangsúlyozta, hogy 102 év után is magyarok maradtak az elszakított területeken élők, de ez nem mindig és mindenhol könnyű számukra. Úgy fogalmazott, az 1920-as békediktátum úgy szakította darabokra a magyarságot, mint ha egy fa törzsét nyolcfelé hasították volna, de – mint mondta – ha hagyják, akkor mind a nyolc része virágot és gyümölcsöt hoz, azonban arra is rámutatott: nem mindig hagyják.
(Fotó: Gergely Szilárd)
- A mai napig léteznek olyan árnyékok, odavetett nyilatkozatok, amelyek azokat az évtizedeket idézik fel, amikor jogtipró törvény, önkény, erőszak alkalmazásával sokan, sokfelé dolgoztak azon, hogy ennek a fának ne nyolc élő ága legyen, hanem csak egy. De az sem baj szerintük, ha talán egy sem - tette hozzá az országgyűlési képviselő, aki szerint illúzió lenne azt hinnünk, hogy nehéz a nyomára akadnunk ezeknek a törekvéseknek. Ha ilyennel szembesülünk, nincs helye semmiféle békés belenyugvásnak, szelídségnek.
(Fotó: Gergely Szilárd)
Cseresnyés Péter végül elmondta: fájdalom, de az anyaországtól elszakított magyarság megmaradásának nemcsak határainkon kívül vannak ellenségei, hanem a magyar közélet egyes régi vagy új internacionalizmuson nevelkedett képviselői is azon dolgoznak, hogy a magyar veszítse el a magyarságát, ha a lakcímkártyájában más ország szerepel.
A megemlékezés koszorúzással ért véget.
A nemzeti konzultációhoz kapcsolódó országjárás keretében látogatott Nagykanizsára dr. ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász.
Az újbormustra minden évben kiemelkedő esemény a miklósfai gazdák számára.
A kormány eddig 32 milliárd forintot fordított a notebook-projektre.
Cseresnyés Péter a nemzeti konzultáció fontosságáról beszélt.
Tabudöntögetés a Polgári Est keretében.
A fiatalok szakmaválasztását segítette a rendezvény.
November 12-én, kedden 17 órakor az Egylet Pincében folytatódik a NagyON Kanizsa Egyesület programsorozata.
November a helyi tehetségtámogatás hónapja.
Új elnöke van a környező kistelepüléseket tömörítő szervezetnek.
Bedő György a nagykanizsai közgyűlés új tagja, aki Bata Hajnalka helyét veszi át a Fidesz-frakcióban.
Kanizsai képzőhelyek mutatkoznak be a Kanizsa Arénában.
A 14C jelzésű járatok mindenszentek napján a Városkapu körút és a Tripammer utcai köztemető között közlekednek.
A prosztatarák korai felismerése érdekében hirdetett szűrőprogramot a Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház.
Az állatmenhely működésével kapcsolatban két állatvédő egyesület kereste meg a járási főállatorvost, egyúttal Nagykanizsa város polgármesterét.
A Nagykanizsai Polgári Egyesület által szervezett megemlékezésen Szabó Szilárd, a nagykanizsai Fidesz frakcióvezetője mondott beszédet.
Mutatjuk a levelet, ami alapján Balogh László korábbi polgármester kénytelen volt feljelentést tenni.