Kiégett garázs Rédicsen (Fotó: Lenti HTP, a kép forrása: ZMKI)
Pár nap leforgása alatt négy melléképület, illetve garázstűzhöz riasztották a zalai tűzoltókat. Zalaváron és Keszthelyen is húsz négyzetméteres garázsban csaptak fel a lángok, Semjénházán egy családi házzal egybeépített melléképületben keletkezett tűz, míg Rédicsen szintén egy garázs égett ki teljes terjedelmében. Kis odafigyeléssel a hasonló esetek megelőzhetők.
A prevenció egyik kulcsa, hogy az éghető, veszélyes anyagokat megfelelő helyen tároljuk, s azoknak külön kis helyiséget alakítunk ki, lehetőség szerint távol a nagyobb értékű ingóságainktól. Általános tapasztalat, hogy több családi háznál is a garázsként funkcionáló melléképületben műhelyt is kialakítanak a tulajdonosok, emiatt azonban nagyobb odafigyelést igényelnek az ott végzett tevékenységek, így például a hegesztés, vagy a vágókorong használata. Fontos, hogy ezeken a helyszíneken benzines palackokat, olajat és gyúlékony anyagokat tárolni fokozottan veszélyes.
A tűzesetek nagy részét, még abban a fázisban lehet a legeredményesebben felszámolni, amikor kis területen, alacsony intenzitással ég az éghető anyag, tehát a tűz kezdeti szakaszában. Ebben az időszakban
egy megfelelő tűzoltó készülék vagy egyéb más eszközzel nagyon eredményesen el tudjuk oltani a lángokat és megelőzhetjük az ingatlanunk teljes pusztulását.
Igaz, jogszabály nem írja elő, hogy otthon kötelező lenne bármilyen tűzoltó-készüléket tartani, azonban ezek jelenléte sok esetben több ezres, vagy akár milliós kártol menti meg a lakosokat. A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság erősen ajánlja, hogy ha tehetjük, szerezzünk be egy porral oltó, vagy gázzal oltó készüléket.
Amennyiben ilyen eszközzel rendelkezünk otthon, sokkal nagyobb biztonságban tudhatjuk ingóságainkat! Emellett továbbra is kérjük a lakosságot, hogy ha a melléképületünk kazánházként funkcionál, akkor az eszköz környezetében - azon túlmenően, hogy a berendezést évente legalább egyszer ellenőriztessük szakemberrel – soha ne tároljuk éghető anyagot! Fűtőanyagból pedig csak annyit tároljunk a helyiségben, amennyi az aktuális napi fűtésigényt fedezi, a környezetéből pedig mindent éghető tárgyat távolítsunk el.
Természetesen amennyiben a probléma túlnőtt beavatkozási lehetőségeinken, úgy tárcsázzuk a 112-es segélyhívó számot, és kérjük a tűzoltók segítségét.
(Forrás: ZMKI)
Mintegy félszáz tűzoltó oltotta a lángokat a rendőrség és a polgárőrség segítségével.
Idén már több mint ezerháromszáz otthonban keletkezett tűz, kilencvenöten sérültek meg és tizennyolcan vesztették életüket.
13 lakóházat kellett kiüríteni a Petőfi utcában.
A 112-es vonal végén az operátor azonnal észrevette, hogy a bajba jutott telefonáló gégekanüllel él.
A szakértő szerint megfelelő műszaki állapotú autóval és alacsonyabb sebességgel elkerülhető lett volna a gázolás.
2021. február 22. és március 5. között a villamossági üzleteket ellenőrzik a NAV munkatársai.
Több mint 13 ezer hamis elektronikai eszközt találtak egy távol-keletről érkező konténerben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Zala megyei munkatársai.
Két ittas vezetőt is lefüleltek a kanizsai rendőrök a nagykanizsai Vár utcában a közelmúltban.
A bűnözők úgy állítják be ezeket a „gyógyszereket”, mint amelyek szigorú bevizsgálásokon estek át.
Egy horvát teherautó 1 770 pár, hamis márkajelzésű cipőt szállított Budapestről Nagykanizsára.
Használt autókkal áfát csaló bűnszervezetet számoltak fel, az elkövetők akár 20 évet is kaphatnak.
Kidőlt fák, leszakadó ágak adnak munkát a tűzoltóknak.
Egy héten keresztül tart a nehéz tehergépkocsik és autóbuszok ellenőrzése Zala közútjain.