Illusztráció (A kép forrása: zoom.hu)
A balatoni strandolás és csobbanás után kulturális élményekben is megmártózhatunk szombaton este. A térségbeli kiállítóhelyek is színes programokat kínálnak a Múzeumok éjszakáján. Lesz homokfestés, diafilmvetítés, szó lesz boszorkányokról és régészeti feltárásokról, lesznek vezetett tárlatlátogatások - s még sok más érdekesség. Egy csokorba gyűjtöttük a balatoni programokat.
Egy híján húsz éve, hogy a hazai kiállítóhelyek az év legrövidebb éjjeléhez, a Szent Iván éjhez legközelebb álló szombaton nem zárnak be este, hanem a szokásos nyitva tartási időn túl is várják a látogatókat, akiknek színes programokat is kínálnak.
„Az éjszaka, amikor minden újra életre kel” – ez a mottója a június 26-i, országos programnak, mely tükrözi, hogy a járvány miatti hosszú ideig tartó kulturális hiány miatt ismét megélénkül a élet. Természetesen a Balatonnál is. Nézzük, milyen kínálatból szemezgethetsz, ha te is szomjazod a művészeteket, a tudományos és szórakoztató ismeretszerzést!
Veszprémben, a Laczkó Dezső Múzeumban egy különleges balatoni tárlat várja a közönséget. 16.30-kor kezdődik a Cholnoky Jenő és a Balaton című kiállítás. Az este folyamán a múltban is kalandozhatnak a jelenlevők: előadások követik egymást egy napsugaras kiskapuban lévő római sírkőről, a régészetről, s a titokzatosnak hangzó varázslatos sírbontásba is bepillanthat a közönség. Sőt, hogy a rejtély még tovább fokozódjon, boszorkányok és a hozzá fűződő hiedelmek is szóba kerülnek.
A részletes programot itt találod.
Veszprém megye több múzeuma is tárt kapukkal várja az érdeklődőket.
A balatonalmádi Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár a gyerekekre is gondolt: a kicsiknek – de a nosztalgiázó felnőtteknek is érdekes lehet a diafilm-vetítés, a több játékkal kapcsolatos kiállítás. A látogatók megismerhetik a Bee-Bot robotokat is, a hazai barlangokat és a szőlészeti-borászati kiállítás is érdekességeket kínál. A kínálatot itt találod.
A közeli Balatonfüreden több helyszínt is felkereshetsz. Öt helyszín kínálja a kultúra élvezetét: a Jókai Mór Emlékház, a Városi Helytörténeti Gyűjtemény, a Vaszary Galéria, a Vaszary Alkotóműhely és a Zsidó Kiválóságok Háza is szervez programokat.
(Fotó: a település weboldala)
Lesz bábszínház, irodalmi előadások, s képzeletben a boldog békeidők füredi éjszakáiba és a régi balatoni nyarakba is belecsöppenhetsz. A zsidó múlt és a városban meglévő emlékei is főszerepet kapnak ezen az éjszakán. A legkülönlegesebb program talán a város ötvenedik születésnapja tiszteletére látható élő homokanimáció show lesz. Hogy mikor és melyik helyszínen, az kiderül itt - ahol a többi balatonfüredi programról is olvashatsz.
A Tihanyi Bencés Apátság is bekapcsolódott a Múzeumok Éjszakájába, a csak ezen az éjjelen átélhető “Királyőrző apátság” című programmal. Idén feltárták az altemplomot- Királykriptát- majd a mostanra „kiásott” kőszikla-alapzat és I. András király sziklába vájt eredeti sírja fölött sétálhatunk el egy „acéljárdán”. A barokk templomban zeneileg is visszamegyünk a 11. századba: győri bencés diákoktól páratlan latin gregorián énekeket hallhatunk. Az est további különleges programjáról itt olvashatsz.
Az ugyancsak gazdag történelmi múltú Keszthelyen ezen az estén a város magán- és közgyűjteményei, kiállítóhelyei különleges családi rendezvényekkel, rendhagyó tárlatvezetésekkel, Szent Iván Éji tűzgyújtással, koncertekkel, színes lovas programokkal és fényjátékkal várják az érdeklődőket. A Balatoni Múzeumban a látogatók játszhatnak a Festetics szabadulószobában, megismerkedhetnek a honvédek fegyvereivel és egyenruháival egy különleges divatbemutatón és azzal, hogy milyen volt a fürdőélet a háború idején. Gyerekek és felnőttek kipróbálhatják a fémdetektor használatát.
A Georgikon Majormúzeumban az est beállta után fáklyás lovaskocsikázásra nyílik lehetőség, majd zenés-verses kíséret mellett világlik majd az óriás tábortűz.
A Helikon Kastélymúzeum parkjában lovas programok szórakoztatják a közönséget, a Festetics-kastély főúri környezetében ismert és kedvelt operák, operettek részletei csendülnek fel, a hazai és külföldi zenei életben elismert szólisták és hangszeres művészek tolmácsolásában. A Szendrey Júlia emlékszobához látogató gyermekek Szendrey Júlia Andersen mesefordításaiban található grafikákat színezhetik ki – vagy újra. Ez a színes kínálat azonban csak egy része a Múzeumok Éjszakája keszthelyi rendezvényeinek – az összes program itt található.
(Fotó: József Attila Emlékház)
Somogy megyében Balatonszárszón a Vers utcai vetélkedő várja a játékos kedvűeket. A menetleveles tematikus sétaútról itt tudhatsz meg többet.
A Múzeumok Éjszakájának beltéri programjaira védettséget igazoló kártyával vagy applikációval lehet. A szabadtéri rendezvényeken ez a hatályos rendelet alapján nem szükséges, de a többi látogatótól mindenki köteles a másik embertől lehetőség szerint legalább 1,5 méter távolságot tartani. Indulás előtt azonban javasoljuk, hogy a belépési szabályokról mindenki tájékozódjon.
(Forrás: Like Balaton/Keszey Ágnes)
A fesztivál programja is ismert már, sztárfellépők egész sorával találkozhat a közönség.
Elismerésben részesültek az Árvácska dalkör férfi tagjai.
A fejlesztés a Zala vármegyei kistelepülési szolgáltató rendszer támogatásával valósult meg.
November 10-ig látogatható a különleges kiállítás.
Zalai vonatkozású világháborús helyszínekre szerveztek emlékutat Letenyéről.
Zalakaroson Nyári estek címmel indult zenés sorozat a Karos Korzón.
160 éves a település református temploma.
A Nemzeti Művelődési Intézet által támogatott szakkörökön készült alkotásokból nyílt kiállítás Zajkon.
Három település önkormányzata szervezi.
Az elmúlt hétvégén ünnepélyes keretek között nyitották meg a kézműves szakkörök kiállítását a településen.
A Thúry György Múzeumban kincskereső kalandtúrával kezdődött az ingyenesen látogatható rendezvénysorozat