(A kép forrása: tudastar.mazsihisz.hu)
Egy új projekt segítségével virtuálisan, a fotelben ülve bebarangolhatjuk az ország legszebb zsinagógáit, sőt, adományainkkal akár fontos ügyeket is támogathatunk – egyetlen felületen, egyetlen kattintással. A projekt egyik eleme a nagykanizsai zsinagóga, amely tavaly ünnepelte 200-ik születésnapját.
A virtuális, háromdimenziós (3D) túrák keretében egyelőre öt (de rövid időn belül további négy) zsinagógát lehet bejárni. Ezek: a bonyhádi neológ és ortodox, a makói, a komarnoi, a miskolci, a nagykanizsai, a soproni középkori, a Hősök temploma Budapesten, és a szegedi Új zsinagóga.
(Fotó: Gergely Szilárd)
A nézelődésen túl különböző tartalmak „jönnek velünk szembe”. A virtuális térben elhelyezett ismeretterjesztő tartalmak bemutatják az adott zsinagógát, az azt használó közösség múltját és részben képet adnak a zsidó hagyományokról is. A 3D bejárás egyszerre nyújt turisztikai élményt (ami a pandémia idején különös hozzáadott értékkel bír) és ad lehetőséget a figyelemfelkeltésre és ismeretátadásra.
A tematikus virtuális séták és az ehhez kapcsolódó tudástár elsősorban az iskolai oktatást szeretné támogatni.
Ezek megalkotása során az volt a fontos, hogy a közoktatásban résztvevők innovatív eszközt kaphassanak a tananyag átadására és befogadására. A pedagógusok munkáját megkönnyítendő elsősorban a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár (Milev) által kidolgozott színvonalas oktatási honlapokra, múzeumpedagógiai kiadványokra és kutatói adatbázisokra hívják fel a figyelmet.
A kiváló akusztikájú épületben 2020 nyarán a Budapesti Fesztiválzenekar kamaracsoportja adott koncertet (Fotó: Gergely Szilárd)
A projekt harmadik eleme az adománygyűjtés. Fontos cél az adományozási kultúra fejlesztése, illetve a figyelem felhívása az innovatív kezdeményezésekre. A projekt fontosnak tartja, hogy ne csak a Mazsihisz és taghitközségei számára gyűjtsenek adományokat, ne csak Budapestre koncentráljanak, hanem a zsidó civil világot is helyzetbe hozzák, ezáltal is kifejezve a zsidó közösség sokszínűségét.
Elismerésben részesültek az Árvácska dalkör férfi tagjai.
A fejlesztés a Zala vármegyei kistelepülési szolgáltató rendszer támogatásával valósult meg.
November 10-ig látogatható a különleges kiállítás.
Zalai vonatkozású világháborús helyszínekre szerveztek emlékutat Letenyéről.
Zalakaroson Nyári estek címmel indult zenés sorozat a Karos Korzón.
160 éves a település református temploma.
A Nemzeti Művelődési Intézet által támogatott szakkörökön készült alkotásokból nyílt kiállítás Zajkon.
Három település önkormányzata szervezi.
Az elmúlt hétvégén ünnepélyes keretek között nyitották meg a kézműves szakkörök kiállítását a településen.
A Thúry György Múzeumban kincskereső kalandtúrával kezdődött az ingyenesen látogatható rendezvénysorozat
Szombaton 16 órától kezdődnek a programok, a hivatalos megnyitót pedig 17 órakor tartják.