Az 1,7 hektáros területen 1000 fa van, az elsőket 2014-ben telepítették (Fotó: Cseresnyés Péter sajtófotó)
Elkezdődött a datolyaszilva szüretelése Becsehelyen, a Harcz-birtokon. A gyümölcsöt családi programnak is beillő, Szedd magad! akcióban szüretelhették az érdeklődők a hétvégén.
A szedéskor még kemény gyümölcs 1 a 2 arányban, almával bezacskózva néhány nap alatt megpuhul, amúgy pedig hónapokig eltartható - tudtuk meg Harcz Endrétől, a kákiszilva ültetvény egyik tulajdonosától.
- A káki finom, mézédes, igazi téli csemege, és nem mellesleg igazi vitaminbomba. Az októberi szüret után eláll márciusig, ezért nem kell feltétlenül feldolgozni. De persze lehet aszalni, lekvárt készíteni belőle, sőt pálinkát is, ami nem túl karakteres ízű – tette hozzá Harcz Endre.
Cseresnyés Péter szerint a kivi, füge, datolyaszilva kimagasló minőségben viszi hírét Muraföldének (Fotó: Cseresnyés Péter sajtófotó)
Cseresnyés Péter államtitkár, Nagykanizsa és a térség országgyűlési képviselője szerint az elhagyott zártkerti területek hasznosítására is remek példa a becsehelyi ültetvény.
- Azt hittük sokáig, hogy az egzotikus gyümölcsök nem élnek meg Magyarországon. És láss csodát, itt a Muraföldén, főként a zártkertekben nagyon szép ültetvényeken lehet szedni a kákiszilvát, a kivit vagy épp a fügét. 3-4 éve járok ide szüret idején, s azt látom, hogy egyre több autó érkezik, és viszik ládaszám a gyümölcsöt. Azt a gyümölcsöt, amit korábban a boltokban drágán, kuriózumként, ínyencségként, külföldi importként kínáltak.
Az országgyűlési képviselő végül elmondta: örül annak, hogy Muraföldén számos vállalkozó látott lehetőséget a már nem művelt területekben, birtokokban, s azokat sokak által kedvelt gyümölccsel ültette be. Ők mindannyian elhagyott hegyoldalakat hasznosítottak, leleményességüknek köszönhetően jövedelmező módon.
A község szépkorú lakóinak szerveztek ünnepséget nemrég.
Molnári önkormányzata a Magyar Falu Program keretében több mint 11 millió forint támogatást nyert el a munkálatok elvégzésére.
A minap tartotta soron következő testületi ülését a letenyei önkormányzat, ahol számos fontos döntést hoztak meg a képviselők.
A Magyar Falu Programban elnyert támogatásból sikerült újabb feladatokat elvégezni a település temetőjében.
Letenye polgármestere szerint az előző városvezetés hibáit akarják számon kérni.
A település önkormányzata több mint 205 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a fejlesztéshez.
A korszerűsítést a Magyar Falu Program támogatásából és az önkormányzat saját forrásaiból valósították meg.
11,5 millió forint vis maior támogatást nyert Dobri önkormányzata.
A találkozón a településvezetők első kézből kaphattak információt Dukai Miklós önkormányzati államtitkártól az önkormányzatokat érintő kérdésekben.
Az elmúlt tíz év átlagához képest kevesebb volt a trófea.