A legnépszerűbb rétes a túrós, a tökös-mákos és a káposztás, de készült burek, azaz húsos rétes is (Fotó: Gergely Szilárd)
A covid miatti két év kihagyás után a hétvégén ismét megrendezték a tótszerdahelyi rétesfesztivált és falunapot. A pályázati támogatásból megvalósult program központi témája az örökség volt.
A rendezvényre érkezőket Havasi Viktória, Tótszerdahely polgármestere köszöntötte, aki arra biztatta a fiatalabb generációt, hogy tartsák fenn és adják tovább a réteskészítés hagyományát.
- Programunkat, mint Mura-menti horvát nemzetiségi település, örökségünk, a hagyományos rétes, vagy ahogy mi hívjuk, a gibanica köré építettük fel - tette hozzá a polgármester. - Bár sok szempontból nehéz időszakot élünk át, mégis úgy vélem, kötelességünk nemzetiségi identitásunkat, az elődeink által ránk hagyott hagyományainkat megőrizni, és egyúttal átadni a fiatalabb korosztály számára. Tegyük ezt addig, amíg van rá lehetőségünk, hogy ez a szép hagyomány általunk tudjon tovább élni itt a Mura-mentén és hogy ezzel is jelezzük, mi Mura-menti horvátok vagyunk.
(Fotó: Gergely Szilárd)
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő beszédében az örökség megőrzésének fontossága mellett a nemzetiségek közösségi összetartozásáról is szólt.
- Mindannyiunknak szüksége van egy közösségre, ahova tartozunk, amibe nehezebb időszakokban bele tudunk kapaszkodni, amelyik segítséget nyújt a mindennapok problémáinak megoldására és az ünneplésre is. A tótszerdahelyi közösséget egy olyan erős közösségnek ismertem meg, amelyik ragaszkodik a gyökereihez, a településéhez, a hagyományhoz, amit az eleitől megörökölt. A mai nap itt Tótszerdahelyen az örökség átadásáról szól. Fontos, hogy tudják őrizni a nyelvet, a kulturális hagyományaikat és a gasztronómiai örökséget - hangsúlyozta az országgyűlési képviselő.
(Fotó: Gergely Szilárd)
A rétesfesztiválon öt csapat sütött rétest, a Szorgos Méhecskék Eszteregnyéről, a becsehelyi Cream Varázs Cukrászda, a Letenyei Horvát Nemzetiségi Önkormányzat, a Tótszerdahelyi konyha és a Molnári Önkormányzat. Véghné Marika, a Szorgos Méhecskék csapatából nagymamájától tanulta a réteskészítést. Családjával több éve vesz részt a fesztiválon, ahonnan számtalan díjat elhoztak már. Idén 25 tepsi rétest sütöttek, köztük különleges töltelékekkel is.
- Egyszer eljöttünk a rétesfesztiválra, tetszettek a műsorok, finomak voltak az ételek, egyszóval jól éreztük magunkat. A családommal úgy gondoltuk, mi is megpróbáljuk. Eleinte csak pár tepsivel jöttünk, aztán egyre több mindent kipróbáltunk - mesélte Marika. - A hagyományos túrós, meggyes, tökös-mákos réteseken kívül készítettünk áfonyás, fügés, szilvás-diós vagy almás narancsos réteseket is. Idén a káposztás-szilvás tölteléket próbáltuk ki.
(Fotó: Gergely Szilárd)
A legnépszerűbb rétes a túrós, a tökös-mákos és a káposztás, de készült burek, azaz húsos rétes is.
- Készítettünk egy húsos rétest, amit Horvátország több részén, Szlovéniában, illetve Szerbiában is több helyen csinálnak. Eredetileg marhahúsból van a töltelék, mi ezt disznóhússal keverve vegyesen készítettük el - mondta Gyuricz Mária, a Letenyei Horvát Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.
Az idei menüben a rétesek mellett volt marhapörkölt nokedlivel és halászlé is.
A Magyar Falu Programban elnyert támogatásból sikerült újabb feladatokat elvégezni a település temetőjében.
Letenye polgármestere szerint az előző városvezetés hibáit akarják számon kérni.
A település önkormányzata több mint 205 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a fejlesztéshez.
A korszerűsítést a Magyar Falu Program támogatásából és az önkormányzat saját forrásaiból valósították meg.
11,5 millió forint vis maior támogatást nyert Dobri önkormányzata.
A találkozón a településvezetők első kézből kaphattak információt Dukai Miklós önkormányzati államtitkártól az önkormányzatokat érintő kérdésekben.
Az elmúlt tíz év átlagához képest kevesebb volt a trófea.
Idén ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját a borsfai Kisvuk Óvoda.
Indul a Versenyképes Járások Program.
Lépésről-lépésre haladva modernizálták az épületet.