(Fotó: Gergely Szilárd)
Főzőverseny, Ízek utcája elnevezésű gasztronómiai bemutató, kulturális programok sokasága és gyermekjátékok is várták az érdeklődőket a valkonyai ludvércfesztiválon, melyen az intergalaktikus szabadstílusú ludvérctojás-hajító bajnokság sem maradhatott el.
Az elmúlt 2 évben a pandémia miatt nem tarthatták meg a több mint tíz éve indított, több száz embert vonzó rendezvényt – mondta a 66 lakosú település polgármestere, Hatala Gábor.
- A ludvérc egy mítikus lény: a fekete tyúk első tojását kikelti a hóna alatt, abból kel ki. A gazdája minden kívánságát teljesíti, de ártó lény, mert cserébe elszívja a gazdája életerejét. A valkonyai ludvércjárás apropóját az adta, hogy az 50-es években egy helyi falusi tanító összegyűjtötte a Valkonya környéki földrajzi neveket. Az adatgyűjtés közben az emberek elmesélték, hogy lúdvércek járnak a faluban, akkoriban barkás ágakat raktak az ajtó fölé, hogy távol tartsák ezeket a lényeket - tette hozzá a polgármester, aki végül elmondta: a napot záró tűzgyújtásnál próbálják elűzni a lúdvérceket, és igyekeznek minél messzebb dobni tojását a falutól.
(Fotó: Gergely Szilárd)
A fesztiválon szóba került a pandémia alatt elkészült, de ünnepélyesen át nem adott fejlesztés, a felújított önkormányzati épület is. Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő hangsúlyozta, a források függvényében folytatódik a vidék fejlesztése.
- Ez a fejlesztés is azt bizonyítja, hogy az elmúlt időszakban a legkisebb települések is tudtak olyan közösségi tereket kialakítani, vagy éppen infrastruktúrát fejleszteni, amit sokáig még csak gondolati szinten sem tudtak megtenni. Bízom abban, hogy minden nehézség ellenére a fejlesztések folytatódnak, s remélhetőleg lesznek uniós források és a Magyar Falu program is lehetőséget biztosít a kisebb településeknek a továbblépésre - mondta a térség országgyűlési képviselője.
A Magyar Falu Programban elnyert támogatásból sikerült újabb feladatokat elvégezni a település temetőjében.
Letenye polgármestere szerint az előző városvezetés hibáit akarják számon kérni.
A település önkormányzata több mint 205 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a fejlesztéshez.
A korszerűsítést a Magyar Falu Program támogatásából és az önkormányzat saját forrásaiból valósították meg.
11,5 millió forint vis maior támogatást nyert Dobri önkormányzata.
A találkozón a településvezetők első kézből kaphattak információt Dukai Miklós önkormányzati államtitkártól az önkormányzatokat érintő kérdésekben.
Az elmúlt tíz év átlagához képest kevesebb volt a trófea.
Idén ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját a borsfai Kisvuk Óvoda.
Indul a Versenyképes Járások Program.
Lépésről-lépésre haladva modernizálták az épületet.