(Fotó: Gergely Szilárd)
Peti-Turul Gergő, a Letenyei Andrássy Gyula Általános Iskola tanulója nyerte a „Magyarság KicsiNagykövete” országos versenyt. A hetedik osztályos diák a napokban fát ültetett az intézmény udvarán; előtte arról beszélt iskolatársainak, hogy miért választotta szívügyének a dél-zalai és a muravidéki fiatalok kapcsolatának fejlesztését.
- Az országos verseny döntőjére azt a feladatot kaptam, hogy találjak a megyémnek egy olyan régiót, amellyel szoros együttműködést tud kialakítani. Olyan határon túli régióra esett a választásom, amelyet Zala megyével nemcsak közös történelmi múlt köt össze, hanem személyes élményeim is kötődnek hozzá. Úgy gondolom, hogy nagyon fontos a magyarok lakta területekkel a kapcsolat kiépítése, fenntartása a fiatalok körében is. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a magyarságot, a nemzettudatot megtartsuk, ápoljuk a határon túl is. Földrajzi közelsége miatt programokkal, találkozókkal össze lehetne kovácsolni a magyar és az egykor magyar területen élő diákokat - mondta Peti-Turul Gergő.
Peti-Turul Gergő, az országos verseny győztese (Fotó: Gergely Szilárd)
A „Magyarság KicsiNagykövete” verseny célja, hogy segítse a diákok önfejlesztését, kreativitását, tehetségük kibontakoztatását, hogy sikerélményeket szerezzenek, s ezáltal is motiváltabbá váljanak. A megmérettetésen műveltségi és kreatív feladatok egyaránt voltak.
Simon Márta, az iskola vezetője elmondta, az intézményben kiemelten fontosnak tartják a tehetséggondozást, s büszkék arra, hogy több tanulójuk is elindult, illetve jól szerepelt a versenyen. Hozzátette, a pedagógusok, a szülők és a tankerület is segítette a diákokat a megmérettetésen.
Az iskolai ünnepségen Strack Mária, az országos program megálmodója és Reiter József zsűrielnök is részt vett. Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség Tanácsának elnöke hangsúlyozta, öröm számára, hogy Gergőnek köszönhetően legkisebb határon túli magyar közösségként most kiemeltnek érezhetik magukat.
- Mindenkinek gratulálok, aki ilyen feladatot elvállal. A hétköznapokban a gyerekek túl vannak terhelve, s nyilvánvaló, ha ilyen pluszfeladatokat vállalnak, akkor szükség van olyan pedagógusokra, intézményrendszerre, szülői háttérre is, amely felkarolja a fiatalokat - tette hozzá a Tanács elnöke.
(Fotó: Gergely Szilárd)
A verseny többfordulós volt, az első körből megyénként a 100 legjobb eredményt elért diák jutott tovább a következő fordulóra, ahonnan a 30 legjobban teljesítő tanuló jutott tovább a megyei döntőbe. Peti-Turul Gergő ezt a fordulót is sikerrel teljesítette, a fiatal ezután került az országos döntőbe, ahol a kanizsai Bencze Balázs, a murakeresztúri Vargovics Maja és az egerszegi Mikos Péter kis attaséként segítette a versenyen.
A Magyar Falu Programban elnyert támogatásból sikerült újabb feladatokat elvégezni a település temetőjében.
Letenye polgármestere szerint az előző városvezetés hibáit akarják számon kérni.
A település önkormányzata több mint 205 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a fejlesztéshez.
A korszerűsítést a Magyar Falu Program támogatásából és az önkormányzat saját forrásaiból valósították meg.
11,5 millió forint vis maior támogatást nyert Dobri önkormányzata.
A találkozón a településvezetők első kézből kaphattak információt Dukai Miklós önkormányzati államtitkártól az önkormányzatokat érintő kérdésekben.
Az elmúlt tíz év átlagához képest kevesebb volt a trófea.
Idén ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját a borsfai Kisvuk Óvoda.
Indul a Versenyképes Járások Program.
Lépésről-lépésre haladva modernizálták az épületet.