Az őshonos marhák örömmel vették birtokba a 13 hektáros magasfüvű, dús legelőt (A kép forrása: bfnp.hu)
2024. május 7-én történelmi pillanatokat élhettek át a BfNPI Nyugat-Zala Tájegységének munkatársai. Közel negyven év után legelő állatokat helyeztek ki az ártérbe – olvasható a Balaton-felvidéki Nemzeti Park hivatalos oldalán.
A Mura folyó árterében folytatott sok évszázados hagyományos gyepgazdálkodás a nyolcvanas évek végére gyakorlatilag megszűnt. Az egykori kaszálókat, legelőket részben szántóként hasznosították, más részük felhagyva elbokrosodott, beerdősült vagy ellepte a nád és az inváziós növényfajok.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság KEHOP pályázati forrás felhasználásával területet vásárolt, majd gazdálkodási központot hozott létre Letenyén, az ártér közvetlen szomszédságában. A gazdálkodási központ teljeskörű felszerelése 2023 második felében fejeződött be. Ekkor magyar szürke szarvasmarhákkal népesítették be a telepet.
Időközben a korábban LIFE forrásból (LIFE IP GRASSLAND-HU) megvásárolt és visszagyepesített szántóterületeken, illetve elgyomosodott, ma már legeltetésre alkalmatlan egykori gyepterületeken folyamatos gépi kezelést végeztek a legeltetés megkezdésének biztosításához.
Május 7-én a 33 induló egyedből álló gulyát kihajtották a gazdálkodási központtól mintegy 800 méterre fekvő felújított gyepterületre. Az egykori felhagyott, elbokrosodott szántóterületen 3 év kezeléssel érték el a jelenlegi, legeltetésre alkalmas gyepállapotot. Az őshonos marhák örömmel vették birtokba a 13 hektáros magasfüvű, dús legelőt, melyhez további 6 hektár, kezelésre váró területet kerítettek hozzá. A gulyát még idén áthajtják egy szintén természetvédelmi kezelést igénylő, mintegy 20 hektáros egykori gyepterületre. Az állatlétszámot a területek tisztításával párhuzamosan növekvő fűhozamot követve igyekeznek növelni.
A LIFE IP GRASSLAND-HU (LIFE17 IPE/HU/000018) projekt alapvető célja a gyepes élőhelyek és az ezekhez kötődő fajok természetvédelmi helyzetének javítása és hosszú távú megőrzése. Ezt a célt tekintve, a Mura menti projektterületeken a legeltetés újraindításával komoly mérföldkövet értek el - írják.
(Forrás: bfnp.hu)
A Magyar Falu Programban elnyert támogatásból sikerült újabb feladatokat elvégezni a település temetőjében.
Letenye polgármestere szerint az előző városvezetés hibáit akarják számon kérni.
A település önkormányzata több mint 205 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a fejlesztéshez.
A korszerűsítést a Magyar Falu Program támogatásából és az önkormányzat saját forrásaiból valósították meg.
11,5 millió forint vis maior támogatást nyert Dobri önkormányzata.
A találkozón a településvezetők első kézből kaphattak információt Dukai Miklós önkormányzati államtitkártól az önkormányzatokat érintő kérdésekben.
Az elmúlt tíz év átlagához képest kevesebb volt a trófea.
Idén ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját a borsfai Kisvuk Óvoda.
Indul a Versenyképes Járások Program.
Lépésről-lépésre haladva modernizálták az épületet.