Illusztráció (A kép forrása: pixabay.com)
Javában tart a csemegekukorica betakarítása, a korai fajtákkal. Magyarország Európa legnagyobb termelője és a világ második legnagyobb kukoricakonzerv-exportőre. Idén – a vetéskori aszály, majd a későbbi nagy esőzések miatt – egy-másfél hetet csúszik a szezon, de a minőség jó, és átlagoshoz közeli, 500 ezer tonna körüli termés várható. Ennek 95 százaléka hagyományosan külföldre kerül, konzerv és fagyasztott formában.
Az elmúlt években átlagosan 30-34 ezer hektárnyi területen termesztettek Magyarországon csemegekukoricát, ez a legnagyobb mennyiségben termesztett ipari zöldségféle. A termőtájak közül kiemelkedő Hajdú-Bihar megye 10 ezer hektár feletti termőterületével, de Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok megyében is több ezer hektáros ültetvények vannak.
A termőterület mintegy 70 százaléka öntözött, továbbá elterjedtek a szuperédes fajták, 70 százalékban azt vetnek.
Idén a tavaszi aszály, majd a nagy esőzések miatt egy-másfél hetet csúszik a betakarítás, valamint másodvetésből kevesebb várható. Az összképet valamelyest tudja majd befolyásolni, hogy az ősz második felében jelentkeznek-e korai fagyok, károsítva a késői fajtákat és a másodvetést.
Az évi átlagosan 500-600 ezer tonna termés több mint felét a konzervipar, harmadát a hűtőipar dolgozza fel. A feldolgozás mellett évről évre emelkedik a frissen vagy főttként értékesített csemegekukorica mennyisége is.
Magyarország klimatikus és talajadottságai kitűnőek a csemegekukorica-termeléshez, ami a magas termesztéstechnológiai színvonallal és a feldolgozóipar műszaki, technológiai szintjével együtt garantálja a jó hozamokat és a kiváló minőséget.
Az itthon előállított csemegekukorica-termékek mintegy 95 százaléka exportra kerül, ez az egyik legjelentősebb agrár-exportcikkünk, feldolgozása több ezer embernek ad munkát. A betakarítást követően pár órán belül feldolgozzák a terményt, így őrzi meg jó beltartalmi értékeit.
A legtöbb konzervet Oroszországba és a FÁK-államokba, fagyasztott terméket Angliába és Németországba szállítjuk, de termékeink eljutnak a világ szinte minden tájára. Fagyasztott kukoricából – az Egyesült Államokat követve – a világ második legnagyobb exportőre hazánk. Konzervkukoricában Magyarország és Franciaország a vezető európai exportőr.
A hazai csemegekukorica-fogyasztás elég alacsony, mindössze évi 1-1,5 kg feldolgozott csemegekukoricát jelent személyenként, ehhez jön még a frissáruként elfogyasztott mennyiség, de arról nincsenek pontos adatok.
(Forrás: http://nak.hu/)
A hosszú hétvégén nem változik jelentősen időjárásunk jellege: napos, gomolyfelhős idő várható 25 fok körüli csúcsértékekkel.
Záporokkal, zivatarokkal tarkított pünkösdi hétvége vár ránk a sok évi átlagnak abszolút megfelelő hőmérsékleti értékekkel.
Pénteken folytatódik a gomolyfelhős, napos idő, elszórtan alakulhat ki zápor, zivatar.
A beruházást 215 millió forintból végezte el a MÁV.
Országszerte magas a pollenkoncentráció, erősödhetnek a szénanáthás tünetek.
Nem lesz sok változás az időjárásban, a gomolyfelhők mellett sok napsütésre számíthatunk.
Villámok fotózására alkalmas lesz az előttünk álló éjszaka, több helyen is lehetnek záporok, zivatarok.
Kedden még egy kicsivel melegebb lesz, majd este északnyugat felől hidegfront érkezik, amelynek hatására szerdára kissé visszaesik a hőmérséklet.
A letenyei autópályán lévő épületek elbontása április közepén kezdődött meg több terelési ütemben.
A folytatásban is átlag körül, vagy a felett alakulnak a maximumok.
A mostani hétvége és még a jövő hét első napjainak időjárása is nyugodt mederben zajlik.
Az év első négy hónapjában országosan 15 százalékkal, a Balatonnál 12 százalékkal nőtt a külföldi vendégéjszakák száma az előző év hasonló időszakához képest.
A hűvös, csapadékos időszak véget ért, a hétvégén meleg, napos időre számíthatunk; zápor, zivatar pedig csak kevés helyen alakulhat ki.
A Magyar Falu Program pályázatának köszönhetően sikerült felújítani és bővíteni a nagyrécsei vegyesboltot.
Vége a hűvös májusi időnek: a következő napokban már egyre melegebb, szárazabb léghullámok lesznek a meghatározók.