Algafoltok a Balatonon a Zala folyó torkolatánál, Keszthely külterületi településrésze, Fenékpuszta közelében 2019. szeptember 11-én (Fotó: MTI/Varga György)
A foszforterhelés mennyiségének becslése bizonytalan, ezért a legjobb megoldás a horgászati etetőanyagok használatának szabályozása lenne.
Nemrégen mi is beszámoltunk arról, hogy a legfrissebb kutatási eredmények szerint a horgászok etetőanyag-bevitele a Balatonba nem befolyásolja érdemben a tó vízminőségét, és nem játszhatott szerepet a 2019-es algavirágzásban, írja az agroinform.hu.
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, valamint a halgazdálkodási társaság közös kutatásának eredményét a közelmúltban mutatták be, amelynek keretében a horgász-etetőanyagok hatását vizsgálták a Balaton vízminőségére.
Most Dr. Istvánovics Vera kutató reagált a kutatási eredményekre, aki elismerően nyilatkozott a tudományos munkáról, mely megállapította, hogy
Azaz elhanyagolható mennyiségről van szó, csupán 3 százaléka a Balaton teljes éves foszforterhelésének, mely utóbbit a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatáság átlagosan évi 165 tonnára teszi.
Ez a következtetés azonban Dr. Istvánovics Vera a hirbalaton.hu oldalon megjelent véleménye szerint gyenge lábakon áll, szerinte a Balaton foszforterhelésére vonatkozó becslések meglehetősen bizonytalanok, a jelenlegi monitoringrendszer nem alkalmas a pontos mérésre és így a pontosabb becslésre sem, a mérési módszerek sem a legkorszerűbbek – olvasható a hirbalaton.hu oldalon.
A balatoni foszforterheléssel kapcsolatban kizárólag a Zaláról vannak pontosabb adatok, ami annak köszönhető, hogy a Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatáság 1976 óta naponta méri a folyó torkolati terhelését – mondta a kutató. A monitoring adatok alapján látható, hogy a Zala száraz években 8-11 tonna foszfort szállított a Balatonba, a rendkívül csapadékosabb években ennek négy-ötszörösét.
A BME Víziközmű és Környezetmérnöki Tanszéke 2003-ban 20 évre visszamenően becsülte a Balaton foszforterhelését: az eredmények szerint a tó teljes foszforterhelése a csapadékviszonyoktól függően 3-6-szor akkora volt, mint a Zalán át bejutó foszformennyiség.
Ezek alapján a tó becsült foszforterhelése alacsonyabb lehet 165 tonnánál, azaz a horgászat miatt bekerülő foszfor mennyisége arányaiban magasabb, Dr. Istvánovics Vera szerint elérheti a 10%-ot is.
Valószínű, hogy a 2019-es algacsúcs kialakulásának az éghajlatváltozásra és tavon belüli folyamatokra vezethető vissza, de abban mindenki egyetért, hogy a külső foszforterhelés mérséklése csökkenthetné az ilyen csúcsok kialakulásának jövőbeli esélyét.
A kutató ismertette, hogy az 1980-as évek óta közel negyedére csökkenhetett a tó tápanyagterhelése, de ehhez nagyon sok korszerűsítésre, a szennyvízkezelés modernizációjára volt szükség, a további csökkentés lehetőségei azonban korlátozottak és drágák.
A kutató szerint csak sokmilliárd forintos beruházással lehetne távol tartani a Balatontól akkora foszforterhelését, amekkorát a horgászok az etetőanyagokkal a tóba juttatnak, ezért szükség lenne az etetőanyagok használatának szabályozására.
(Forrás: Agroinform)
Agrárpetíciót indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége.
Nemcsak futókat várnak, hanem bárkit, aki megteszi gyalog, kerékpárral, görkorcsolyával, rollerrel a 700 méteres, illetve a 3 vagy 5 kilométeres távot.
Aki eddig hezitált, érdemes sietnie a téli gumik felszerelésével.
Az egyhetes őszi iskolai szünetre is számos programmal készültek.
Félpályás zárásokra, forgalomterelésre és sebességkorlátozásra kell számítaniuk a közlekedőknek.
Teljesen átalakul a tervezési, engedélyezési és kivitelezési szabályrendszer.
Ezúttal nyolcan vehettek át elismerést, köztük Horváth Zoltán, Tófej polgármestere és Nagy Ottó.
A Zalakarosi Fürdő 2023 után kapta meg ismét az elismerést.
Utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberre is kitartott a hőség.
A legmagasabb nappali hőmérséklet Nagykanizsán 32 és 36 fok között alakul.
Az országos tisztifőorvos az ország egész területére augusztus 24-én, szombaton nulla órától augusztus 30-án, pénteken 24 óráig rendelte el a hőségriasztást.