Illusztráció (A kép forrása: Agroforum)
A kukorica és a burgonya hektáronkénti terméshozama sokkal rosszabb, mint az egy évvel korábbi, de az ország egyes részei között is nagyok a különbségek. Az összefoglaló az Agrárközgazdasági Intézet jelentése alapján készült, amely a 2021. november 12-i állapotot tükrözi.
Napraforgó
A napraforgó betakarítása november 12-ig nagyrészt befejeződött, a vetésterület 99,3 százalékát aratták le: 651,3 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be a gazdák.
A terméshozam országos szinten 2,6 tonna/hektár körül alakult. A legkisebb hektáronkénti termést Veszprém megyéből jelentették (1,8 t/ha), a legmagasabbat Komárom-Esztergom megyéből (3,4 t/ha).
Burgonya
A burgonya betakarítása is szinte teljesen befejeződött november első felében, 99,8 százalékon állt november 12-én. Az országos termésátlag 25 tonna/hektár, ami 7,1 százalékkal kevesebb, mint az előző évben.
Megyénként nagy különbségek alakultak ki a burgonya terméshozamában, a szélső értékek a következők: Komárom-Esztergom megyében hektáronként 35 tonnás eredmények születtek, Veszprém megyében viszont alig haladta meg a termésátlag a 9 tonnát.
Szója
Szóját 2021-ben közel 58 ezer hektáron termesztettek a gazdák, az idei össztermés 154 ezer tonna körül alakult, hektáronként 2,7 tonnás hozammal. Vas megyében kifejezetten nagy területen található szója.
Cukorrépa
A cukorrépa betakarítása még javában zajlik, a november második hete szerinti adatok azt mutatják, hogy akkor 60 %-on állt a betakarítás. A terméshozam 8,6 százalékkal marad el a tavalyi évtől, hektáronként 53,9 tonnát takarítottak be a termelők.
Kukorica
A NAK felmérése alapján a kukorica termőterületeknek (1 millió hektár) több mint 90 százalékát learatták november közepéig. A termésátlag idén kifejezetten rosszul alakult: 6 tonna/hektár, ami mintegy 30 százalékkal kevesebb a 2020-as eredményekhez képest. A kukorica sorsát elsősorban a keleti országrészben tapasztalható aszály pecsételte meg. A nyugati országrészben, például Zala megyében azonban az idén jó eredményekkel zártak a gazdák.
Mindeközben a kukorica felvásárlási ára folyamatosan nő, a MATIF és a CBOT indexek alapján az látható, hogy az utóbbi hétben több mint 5 %-kal nőttek a kukoricaárak.
Hibridkukorica-vetőmagot idén körülbelül 30 ezer hektáron termeltek, a teljes területen megtörtént a betakarítás, a termésátlag pedig 3 tonna/hektár körül alakult, ami 1,9 százalékkal kevesebb a tavalyihoz képest.
A silókukorica betakarítása is gyengébb eredményeket mutat 2020-hoz képest: a termésátlag 27,7 tonna/hektár, ami 17,3 százalékkal kevesebb a tavalyinál.
(Forrás: Agroinform)
Agrárpetíciót indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége.
Nemcsak futókat várnak, hanem bárkit, aki megteszi gyalog, kerékpárral, görkorcsolyával, rollerrel a 700 méteres, illetve a 3 vagy 5 kilométeres távot.
Aki eddig hezitált, érdemes sietnie a téli gumik felszerelésével.
Az egyhetes őszi iskolai szünetre is számos programmal készültek.
Félpályás zárásokra, forgalomterelésre és sebességkorlátozásra kell számítaniuk a közlekedőknek.
Teljesen átalakul a tervezési, engedélyezési és kivitelezési szabályrendszer.
Ezúttal nyolcan vehettek át elismerést, köztük Horváth Zoltán, Tófej polgármestere és Nagy Ottó.
A Zalakarosi Fürdő 2023 után kapta meg ismét az elismerést.
Utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberre is kitartott a hőség.
A legmagasabb nappali hőmérséklet Nagykanizsán 32 és 36 fok között alakul.
Az országos tisztifőorvos az ország egész területére augusztus 24-én, szombaton nulla órától augusztus 30-án, pénteken 24 óráig rendelte el a hőségriasztást.