Illusztráció (A kép forrása: Országos Vérellátó Szolgálat)
„Legyél valakinek az életmentője! A szuperhősök nyáron sem mennek szabadságra!” Ezzel a szlogennel hívja a donorokat a Nyári Retró Véradóhétre a Magyar Vöröskereszt Zala Megyei területi szervezete. Mint arról korábban beszámoltunk, a kampányszerű véradás hétfőn kezdődött és még péntekig tart, aki szeretné, a Kanizsa Centrumban nyújthatja a karját. A szervezők „cserébe” hűsítő meglepetésekkel kedveskednek.
A kanizsai Nyári Retró Véradóhét időpontjai (A kép forrása: https://www.facebook.com/nagykanizsa.veradas.9)
Mit kell tudni a véradásról?
A véradás alapelve, hogy csak egészséges ember adhat vért, védve ezzel a véradó és a vért kapó beteg egészségét is. Véradásra az jelentkezhet, aki már elmúlt 18 éves, de még nincs 65 esztendős és testsúlya eléri az 50 kg-ot. Első véradók esetén a felső korhatár 60 év. A nők évente maximum 4, a férfiak maximum 5 alkalommal adhatnak vért. Másik fontos kritérium pedig, hogy két véradás között legalább 56 napnak el kell telnie, ugyanis ennyi időre van szüksége a szervezetünknek, hogy regenerálódjon.
A véradás menete
A véradás körülbelül 1 órát vesz igénybe. A véradás nem laboratóriumi vérmintavétel, nem kell éhgyomorral érkezni. Véradás előtt fogyasszon bőségesen folyadékot és táplálkozzon a megszokott módon, kerülve a zsíros ételeket.
Amikor megérkezik a véradás helyszínére...
Első lépésként felveszik az adatait, ehhez szüksége lesz a személyi igazolványra, a lakcímkártyára és a TAJ kártyára. Az adatfelvétel után egy kérdőívet kell a véradóknak kitölteni, amely az életvitelükre, betegségeikre, gyógyszerszedési szokásaikra kérdez rá.
Az adatfelvételt az orvosi kivizsgálás követi, amely mindössze pár percet vesz igénybe. Először megszúrják az ujjbegyét, hogy a hemoglobin szintet ellenőrizzék. (Első véradók esetén az előzetes vércsoport meghatározás is így történik.) Ezután vérnyomás és pulzusmérés következik, majd a kitöltött véradói kérdőívre adott válaszok és a vizsgálatok eredményének értékelésével dönt a kivizsgáló orvos a véradásra való alkalmasságról. Ha az orvos mindent rendben talál, akkor már a véradás következik.
Maga a véradás félig ülő vagy fekvő helyzetben, karfertőtlenítés után, a vérvételre legalkalmasabb könyökvénából történik. Asszisztenseink évente akár 2500-nál is több szúrást végeznek, így az nem több mint egy körömcsípésnyi érzés. Egy felnőtt ember szervezetében 5-6 liter vér kering, amelyből kb. fél liter tartalék. Egy véradás során 450 ml (±10%) vért veszünk le, így ezt a mennyiséget a szervezet könnyedén tudja pótolni. Maga a véradás csupán 5-12 percig tart.
A vérvétel befejezésekor a szúrás helyére steril nyomókötés kerül, majd 5-10 perc pihenés következik a vérvételi ágyon.
A nyomókötést 4 órán keresztül nem szabad eltávolítani. A véradás után étkezzen és fogyasszon sok folyadékot! A véradás napján megterhelő tevékenységet ne végezzen.
(Forrás: Országos Vérellátó Szolgálat)
Már Zalában is elkezdték kipostázni a kérdőíveket.
Az összes FB-helyet maguknak osztották le.
Idén 15 százalékkal, jövőre újabb 10 százalékkal növekszik az építményadó.
Meghirdették az „Egy doboznyi szeretet” jótékonysági akciót.
A kanizsai Fidesz nem támogatja az építményadó emelését.
A nemzeti konzultációhoz kapcsolódó országjárás keretében látogatott Nagykanizsára dr. ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász.
Az újbormustra minden évben kiemelkedő esemény a miklósfai gazdák számára.
A kormány eddig 32 milliárd forintot fordított a notebook-projektre.
Cseresnyés Péter a nemzeti konzultáció fontosságáról beszélt.
Tabudöntögetés a Polgári Est keretében.
A fiatalok szakmaválasztását segítette a rendezvény.
November 12-én, kedden 17 órakor az Egylet Pincében folytatódik a NagyON Kanizsa Egyesület programsorozata.
November a helyi tehetségtámogatás hónapja.
Új elnöke van a környező kistelepüléseket tömörítő szervezetnek.
Bedő György a nagykanizsai közgyűlés új tagja, aki Bata Hajnalka helyét veszi át a Fidesz-frakcióban.
Kanizsai képzőhelyek mutatkoznak be a Kanizsa Arénában.