Kultúra - 2021. február 27., Szombat
#nagyböjt #vallás #keresztút #kálvária #Balaton

Nagyböjt idején a kálváriajárás tökéletes a lelki tisztulásra

Nagyböjt idején a kálváriajárás tökéletes a lelki tisztulásra

A vöröstói kálvária (A kép forrása: Pinterest; fotók: LikeBalaton/Krausz Andrea/Mészáros Annarózsa/Sági Ági/Szücs Ildikó)

Javábant tart a nagyböjt: ilyenkor a testnek és a léleknek is szüksége van a méreganyagoktól való megtisztulásra és a feltöltődésre. Már egy kis idő önmagunkkal vagy egy nyugodt séta is tökéletes kikapcsolódást nyújthat. Bejárhatunk szép kálváriautakat, amelyekből mutatunk néhányat a Balaton körül.

Noha a nagyböjt a keresztény hagyományokhoz kötődik, akármilyen vallásunk, hitünk és világnézetünk van, időről-időre a szervezetnek szüksége van “újratöltésre”. Ezt köthetjük a húsvét előtti időszakhoz is, hiszen a tél végével az emberi test tartalékai egyébként is kifogyóban vannak. A tavasz közeledtével pedig szomjazunk a megújulásra, egyfajta újjászületésre. A testünk éppúgy, ahogy a lelkünk is.

A vallási gyakorlatban a negyven napos böjt középpontjában a bűnbánat, az áldozatvállalás, a megtisztulás és a könyörgés áll, ami felkészülést jelent Jézus feltámadásának ünnepére. A test méregtelenítése mellett a hitben való elmélyülés és a belső lecsendesedés által teremtődik meg a harmónia a lélekben. A kálváriajárás olyan tisztító utat kínál, ami azoknak is békés nyugalmat hoz, akik nem követik a vallási gyakorlatokat, de szeretnek nagy sétákat tenni.
Összegyűjtöttük a Balaton környékén lévő csodaszép kálvária utakat, amelyekből húsvétig akár minden hétvégére jut egy. A gyaloglás imádói pedig nagyobb túrával is összeköthetik némelyiket.

Balatonföldvár – Kármelhegyi kápolnája

A Kármelhegyi Boldogasszony kápolna 1897-ben épült a Széchenyi család jóvoltából, és akkor a Miasszonyunk nevet viselte. A köznyelvben azonban csak Hegyi kápolnaként emlegették, mivel az egykori kelta földvár magasabban fekvő pontján áll. A déli part legrégebbi fürdőhelyi kápolnájaként tartják számon, a kálvária születéséről pedig egy tábla tájékoztat:

„A kápolna előtti Keresztút a balatonföldvári hívek kezdeményezésére épült 2018-ban. A Zsolnay kerámiaképekkel díszített stációkat a kápolna búcsúnapján Varga László kaposvári megyéspüspök szentelte fel.”

A kálvária útja árnyas fák alatt vezet kiépített ösvényen, ahol cseppnyi nyugalomra lelhetünk egy városi séta közben.

Vonyarcvashegyi kálváriadomb

Nem klasszikus kálváriautat találunk itt, de a Szent Mihály kápolna előtt fából faragott golgota jelenet található. A szobrok a helyi fafaragó Major Lajos által vezetett fafaragó táborok résztvevőinek alkotásai. A hegyen magasodó kápolna az ország egyetlen halászkápolnája. A legenda szerint szerint 1739 telén 46 halász dolgozott a Balaton jegén, amikor levált az alattuk lévő jégtábla. Közülük hatan beleestek a jeges vízbe, és meghaltak. 40 társuk szerencsésen a jégtáblán maradt, akiket a biztos haláltól a hirtelen megforduló szél mentett meg, ami a part felé sodorta a jégtáblát. Hálából a halászok megfogadták, hogy kápolnát építenek a dombon. A Szent Mihály-hegyre mindenképpen érdemes felsétálni a kápolna, a szobrok és a 40 halásznak emelt emlékhely miatt is.

Ábrahámhegyi keresztút

Az ábrahámhegyi Szent László templom keresztútja közvetlenül a templom mellett áll és Deák Dénes adományából valósult meg. Őszintén elmondhatjuk, hogy kicsi mérete ellenére ez az egyik legszebb kálvária, amit a Balaton közelében találunk. Stációi Csikszentmihályi Róbert szobrászművész gyönyörű alkotásai, és a fa oszlopokon lévő bronz öntvények nagyon érzékletesen mutatják be az egyes jeleneteket. Itt nem csak a környezet békéje fogja meg az embert, hanem az egyes alkotásokban egészen el lehet merülni, igazi elmélyülést hozva bennünk.

Fonyódi keresztút

fonyódi panoráma sétány közelében, a Nagyboldogasszony templomhoz építettek egy kálváriautat, ám a templomtól kissé távolabb. Az U-alakban elrendezett mázas agyagtáblák közelében akár egy pokrócon is megpihenhetünk, így elmerülve a hely hangulatában. Aki balatoni panorámára vágyik, a templom mellől csodálatos kilátás nyílik a magyar tengerre és az északi part tanúhegyeire.

Siófok

A Szent Kiliti Római Katolikus Plébániatemplom az 1800-as évek elején épült későbarokk stílusban, nagyrészt Katona József kanonok hagyatékából. A plébániaházat is a káptalan emelte 1812-ben, és mindkettő műemléknek minősül. A templomkertben álló kálvária is több mint 150 éves, az egyik plébános, Papp János költségén épült 1855-ben. A keresztút állomásai után a közelben lévő Kálvária ligetben is tehetünk egy sétát, hogy teljes legyen a belső csenddel teli sétánk.

Tihany

Tihanyban a visszhang melletti dombon található a IV. Károly Kálvária, amelynek eredeti szobrai nehéz sorsra jutottak. Eredetileg 1920-ban épült IV. Károly tiszteletére, ugyanis a király néhány napig Tihanyban volt fogságban. A hatvanas években azonban politikai indokokra hivatkozva lebontották az eredeti szobrokat, és széthordták darabjait. A tihanyi lakosságnak sokáig fájó seb volt ez, míg 2013-ban újra fel nem építették a trianoni kálváriaként is emlegetett keresztutat. Azóta újra a régi pompájában áll, és egy tihanyi kirándulás alkalmával kihagyhatatlan látnivaló.

Paloznak

Az északi part egyik kis ékszerdobozának kálvária útja a település házai között húzódik. A nyugodt faluban sétálva nem nehéz megtalálni az út szélén sorakozó stációkat, amelyeik kis ablakaiban elhelyezett mécsesek, olykor egy madáretető is jelzi, hogy vannak rendszeres látogatói. Autó ritkán zavarja meg a sétát, és a kálváriaút végén továbbhaladva a szőlőhegyek felé is vehetjük az irányt, hogy bejárjuk az Olaszrizling tanösvényt, amely bemutatja a történelmi borvidék múltját és jelenét. A szőlők közötti séta igazi felüdülést jelent, a páratlan balatoni panorámáról nem is beszélve.

Vöröstó

A Balatontól 18 km-re található kis falu kálváriáját érdemes meglátogatni, ha a Balaton-felvidék rejtettebb zugait keressük fel. A település határában egy kis dombon sorakoznak a stációk, amelyek mai formájukat az 1880-as években nyerték el, de a kálváriát már II. József egyik katonai felmérése is említi 1785-ben, bár ekkor még csak keresztek álltak a dombon. A kápolna is valószínűleg a stációkkal egyidőben épült. Különleges hangulat lengi be a helyet, ami mögött erdő húzódik, és egy kicsit a világ végén érzi magá az ember. Arra érdemes figyelni, hogy a kálváriaút két oldalát magánterület övezi, de a környéke így is nagyszerű csatangolást ígér.

Veszprémfajsz

A veszprémfajszi kálvária is egy olyan hely, ahol csend és béke várja a látogatókat, a dombtetőről pedig csodás kilátás nyílik egyrészt a római villa maradványait rejtő Baláca-pusztára, másrészt pedig a távoli Balatonra. A stációk fülkéiben fára festett képek mutatják be Jézus keresztútját, a domb tetőn álló kereszteken túl pedig egy kilátó nyújt pihenésre alkalmas helyet.
A Kálvária kilátóról már írtunk, és fotógalériánk is van róla:

Barnag

Kevesen tudják, hogy a Nagyvázsony és Balatonakali között lévő falucskában van Veszprém megye egyik legrégebbi kálváriája. A keresztút elődje 1750-ben épülhetett, ami Krisztus és a két lator keresztjéből álló kálvária volt. A bővítésre 1795-ben a barnagi hívek engedélyt kértek az egyházmegyétől, majd 1798-ra el is készült hét stáció és egy kápolna. Ez a kápolnasor teremtett összeköttetést a falu temploma, a kálváriadomb és az akkor újonnan kialakított temető között. Az állomások kőből épült kis kápolnák voltak, amelyekben életnagyságú festett szobrokat állítottak, ezek azonban az 1839-es tűzvészben erősen megrongálódtak, és sokáig elhanyagolt állapotban voltak. A stációkat 2003 és 2008 között hozták rendbe, és azóta Somogyi Győző festőművész képei díszítik az állomásokat.

A barnagi keresztút csendjét nem töri meg hangos zaj, mert a falu határán kívül épült. Kápolnadombját facsoport veszi körül, körülötte szántóföldek és földutak mozaikja – tökéletes környezetet adva a befelé figyelésre.

Szentbékkálla

A kőtengerhez vezető út mellett sorakoznak a keresztút állomásait jelző oszlopok, a képek belőlük azonban hiányosak. Keletkezéséről annyit lehet tudni, hogy helyi felajánlásokból indult el egy kálváriasor kialakításának a szervezése, a terv az volt, hogy mindegyik oszlopba más művész munkája kerüljön. Néhány meg is valósult, sok viszont még üresen áll. De a sor megvan, és ha a kőtengerhez indulunk feltöltődni, és a faluból gyalogosan, akkor mindenképpen elhaladunk előttük. A kiadós séta lenyugtatja az elmét, a környék pedig egyébként is varázslatos hangulattal tölti fel a lelket.

Zádorvár felé

Egy rendhagyó kálváriautat találunk a pécselyi erdőben, ha elindulunk, hogy felmásszunk Zádorvár romjaihoz. Az egyenetlen lépcsőkön vezető ösvényen 14 fakereszt mellett sétálunk felfelé, amelyeken jelenetek nem, csak római számok vannak. Ez a túra igazi testi-lelki megpróbáltatást és megnyugvást ad, a fák közötti csendben valóban békére lelhetünk.

Bármelyik utat választjuk is, egy ilyen sétáról egészen különleges állapotban tér haza az ember, és talán még a hétköznapokra is más szemmel tekint majd. A kálváriajárásnak pedig pont ez a lényege.

(Forrás: LikeBalaton)

Még érdekes lehet ...


2024. november 19., Kedd

Az olvasókör alapításának évfordulóján

Elismerésben részesültek az Árvácska dalkör férfi tagjai.


2024. november 07., Csütörtök

Megújultak a pákai könyvtár belső terei

A fejlesztés a Zala vármegyei kistelepülési szolgáltató rendszer támogatásával valósult meg.


2024. október 24., Csütörtök

A nemzeti múzeum kincseit rejti a konténer

November 10-ig látogatható a különleges kiállítás.


2024. augusztus 22., Csütörtök

Letenyei szervezésben emlékút a világháborús helyszínekre

Zalai vonatkozású világháborús helyszínekre szerveztek emlékutat Letenyéről.


2024. július 16., Kedd

Kellemes nyári esték a Karos Korzón

Zalakaroson Nyári estek címmel indult zenés sorozat a Karos Korzón.


2024. június 30., Vasárnap

Hálaadó istentisztelet Galambokon

160 éves a település református temploma.


2024. június 26., Szerda

Hagyományőrzés és közösségteremtés

A Nemzeti Művelődési Intézet által támogatott szakkörökön készült alkotásokból nyílt kiállítás Zajkon.


2024. június 25., Kedd

Vesszőfonó tábor gyerekeknek

Három település önkormányzata szervezi.


2024. június 24., Hétfő

Kiállítás nyílt Lasztonyán

Az elmúlt hétvégén ünnepélyes keretek között nyitották meg a kézműves szakkörök kiállítását a településen.


Múzeumok éjszakája Nagykanizsán

A Thúry György Múzeumban kincskereső kalandtúrával kezdődött az ingyenesen látogatható rendezvénysorozat


2024. június 21., Péntek

Dzsessz-zenés tárlatvezetés a múzeumok éjszakáján

Szombaton 16 órától kezdődnek a programok, a hivatalos megnyitót pedig 17 órakor tartják.

#Nagykanizsa

A nemzeti konzultáció kapcsán

A nemzeti konzultáció kapcsán

2024. november 19. - Kanizsa

Az olvasókör alapításának évfordulóján

Az olvasókör alapításának évfordulóján

2024. november 19. - Kultúra

Újborokat értékeltek

Újborokat értékeltek

2024. november 19. - Kanizsa

Szemtanúk jelentkezését várja a rendőrség

Szemtanúk jelentkezését várja a rendőrség

2024. november 19. - Kék hírek

Elkezdték kipostázni a kérdőíveket

Elkezdték kipostázni a kérdőíveket

2024. november 17. - Kanizsa

Hétvégi programajánló

Hétvégi programajánló

2024. november 15. - Érdekes

Káderek, kegyeltek és hatalom-átmentők

Káderek, kegyeltek és hatalom-átmentők

2024. november 13. - Kanizsa

Kiégett egy lakás a Rózsa utcában

Kiégett egy lakás a Rózsa utcában

2024. november 10. - Kék hírek

+