Archív felvétel az 1938-ban Budapesten megrendezett kongresszusról (A kép forrása: iec2020.hu)
A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus és a Kossuth Rádió együttműködésében elkészült A reménység oszlopa című tízrészes hangjáték, amely az 1938-ban rendezett Eucharisztikus Világkongresszus eseményeit dolgozza fel. A rádiójáték május 25-től lesz hallható, mindennap 26 percben, a Kossuth Rádióban.
Több százezren gyűltek össze a Hősök terén 1938-ban, hogy részt vehessenek a 34. Eucharisztikus Világkongresszuson, amelynek Budapest adott otthont. A reménység oszlopa című tízrészes hangjáték ezt a különleges eseményt mutatja be különféle emberi sorsokat szem előtt tartva – fogalmazott Zsuffa Tünde, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus sajtófőnöke.
1938-ban 18 évvel vagyunk Trianon után, és egy szétszabdalt országról beszélünk. Hogy megmutattuk azt, hogy él nemzet e hazán, és hogy teljesen mindegy, hogy vágták darabokra az országot, hogy rajzolták meg grafitceruzákkal a határokat emberi sorsokat nem figyelembe véve, de a kongresszus üzenete, hogy a szeretet összeköt, azért megvalósult. A már nem magyar állampolgárok Felvidékről jöttek az emberek, jöttek több százan biciklivel, vagy Szabadkáról – mondta Zsuffa Tünde.
„Ezt Pacelli bíboros is megérezte, megérezte azt, hogy itt, a Kárpát-medence szívében van egy kis nép, amelynek hihetetlen erős a hite”
– tette hozzá.
A Hősök terén 1938-ban megjelent százezer elsőáldozó soha nem feledte 1938 erejét, ők voltak azok az asszonyok, akik anyaként, illetve nagymamaként megfogták a gyermekeik és unokáik kezét, és bevitték a templomokba megkeresztelni őket a kommunizmus idején. Ebben a hangjátékban üzen a múlt, és üzennek az őseink is – mondta Papp János színművész.
A 34. Eucharisztikus Világkongresszust szervezők vértanúk lettek, de az egyszerű falusi gyerekekre is kíméletlen megtorlás várt, a 26 éves Brenner Jánost például tőrbe csalták egy éjszaka, majd harminckét késszúrással kivégezték.
Pacelli, aki 1939-ben XII. Piusz pápaként lett a katolikus egyház feje, sokszor kiállt a magyarokért, többek között Mindszenty József bíborosért vagy az 1956-ban elmenekült magyarokért, miközben kemény szavakkal bírálta a kommunizmust
– meséli Pindroch Csaba.
A hangjáték egyik főszereplője egy 16 éves kamasz lány, Lili, aki megtestesíti a mai fiatalságot, aki nem akarja hallani a múltat, kineveti dédnagyanyját vagy éppen Márton atyát, akik Jézusról beszélnek neki. A végén a lány megtörik, kinyitja szívét, és megérzi a múltnak az erejét. A 92 éves Lotti szerepét Molnár Piroska játssza, aki elénekelte a kongresszus himnuszát, ugyanis édesanyja személyesen élte át a különleges eseményt, amelyről sok érdekes történetet mesélt.
„Nagyon keveset tudunk az 1938-as Eucharisztikus Világkongresszusról” – mondta Siklósi Beatrix, a Kossuth Rádió csatornaigazgatója, aki szerint a hangjáték ezt a hiányosságot igyekszik pótolni.
„Egy olyan romantizált változatban ismerhetjük meg az akkori keresztény Magyarországot, mert akkor keresztény volt valójában Magyarország, ott a tömegek hömpölyögtek, amikor ez az esemény megtörtént, és mivel nagyon keveset tudunk róla, az gondolom, hogy ez egy revelációval tud majd hatni a hallgatók számára” – fogalmazott Siklósi Beatrix.
Majd hozzátette: „olyan nagyszerű színészekkel valósult meg ez a dramatizált változat mint Molnár Piroska, Pindroch Csaba, Papp János, tehát ők a maguk színészi teljesítményével pluszt adtak hozzá, és ha minden igaz, lesz folytatása is, úgyhogy május 25-től sugározzuk mindennap 26 percben ezt a sorozatot. Tíz rész lesz, és szerintem ez egy csodálatos együttműködése a Kossuth Rádiónak a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus szervezőivel.”
Molnár Piroska, Papp János és Pindroch Csaba főszereplésével hamarosan készül a folytatás is, amelyet a szeptember 5-én kezdődő 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus előtt sugároz majd a Kossuth Rádió.
(Forrás: hirado.hu)
Elismerésben részesültek az Árvácska dalkör férfi tagjai.
A fejlesztés a Zala vármegyei kistelepülési szolgáltató rendszer támogatásával valósult meg.
November 10-ig látogatható a különleges kiállítás.
Zalai vonatkozású világháborús helyszínekre szerveztek emlékutat Letenyéről.
Zalakaroson Nyári estek címmel indult zenés sorozat a Karos Korzón.
160 éves a település református temploma.
A Nemzeti Művelődési Intézet által támogatott szakkörökön készült alkotásokból nyílt kiállítás Zajkon.
Három település önkormányzata szervezi.
Az elmúlt hétvégén ünnepélyes keretek között nyitották meg a kézműves szakkörök kiállítását a településen.
A Thúry György Múzeumban kincskereső kalandtúrával kezdődött az ingyenesen látogatható rendezvénysorozat
Szombaton 16 órától kezdődnek a programok, a hivatalos megnyitót pedig 17 órakor tartják.