(Fotó: Gergely Szilárd)
A Magyar Falu Program eddigi eredményeiről és jövőbeli lehetőségeiről kaptak tájékoztatást Gyopáros Alpár kormánybiztostól a dél-zalai polgármesterek Semjénházán.
A találkozó megszervezését Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő azért tartotta fontosnak, hogy a környék településvezetői megnyugtató választ kapjanak a program folytatásáról, illetve egyeztethessenek a megvalósítani kívánt célokról.
- A jelek szerint az európai uniós szankciópolitika nagyobb kárt okoz az európai gazdaságoknak, mint Oroszországnak. A gazdasági és költségvetési nehézségek ellenére azonban a Magyar Falu Program folytatódni fog - tette hozzá Cseresnyés Péter.
(Fotó: Gergely Szilárd)
Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos elmondta, a programot azért indította a kormány, hogy megállítsa a falvak csaknem fél évszázada tartó népességcsökkenését.
- Fontos leszögezni, hogy nem egy budapesti íróasztal mellett születik ez a program. Folyamatosan járjuk az országot, járjuk a falvakat, beszélgetünk településvezetőkkel, egyházközségekkel, a falvak lakóival, és így együtt alakítjuk a programot - fogalmazott Gyopáros Alpár.
Hozzátette: a falusi kisboltok megmentését célzó programon keresztül a kisvállalkozók kaptak jelentős támogatást, a falusi útalap jóvoltából országszerte 3000 km hosszban újult meg az állami mellékúthálózat, és sokan éltek a demográfiai szempontból talán legdirektebb támogatási formával, a falusi CSOK-kal.
A konkrét zalai számokról szólva a kormánybiztos elmondta: a megyében az elmúlt időszakban az önkormányzati közszolgáltatások fejlesztésére mindösszesen 15 milliárd forintnyi támogatáshoz jutottak a kistelepülések, ennek több mint harmada a dél-zalai térségbe került. Ezen felül millárdos nagyságrendben kaptak támogatást civil szervezetek, vállalkozók, és 87 kilométernyi mellékúthálózati szakasz is megújult a megyében, ebből 30 km Dél-Zalában valósult meg.
A Magyar Falu Programban elnyert támogatásból sikerült újabb feladatokat elvégezni a település temetőjében.
Letenye polgármestere szerint az előző városvezetés hibáit akarják számon kérni.
A település önkormányzata több mint 205 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a fejlesztéshez.
A korszerűsítést a Magyar Falu Program támogatásából és az önkormányzat saját forrásaiból valósították meg.
11,5 millió forint vis maior támogatást nyert Dobri önkormányzata.
A találkozón a településvezetők első kézből kaphattak információt Dukai Miklós önkormányzati államtitkártól az önkormányzatokat érintő kérdésekben.
Az elmúlt tíz év átlagához képest kevesebb volt a trófea.
Idén ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját a borsfai Kisvuk Óvoda.
Indul a Versenyképes Járások Program.
Lépésről-lépésre haladva modernizálták az épületet.