Balról Németh Géza polgármester, dr. Horváth Tibor háziorvos, Gyopáros Alpár és Cseresnyés Péter Becsehelyen (Fotó: Gergely Szilárd)
A Magyar Falu Program keretében megvalósított fejlesztéseket tekintette meg Galambokon, Nagyrécsén, Rigyácon és Becsehelyen Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos Cseresnyés Péter, Nagykanizsa és térsége országgyűlési képviselője társaságában.
A dél-zalai bejáráson Becsehelyen az energetikai fejlesztéseken is átesett, felújított orvosi rendelőt tekintették meg, Rigyácon a kisboltot, melyet 12 év szünet után nyitottak meg. Galambokon egyházközségi fejlesztés keretében újult meg a parókia épülete, Nagyrécsén pedig a kastély épületében létesült egy kulturális központ.
Cseresnyés Péter arról beszélt a becsehelyi sajtótájékoztatón, hogy ebben a térségben a települések mintegy fele 3-400 lélekszámú, vagy az alatti, az önkormányzatok nehéz körülmények között biztosítják a települések működésének feltételeit. Ezért is jó, hogy Gyopáros Alpár kormánybiztos a dél-zalai részre is ellátogatott és megtekintette, hogy milyen fejlesztések mentek végbe az elmúlt időszakban.
– A négy felkeresett településen az elmúlt négy évben összesen közel 7-800 millió forint fejlesztés valósulhatott meg az önkormányzatok, vagy vállalkozók, civil szervezetek által – közölte a politikus. – Az elmúlt időszakban a települési önkormányzatok által elvégzett fejlesztések értéke a választókörzetemben több mint 4 milliárd forint, de ha mindent összeszámítunk, akkor ez az összeg közelíti a 15 milliárdot. Ez is bizonyítja azt, hogy a kormányzat odafigyel a vidék Magyarországára, hogy ugyanazok a feltételek biztosítottak legyenek infrastruktúrában, életkörülményekben a legkisebb településen is, mint a városokban. Jelentős lépések történtek ezen a téren köszönhetően a Magyar Falu Program fejlesztéseinek is.
Rigyácon a Magyar Falu Program támogatásával 12 év szünet után nyílt kisbolt (Fotó: Gergely Szilárd)
Gyopáros Alpár nem először járt Dél-Zalában, mint mondta első alkalommal tervekkel találkozott, most pedig már eredményekkel, megvalósított fejlesztésekkel.
– A ma megtekintett négy beruházás mind unikális, s jól példázza, hogy mennyire összetett a program és mekkora segítséget tud nyújtani. Az aprófalvas Zalában ezidáig közel 40 milliárd forint forrás hasznosult - jelezte.
Arról is beszélt, hogy négy éve indult a Magyar Falu Program, azóta csak a pályázati kiírásokon keresztül több mint 300 milliárd forintot biztosítottak több mint 30 ezer nyertesnek. A kedvezményezettek döntő többsége kistelepülési önkormányzat, mellettük vállalkozások, kisboltok, civil szervezetek, egyházközségek is részesültek támogatásban. A programhoz tartozik még állami útfelújítás, illetve a Falusi CSOK.
Napokkal ezelőtt hirdették ki a negyedik pályázatot 10 milliárd forintos keretösszeggel, ahol hét kategóriában pályázhatnak a települések.
A Magyar Falu Programban elnyert támogatásból sikerült újabb feladatokat elvégezni a település temetőjében.
Letenye polgármestere szerint az előző városvezetés hibáit akarják számon kérni.
A település önkormányzata több mint 205 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a fejlesztéshez.
A korszerűsítést a Magyar Falu Program támogatásából és az önkormányzat saját forrásaiból valósították meg.
11,5 millió forint vis maior támogatást nyert Dobri önkormányzata.
A találkozón a településvezetők első kézből kaphattak információt Dukai Miklós önkormányzati államtitkártól az önkormányzatokat érintő kérdésekben.
Az elmúlt tíz év átlagához képest kevesebb volt a trófea.
Idén ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját a borsfai Kisvuk Óvoda.
Indul a Versenyképes Járások Program.
Lépésről-lépésre haladva modernizálták az épületet.