(Fotók: Gergely Szilárd)
Megtartották a 32. Batthyány-Kanizsa Sakk-kupát – ami egyben a 11. Bagonyai Attila Emlékverseny is volt – a hétvégén a Batthyány Lajos Gimnáziumban. A FIDE Rapid Nemzetközi Ifjúsági Sakk Egyéni és Csapatversenyt Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Tuxera Aquaprofit Nagykanizsai Sakk-klub és a Batthyány Lajos Gimnázium közösen rendezték és támogatták.
A helyszínt biztosító iskola intézményvezetője, Györek László úgy látja, egy iskola kulturális szerepet is be kell, hogy töltsön az oktatás mellett.
– A klasszikus iskola híve vagyok, azaz az én olvasatomban az iskola nemcsak egy oktatási intézmény, hanem kulturális tér is. A sakk pedig a kulturánk része, és ehhez kapcsolódik a gondolkodásfejlesztés is egyértelműen.
Szakacsits Szabolcs, a nagykanizsai sakk-klub főszponzora kifejtette, miért jelentős számára a sakk.
– Itt, a gimnáziumban nagyon sokat sakkoztam, versenyeztem az egyesület színeiben. Maratoni játszmákat folytattunk a többiekkel. Élsportoló nem lettem, ellenben alapítottam egy céget, ami Finnországban az ötödik legsikeresebb szoftverfejlesztő IT-cég lett. Az alatt a 14 év alatt, amíg a céget építettem, nagyon sokat tanultam, és közben felfedeztem, hogy ebben a folyamatban nagyon sok minden emlékeztetett a sakkra. Nemcsak a logika, a stratégia, a taktika közös, hanem az is, hogy nyugalomban kell lenni. Ez is egy olyan tulajdonság, amire a sakk megtanít. Kritikus helyzetben aranyat ér, ha az ember nem veszíti el a fejét, és logikusan át tudja gondolni a dolgokat, azt, hogy mi miből következik. Én ezt tanultam meg a sakkozás révén.
Balogh László polgármester Nagykanizsa sokoldalúságát mutatta be a más városokból érkező versenyzőknek.
– Kanizsa iskola-, kereskedő- és katonaváros is volt egykor, de ma is sok-sok címmel büszkélkedhet: virágos, biciklis- és idősbarát, és még folytatható a sor. Én azt is hiszem, hogy Nagykanizsa a sakk fővárosa és tehetségbarát város. A 14-szeres bajnok csapatunkra pedig büszkék vagyunk.
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő emlékeztetett: Nagykanizsának fontos a következő generáció képzése is, amit bizonyít a nemrég elindult Sakkpalota program.
– Ez a program nemcsak a sakkozást, hanem a tanulás és a logikai gondolkodás képességét is fejleszti. A városi és környéki iskolák a közelmúltban megkapták azt a programcsomagot, amellyel elkezdődhetett az oktatás, és amellyel folytatják egy-két kanizsai pedagógus eddigi munkásságát.
Polgár Judit nemzetközi sakk nagymester, a Sakkpalota program megalkotója levélben szólt a résztvevőkhöz. Szerinte, ami Nagykanizsán történik, az gondoskodás. A város a hazai sakkélet legerősebb vára, a bajnok csapat otthona. Ez a klub jelenti itthon a szakmai csúcsot, de innen is látják az alapokat, fontos, hogy azok minél erősebbek legyenek; pontosan értik, hogy a Polgár Judit módszer túlmutat a sakkon, hosszú távon pedig a klub és a magyar sakk is profitálhat belőle.
Kanizsai és kanizsai kötődésű versenyzők is részt vettek az üzbegisztáni Szamarkandban megrendezett felnőtt gyorsasági nem olimpiai számos világbajnokságon.
Az 5,2 kilométeres Balaton-átúszás tervezett új időpontja vasárnap, de a végleges döntés csak péntek délben születik meg.
Néhány nappal a 42. Lidl Balaton-átúszás előtt meghaladta a 10 ezret a nevezők száma.
A július 20-án sorra kerülő, 42. Balaton-átúszásra több mint tízezer résztvevőt várnak a szervezők.
Tizenhatodik bajnoki címet ünnepelhettek.
A magyarok mindkét fogásnemben felülmúlták tengerentúli vendégeiket.
A versenyzők a fürdővárosban és annak környékén tekertek.
A Nagykanizsai Vitorlázórepülő Szakosztály a 12-15 év közötti, repülés iránt érdeklődő gyermekeket várja.
A verseny ideje alatt Zalakaros teljes területén és a környező falvakban a gépjárműforgalom időszakos és teljes lezárása is várható.
A magyarok szombaton lépnek pályára.
A nagykanizsai Szivárvány EGYMI fiataljai bizonyították rátermettségüket.