Érdekes - 2020. november 26., Csütörtök
#vashiány #vaspótló készítmény #élettani folyamatok #aluldiagnosztizált állapot #orvos

November 26. a vashiány napja

November 26. a vashiány napja

A vashiánynak a tartós fáradtságon kívül számos tünete lehet, ilyen például a koncentrálóképesség csökkenése, de utalhat vashiányra fejfájás is (A kép forrása: Pexels)

A szervezet vashiányából adódó káros élettani hatásaira hívja fel a figyelmet a vashiány napja kezdeményezés. Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a 2015-ben életre hívott kezdeményezés célja felhívni a figyelmet, hogy a vashiány bárkit érinthet, az emberek azonban többnyire nem észlelik időben testük jelzéseit, későn tesznek ellene vagy fordulnak orvoshoz, ezért a vashiány jelentősen aluldiagnosztizált állapot.

A vashiány több mint másfél milliárd embert érint a világon, Európában minden harmadik menstruáló nő, négy várandós közül három, illetve a kisgyermekek csaknem fele vashiányos. A kezeletlen vashiányból kialakuló vashiányos vérszegénység a gazdaságilag fejlett országok lakosságának 2-4 százalékát is érinti - írták.

A vasnak központi szerepe van az élettani folyamatokban, elengedhetetlen a vérképzéshez, a szív és az izmok megfelelő működéséhez, a fertőzésekkel és betegségekkel szembeni ellenálló képesség, valamint a fizikális és mentális energiaszint fenntartásához.

A vashiánynak a tartós fáradtságon kívül számos tünete lehet, ilyen például a sápadtság, a koncentrálóképesség csökkenése, de utalhat vashiányra fejfájás, halláscsökkenés, memóriazavar, hidegérzékenység, vagy a „nyugtalan láb” szindróma is.

A vashiányt pótolni lehet vasban gazdag ételek fogyasztásával, vagy vaspótló készítményekkel, de intravénás terápiával is kezelhető.

Még érdekes lehet ...


2025. július 15., Kedd

Sikeresen földet ért a Kapu Tibort szállító űrkapszula – lezárult az Axiom-4 küldetés

Tibor űrrepülésével több évtized után ismét magyar kutatóűrhajós járt a világűrben.


2025. július 14., Hétfő

Irány az űr Szakacsits Szabolccsal, a Tuxera vezetőjével!

Tudomány, technológia, űrben zajló kísérletek - itt a legújabb podcast a Zalakockán.


2025. július 13., Vasárnap

Axiom-4 - Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor

A Crew Dragon „Grace” űrhajó Kalifornia partjainál landol majd.


2025. július 11., Péntek

Mentők: egy őznek is segítettek

A gidára egy fa dőlt, egyik lába megsérült és ijedten feküdt az út szélén.


2025. július 08., Kedd

Boszorkánysággal próbálták elállítani az esőt, kivégzés lett belőle

A kivégzés előtt még tortúrás vallatást is előírtak, hogy kiderüljön, az ördöggel is cimborált-e, vagy csak egyszerűen másoknak okozott kárt a vádlott boszorkányos cselekedeteivel.


Keresik a jövő év madarát, szavazzon!

Hallott már a kerti gezéről?


2025. július 07., Hétfő

Július 5-től már a tulajdonos fizet, ha valaki nem köti be magát

Érkezik az objektív felelősség a biztonsági öv használatára is.


2025. július 05., Szombat

Az elmúlt egy hétben 4 centimétert csökkent a Balaton átlagos vízállása

Az előrejelzések szerint magasabb nedvességtartalmú, hűvösebb légtömeg érkezik, aminek pozitív hatása lesz a Balaton vízállására, várhatóan megtorpan a csökkenése.


2025. június 30., Hétfő

Orbán Viktor beszélt Kapu Tibor űrhajóssal: Ilyen magasra még magyar nem jutott! +Videó

Kapu Tibor saját élelmiszereket – például Erős Pistát és Piros Aranyat – is vitt magával, ezzel is öregbítve a magyar gasztronómia hírnevét.


2025. június 27., Péntek

2025. június 24., Kedd

Szép zalai sikerek születtek a „legerősebb tűzoltók” versenyén Bükfürdőn

A versenyzők vállukon tömlővel futottak fel 12 méter magas emelvényre, húztak fel súlyos felszereléseket, kalapácsos erőpróbán vettek részt, sugárcsővel céloztak, majd egy emberméretű bábut is célba kellett juttatniuk.

+