Képünk illusztráció (Fotó: MTI/Komka Péter)
Február első hetében elkezdődött és a vakcinaszállítmányok ütemében folytatódik a regisztrált legidősebbek oltása. Emellett február második hetében megkezdődik a 60 év alatti krónikus betegek oltása is. Az oltandókat a háziorvosuk értesíti, és egyeztet velük az oltás pontos időpontjáról, illetve helyszínéről, amely lehet a kórházi oltópont, a háziorvosi rendelő vagy az idős ember otthona is.
Január végén lezárult az egészségügyben dolgozók és az idősotthonok, bentlakásos szociális intézményekben lakók kampányszerű oltása. A második oltások beadása és az esetlegesen elmaradt első oltások beadás ugyanakkor zajlik – olvasható a Koronavírus.gov.hu oldalán.
Február első hetében a védőoltásra postai úton vagy interneten regisztrált legidősebbeket kezdték el oltani. Minden háziorvos megkapta és heti frissítéssel megkapja a praxisában eddig regisztrált legidősebbek listáját.
A lista egyben egy prioritási rend is, a praxishoz tartozó legidősebbtől halad sorban életkor szerint, és figyelembe veszi az oltandó idős ember dokumentált krónikus betegségeit is. Tehát az életkoruk és egészségi állapotuk alapján a legveszélyeztetettebbek vannak a lista elején, a háziorvosnak velük kell kezdeni az oltást.
Február második hetében, az AstraZeneca vakcinával megkezdődik a regisztrált 60 év alatti krónikus betegek oltása is. A háziorvosok ehhez is listát kapnak a praxisukhoz tartozó 60 év alatti krónikus betegekről. Őket is a háziorvosuk értesíti és egyeztet velük az oltás időpontjáról és helyszínéről. A háziorvos feladata eldönteni, hogy a krónikus betegei közül kiket tart indokoltnak elsőként beoltani.
Egyértelműen igen, hiszen az idős kor az egyik legnagyobb kockázat a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyására. A fertőzéseket kiváltó kórokozók, köztük a vírusok okozta fertőzések ellen védőoltásokkal lehet a leghatékonyabban védekezni. Ez igaz az új koronavírus okozta fertőzésekre is.
Igen. Sőt, nekik kifejezetten javasolt az oltás, hiszen az idős kor mellett a krónikus betegségek növelik a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyásának a kockázatát. Minden esetben az oltóorvos dönt az olthatóságról, miután kikérdezte az oltandót és megismerte egészségi állapotát.
Nem.
Jelenleg a háziorvos értesíti a praxisához tartozó oltandókat, hogy ki és mikor számíthat az oltásra. A háziorvos dönt arról is, hogy az oltásra jelentkezett oltható vagy nem oltható.
Azt, hogy hetente hány embert tudnak oltásra megszervezni a háziorvosok, azt az aktuálisan rendelkezésre álló vakcina mennyisége határozza meg. A háziorvosok a heti feladataikat és az eloltható vakcinák számáról, fajtájáról szóló tudnivalókat a NEAK-tól és a megyei oltási bizottságoktól kapják meg.
Csak a hatóságok által engedélyezett biztonságos és hatásos oltóanyagok alkalmazhatók Magyarországon.
Mindig a rendelkezésre álló vakcinával zajlik az oltás. Jelenleg ezek a következők:
Az oltóanyagokat nem lehet felcserélni, az első és a második oltást ugyanazzal az oltóanyaggal kell elvégezni. Ha a második oltást a tervezett időpontban valamilyen oknál fogva nem lehet beadni (pl. akut betegség, akadályoztatás esetén), akkor az oltóorvossal megbeszélt időpontban kell bepótolni.
Az ügyintézés gyorsítása érdekében kinyomtatva, ha teheti kitöltve hozza magával a beleegyező nyilatkozatot.
Gondolja végig, hogy: van-e krónikus betegsége, a közelmúltban volt-e súlyos betegsége (különösen az elmúlt három hónapban), volt-e az elmúlt két hétben akut megbetegedése?
Érdemes összeírni, hogy milyen gyógyszereket szed. Amennyiben a közelmúltban immunrendszert gyengítő kezelésben részesült, jelezze azt az oltóorvosnak.
A védőoltás előtt – a szokásos napi ritmusának megfelelően – igyon és egyen! Amennyiben vérvételkor, védőoltáskor vagy injekció beadása kapcsán előfordult már ájulás, akkor az oltásra vigyen magával egy palack vizet és esetleg szőlőcukrot. Ezt mindenképp jelezze az oltás előtt az oltóorvosnak.
Lehetőleg olyan öltözékben érkezzen a kórházi oltópontra vagy rendelőbe, amiben könnyen szabaddá tudja tenni a felkarját.
Az oltóorvos az oltást megelőzően kikérdezi és fizikálisan megvizsgálja az oltandó személyt. Az oltás kapcsán néhány dokumentumot ki kell tölteni, például a hozzájárulási nyilatkozatot.
Az oltást a felkarba adják. A védőoltást követően legalább 15–30 percig a beoltottakat meg kell figyelni, hogy esetleg fellép-e oltási reakció.
Az első oltás beadásakor közlik a második oltás időpontját is. Az oltásemlékeztető kártyán a védőoltás nevét és gyártási tételszámát az oltóhelyen egyértelműen fel kell tüntetni. A kártyát a második adag beadásakor az oltandó személynek magával kell vinnie, és a továbbiakban is meg kell őrizni.
A koronavírus elleni védettség kialakulásához általában két oltásra van szükség. Már az első oltás is kivált egy bizonyos védettséget, de az oltottak teljes védelme csak a vakcina második adagját követően alakul ki, várhatóan egy-két héten belül.
Mint minden védőoltásnál, a koronavírus-fertőzés elleni védőoltás esetében is előfordulhat, hogy az nem véd meg minden beoltott személyt. Előfordulhat, hogy mégis megfertőződnek, azonban az oltással nagymértékben csökkenthető a súlyos megbetegedés kockázata.
Az oltás önkéntes, senki sem kötelezett a védőoltásra. Az oltást megelőzően az oltandónak mindig ki kell tölteni egy hozzájáruló nyilatkozatot.
Ellenjavallatok idősek esetén:
A vakcina második adagját nem szabad beadni azoknak sem, akik anafilaxiás reakciót mutattak az első oltás alkalmazása során.
Bármelyik védőoltás után jelentkezhet oltási reakció. Magyarországon az eddig beoltottaknál – beleértve az időseket is – csak néhány esetben tapasztaltak enyhe oltási reakciót.
A lehetséges oltási reakciókra az oltóorvos hívja fel a figyelmet. Ezek azonban átmeneti reakciók, melyek szövődmények nélkül megszűnnek. A leggyakoribbak: fájdalom a beadás helyén, fejfájás, hidegrázás, fáradtság, izomfájdalom, láz, injekció beadási helyén jelentkező duzzanat. Nagyon ritkán előfordulhat: megnagyobbodott nyirokcsomók (hónalji nyirokcsomó duzzanata, érzékenysége), rossz közérzet, végtagfájdalom, álmatlanság, viszketés az injekció beadási helyén.
Ezek általában enyhék vagy közepesen súlyosak, és a vakcina beadása után pár napon belül elmúlnak.
A felsorolt reakciók enyhítésére fájdalomcsillapító és/vagy lázcsillapító gyógyszerekkel tüneti kezelés alkalmazható.
Mindenki sorra kerül, aki jelentkezett védőoltásra. Az oltás ütemét leginkább a rendelkezésre álló vakcinák határozzák meg. A Magyarországra érkező vakcinaszállítmányok ütemében látják el a háziorvosokat oltóanyaggal, és a háziorvosok a praxishoz tartozó prioritási lista alapján sorra fogják hívni a regisztrált betegeiket a következő hetekben.
Igen. A regisztráció folyamatos a Vakcinainfo.gov.hu honlapon. Az a 60 év feletti, aki még nem tette, akkor postán is visszaküldheti a Magyar Államkincstárhoz a jelentkezését. A regisztráltak névsorát heti rendszerességgel frissítik és továbbítják a háziorvosokhoz.
Amennyiben valakinek nincsen internetes elérhetősége, az interneten történő regisztrációban rokona, ismerőse is nyújthat segítséget részére, így tudnak a leggyorsabban regisztrálni.
Amennyiben a postai küldemény esetlegesen nem érkezett meg a 60 év feletti személyhez, lehetőség van a levél újraküldésének kérésére. Ehhez a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságát szükséges felkeresni az alábbi elérhetőségek valamelyikén:
Telefonszám:06-80-204-884, e-mail:nyufig@allamkincstar.gov.hu
Ügyfélfogadási idő: H, K, Cs: 7.30–15.45, Sze: 7.30–18.00, P: 7.30–13.00
A beazonosításhoz szükséges adatok: ellátás folyósítási törzsszám, név, lakcím, anyja neve, születési idő, tajszám.
(Forrás: hirado.hu)
... jöhet a már-már szokásossá vált tél végi vergődés.
Tavaly októberben derült ki, hogy megtörténik a régóta sürgetett korszakváltás a hazai egészségügyben.
A támogatás igénylésekor a 2021. január 1. után keletkezett számlákat fogadják el, az utolsó számla pedig nem lehet 60 napnál régebbi.
A szakember szerint minimálisra kell csökkenteni a kontaktusok számát a járvány robbanásszerű terjedésének megakadályozása érdekében.
5 679 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 537-en vannak lélegeztetőgépen.
Az elektromos rásegítésű kerékpárokhoz ezúttal is magánszemélyek juthatnak hozzá kedvezményesen.
Fontos, hogy a turistautakról ne térjünk le, a kutyát pórázon sétáltassuk, és sötétedés előtt hagyjuk el az erdőt.
Az adó első részletét 2021. április 15-éig, a második részletét szeptember 15-éig kell befizetni.
Nagyböjti tartósélelmiszer-gyűjtést szervez a Katolikus Karitász.
Idén online nyerhetnek a gyerekek betekintést a munka világába.
Elhunyt 107 többségében idős, krónikus beteg.
Múlt héten nagy valószínűséggel szopornyicától legyengült róka került az állatmentőkhöz, amit a tatai Derítő-tó jegéről halásztak ki.
Jelentősen csökken a szálló por mennyisége a légkörben szombatra.
A károsítóval fertőzött szőlőnövényeket gyógyítani nem lehet, a védekezés csak a megelőzésre szűkül.
Húsvétra az összes regisztrált, mintegy 2,6 millió fő, megkapja legalább az első oltást, ami azt jelenti, hogy az EU-ban nálunk lesz a legmagasabb oltási arány.
Magyarország álláspontja egyértelműen az, hogy ha nem tartjuk fent a jelenlegi szabályokat, akkor a nyári időszámítás a jobb.
4668 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.
Az évszakhoz képest több fokkal melegebb idő várható számottevő csapadék nélkül.
A harmadik hullám elérte Magyarországot, egyes előrejelzések szerint a számok drámaian romlani fognak a következő egy-két hétben.
A régi hajók rekonstrukciója mellett érkeznek az újak is.
4385 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.
A világ 80 faja már kihalt, közülük 16 tavaly, egyetlen év alatt.
Átadták a tulipános osztályt a Semmelweis Egyetemen.
4353 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 407-en vannak lélegeztetőgépen.
A NAK közleményben hangsúlyozza, fellépnek az ismeretlen eredetű élelmiszerek beáramlása, a gazdálkodók tönkretétele ellen.
Éjszaka sokfelé képződik köd, illetve rétegfelhőzet, ami napközben fokozatosan oszladozik, zsugorodik, de néhol tartósabban megmarad.
Áprilisra 518 ezer vendégéjszakányi foglalás szerepel a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatbázisában, és a foglalások száma napról napra nő.
Az ITM kiemelten fontosnak tartja, hogy a paralimpikonokról, a parasportról szóló digitális ismeretterjesztő programot a tárca által fenntartott középfokú intézmények diákjai számára is elérhetővé tegye.
Ezzel 65-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek az Európai Unióban oltalmat élveznek.
1628 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.
133 igen szavazattal, 55 nem ellenében, egy tartózkodás mellett megszavazta az Országgyűlés a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló törvényjavaslatot.
A legmagasabb nappali hőmérséklet kedden a napos területeken 11 és 17 fok között alakul.
Huszonkilenc somogyi gazda, polgármester és vadásztársasági elnök adott ki közös nyilatkozatot az erdőket felszántó illegális motorosok miatt.
A három vagy több gyermeket nevelő családoknak legalább hétüléses autó vásárlásakor a kormány a jármű árának felét, maximum 2,5 millió forintot támogatásként kifizet.
Az érintett vállalkozások így négy hónapon keresztül mintegy százmilliárd forinttal gazdálkodhattak tovább.
2623 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.
A szigorú korlátozások ellenére is emelkedő járványügyi adatok hazánkban is figyelmeztető jelként szolgálnak.
2912 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt 47 beteg.
A kormány mindenki véleményére számít.
A vadmentők fekete éve jön...
A cél az, hogy a gyermekek tudatosabban és biztonságosabban mozogjanak a hétköznapi forgalmi szituációkban.
2995 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést.
A több mint 3 milliárd forintos fejlesztésből többek között igyekeznek megszabadítani a tavat a hordalékoktól is.