Hazai - 2022. január 04., Kedd
#Balatonlelle #Balaton #vízkereszt #vallás #kereszténység

Idén vízkeresztkor is megszentelik a Balatont

Idén vízkeresztkor is megszentelik a Balatont

Szűcs Imre atya tavaly indította útjára a Balaton-keresztelés hagyományát (Fotó: Facebook/Balatonlellei Szentháromság Plébánia)

Tavaly első alkalommal tartottak Balaton-szentelést a déli parti városban vízkereszt estéjén, idén pedig folytatódik a hagyomány.

A magyar vízkereszt elnevezés az ilyenkor végzett vízszentelésből ered. Az epifánia („epiphania Domini”, az „Úr megjelenése”) néven is nevezett nap Jézus Krisztus megjelenésének ünnepe.

Csütörtök este 19 órakor (a 18 órakor kezdődő szentmise után) a balatonlellei mólónál várja a híveket Szűcs Imre plébános, aki tavaly indította el a hagyományt.

– Az jutott eszembe, hogy miért edényben szenteljem meg a vizet, amikor itt van nekünk egy gyönyörűséges, Istenadta szépségünk, a Balaton

– mondta a korábban Nagykanizsán is szolgált plébános a likeBalaton.hu-nak.

Sokan lámpásokkal, fáklyákkal érkeztek, így világították be a helyszínt.

A plébános most is arra kéri a résztvevőket, hogy lampiont, mécsest vagy gyertyát hozzanak magukkal.

A megszentelt Balaton vizéből kis üvegekben bárki vihet magával otthonába.

A nyugati kereszténység január 6-án három eseményt ünnepel:

  • a háromkirályok, másképpen a napkeleti bölcsek látogatását a gyermek Jézusnál,
  • Jézus megkeresztelkedését a Jordán folyóban,
  • valamint Jézus általa véghezvitt első csodát a kánai menyegzőn.

(Forrás: LikeBalaton)

Még érdekes lehet ...


2026. június 05., Péntek

Dömötör Csaba: Az Európai Bizottság ajánlásai jelentős változásokat hozhatnak Magyarországon

Az Európai Bizottság friss országspecifikus ajánláscsomagja több olyan javaslatot is tartalmaz, amelyek a magyarok millióinak mindennapjait érinthetik.


2026. június 04., Csütörtök

Végh Andor: Stabilitás nélkül nincs fejlődés

A Magyar Fürdőszövetség elnöke szerint a termálvíz nem csupán gazdasági erőforrás, hanem olyan nemzeti kincs, amelynek megőrzése és felelős hasznosítása közös feladat.


2026. június 02., Kedd

Fizetéscsökkentés, önkormányzati jövő és politikai bizonytalanság

Mit tervez a Tisza a képviselő-testületekkel és a polgármesterekkel? Cser-Palkovics kevesebb fizetéssel is marad.


2026. június 01., Hétfő

Magyar Péternek a demokratikus normák nem számítanak

Sulyok Tamás köztársasági elnöknél járt a miniszterelnök, tüntetők zavarták meg a sajtótájékoztatót a Sándor-palotánál.


Tizenhárom éves fiú kezdeményezéséből országos imanemzeti összefogás indulhat

A cél annak kifejezése, hogy minden magyar emberért – éljen bárhol a világon – elhangozzon legalább egy imádság.


2026. május 31., Vasárnap

Dr. Sulyok Tamás bejelentette: nem mond le!

A köztársasági elnök szerint az államfői intézmény működését érintő viták alkotmányos keretben rendezhetők.


Orbán Viktor 63

Ma van a nemzeti oldal meghatározó politikusának születésnapja, aki a rendszerváltás óta megszakítás nélkül jelen van a közéletben.


Ma emlékezünk a magyar hősökre – a nemzet tisztelete és emlékezete

A magyar hősök emléknapja egyszerre történelmi hagyomány, jogi emlékezet és közösségi tiszteletadás – egy nap, amikor az ország csendben hajt fejet mindazok előtt, akik a hazáért adták életüket.


2026. május 29., Péntek

Nem erre szavaztunk – Márki-Zay Péter is nekiment Magyar Péter javaslatának

Szerinte fontos tisztázni, hogy a párt valóban a demokratikus önkormányzatiság fenntartásában érdekelt-e.


2026. május 28., Csütörtök

Ártatlan térdfájással kezdődött

Most az életéért küzd az ötéves kisfiú, segítsünk neki!


Orbán Viktor egy szóval üzent: Jövök!

Bencsik András: Orbán Viktorra vár a feladat. Alkalmas és képes a patrióta mozgalom megszervezésére. A patrióták kedvenc szóhasználatával: Viktorra várunk.


2026. május 27., Szerda

Rettegnek a tiszások Orbán Viktor visszatérésétől

A Lex Orbán a parlament előtt: heves vita kíséri a Tisza alkotmánymódosítását.


2026. május 26., Kedd

Meghátrált a kormány

A civil ellenállás mentette meg az Alaptörvény keresztényvédelmi passzusát.


Tényi István szerint alkotmányjogi problémákat vet fel a Lex Orbán

A jogász szerint problémát jelenthet, hogy a szabályozás visszamenőleges hatállyal venné figyelembe a korábbi ciklusokat, ami sértheti a jogbiztonság elvét.


2026. május 24., Vasárnap

Gulyás Gergely visszaszólt Magyar Péternek a kegyelmi ügy miatt

A miniszterelnöknek még a pünkösd sem szent, ha egy kis hergelésről van szó.


Pünkösd: a Szentlélek ünnepe és a magyar néphagyomány egyik legszínesebb öröksége

Pünkösd egyszerre vallási és közösségi ünnep. A kereszténység számára a hit, a Szentlélek és az egyház születésének napja, míg a néphagyományban a tavasz kiteljesedését, az élet megújulását és az összetartozást jelképezi.

+