(Fotó: Facebook/Orbán Viktor)
A háború most már az energiabiztonságot is veszélyezteti – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A kormányfő szerint korábban az uniós országok megegyeztek abban, hogy csak olyan döntéseket hoznak, amelyek az egyes országok energiabiztonságát nem veszélyezteti.
Orbán Viktor elmondta, hogy ezután a Bizottság önkényesen döntött úgy, hogy egy minden országra kiterjedő javaslatot tesz le az asztalra, ami nem jó, mert az Európai Unióban egészen más adottságú országok vannak. Bizonyos országok könnyebben jutnak olajhoz – például a tengeren keresztül –, de Magyarországra csak vezetéken érkezhet az olaj. Egy olyan javaslatot nem tudunk elfogadni, ami ezeket a körülményeket figyelmen kívül hagyja – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök szerint erre az sem megoldás, ha 2023 végéig felmentést kapnánk az olajembargó alól, mert Magyarországon másfajta olaj feldolgozásához át kell alakítani a finomítókat, ami több száz milliárd forintba kerülne. Azt kéri tehát a Bizottság, hogy alakítsuk át a rendszerünket, majd ebben a rendszerben szerezzük be drágábban az olajat, mint amennyiért most vesszük – tette hozzá a miniszterelnök. Ennek a javaslatnak az elfogadása azt jelentené, hogy egyik pillanatról a másikra 700 forint lenne a benzin és 800 forintba kerülne a gázolaj, az ipari termelő üzemek pedig csődközeli helyzetbe kerülnének.
A jelenlegi javaslat létrehoz egy problémát és semmit nem tesz a megoldásért, ez a magyar érdekek szempontjából elfogadhatatlan – mondta Orbán Viktor.
Orbán Viktor szerint a magyar energiarendszer átalakítása ezermilliárd forintos nagyságrendben mérhető és kell hozzá legalább öt év, ezért másfél éves halasztással nem megyünk semmire.
„Érdemes lenne elgondolkodni, hogy van-e értelme egy ekkora költséggel járó átalakításnak, ami négy-öt év múlva tud csak működni, miközben a háború az oka az egésznek és háború pedig most van” – mondta a miniszterelnök.
Az a harc, amit most folytatok, az a rezsicsökkentés érdekében folyik – mondta. Kiemelte: a mostani brüsszeli javaslat azt okozná, hogy vége a rezsicsökkentésnek.
A miniszterelnök felidézte, hogy ez a hatodik EU-s szankciós csomag, eddig ötöt vezettek be. Orbán Viktor úgy véli, hogy a szankciók eddig jobban fájtak Európának, mint az oroszoknak, de mivel ebben a kérdésben egységes az uniós álláspont, így Magyarország a szankciókat eddig mindig támogatta.
A szankciók első öt csomagjával még egyet tudtam érteni, de már akkor mondtuk, hogy van egy vörös vonal, amit ne lépjenek át. Ez az energiaszektor volt. De csak jönnek tovább, most viszont eljött az a pont, amikor nem hagyhatjuk ezt – magyarázta.
Orbán Viktor megismételte a magyar békepárti álláspontot.
A mi álláspontunk a béke. Mi a béke oldalán állunk, és minden lépés, amit teszünk, az a célja, hogy legyen minél hamarabb tűzszünet és béke – hangsúlyozta.
Ezért kell harcolni, hogy a béke álláspontja érvényesüljön. Magyarországnak ebből a háborúból ki kell maradnia – hívta fel a figyelmet.
A kormányfő cáfolta azt a megközelítést mely szerint Magyarország érzékeltlen lenne az ukránokkal szemben.
Van szívünk, folyamatos segítséget nyújtunk a menekülőknek, a gyerekeket iskoláztatjuk. Az egész magyar társadalom megmozdult. Amiben tudunk, segítünk nekik – emelte ki.
Hozzátetette: Magyarország nem küld fegyvert a háborúba, mert azzal nem közeledünk, hanem távolodunk a békétől.
(Forrás: hirado.hu)
... csapadék a következő napokban, ugyanis helyi záporok, zivatarok szinte bárhol előfordulhatnak, de nagy területet érintő áztató esőnek kicsi az esélye.
A Balatonboglári borvidékhez tartozó Ordacsehiben termesztett szőlőből készül a legkorábbi újbor Európában.
Újabb segítséget kapnak a családok.
15 millió búzaszem: a legnehezebb időszakban sem marad el a gazdák adománya.
Az agrárminiszter közösségi oldalán tisztázta a helyzetet.
Egyedi vagy egyénileg kiválasztott hatósági jelzésű rendszámból pedig összesen 725-öt adtak ki.
A lakossági rezsiszámlák az augusztustól életbe lépő rezsiszabályok részleteit is tartalmazni fogják.
Egy hullámzó hidegfront töri meg az anticiklon uralmát, és hoz némi felüdülést hazánk időjárásába.
Plakátkampánnyal buzdít véradásra a Magyar Vöröskereszt.
Derült, száraz idő várható még pénteken. Szombaton aztán megmozdul a légkör felettünk.
Az intézkedéssel a családok iskolakezdési terheit igyekszik csökkenteni a kormány.
Hétvégéig fokozódik a meleg, szombaton elérhetjük a 38 fokot.
A kormány évekkel ezelőtt úgy döntött, hogy a családtámogatások részévé teszi a tankönyvtámogatást.
Az elmúlt héten összesen 21 840 új fertőzöttet igazoltak.
A rendkívüli diktálás nem kötelező az ügyfeleknek.
Egyre inkább magasnyomás határozza meg időjárásunkat, így egészen hétvégéig fokozódó kánikulára számíthatunk, érdemi csapadék nélkül.
A mintegy félmilliárd forintból megvalósuló program országszerte több mint 30 szakma elsajátításához nyújt támogatást.
Júniusban Svédországban volt a legdrágább a gáz, ott tízszer annyit kellett fizetni egy köbméter földgázért, mint nálunk.
Csökken a csapadékhajlam, és ismét melegedés kezdődik.
A következő napokban alapvetően sok napsütésre van kilátás, és zápor, zivatar legfeljebb egy-egy helyen fordulhat elő.
A 2022/2023-as tanévben a tanév első tanítási napja szeptember 1. (csütörtök), az utolsó tanítási napja pedig június 15. (szintén csütörtök) lesz.
Háromgyermekes család a nagycsaládos kedvezménnyel további 550 ezer forintot, a négy gyermeket nevelők plusz 875 ezer forintot takaríthatnak meg.
A délnyugati, nyugati megyékben várható a legtöbb napsütés, és csapadéknak is arrafelé a legkisebb az esélye.
A kormány úgy döntött, hogy a jövőben csak a taxiknak és a magántulajdonban lévő autóknak, mezőgazdasági gépeknek marad fenn a 480 forintos benzinár.