(Fotó: Pixabay)
A májusi infláció biztosan 10 százalék feletti értéket mutat majd, de az éves átlag is két számjegyű lehet – ezt vetíti előre a VG elemzői konszenzusa. A szakértők az év ötödik hónapjára 10,4 százalékos pénzromlásra számítanak, 2022 egészében 10, a jövő évben 6,7 százalékos áremelkedés következhet – az előbbi két mutatónál 0,5 és 1 százalék volt a különbség a legalacsonyabb és legmagasabb becslés között, az utóbbinál viszont 3,2 százalék.
„Májusban tovább gyorsulhatott az infláció, amelyben az előző hónapokhoz hasonlóan kiemelkedő szerepe lehetett az élelmiszerek drágulásának. A növekvő fogyasztói árindexhez elsősorban a világpiaci energiaárak emelkedése járul hozzá, de segíti az ellátási láncok szakadozása, a magas kereslet, a gyenge forintárfolyam, illetve a gyors bérdinamika is. A hatósági energiaárak, a benzin ársapkája, valamint a néhány élelmiszerre kiterjedő árstop ugyanakkor visszafogja az inflációt” – jelentette ki Regős Gábor, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. makrogazdasági üzletágának vezetője.
Hozzátette, a legfrissebb adatokban az előzőeknél erőteljesebben látszik majd a háború hatása, és a konfliktus elhúzódása, a forint további gyengülése, illetve a különadók miatt a pénzromlás a korábban vártnál később és magasabb szinten tetőzhet.
Az árstop hatálya alá tartozó cikkeken kívül lényegében minden termék és szolgáltatás gyorsabban drágult idén májusban, mint tavaly – közölte Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője.
A szakember szerint az árnyomás az élelmiszerek körében lehetett a legerősebb, de a szezonhatások – többek közt a bővülő beutazóturizmus és a szabadidős programok iránti élénkülő kereslet – miatt a piaci szolgáltatások áremelkedése is gyorsulhatott. Az általános drágulást fokozhatta, hogy az egyre magasabb infláció miatt a háztartások előrehozzák a fogyasztásukat, illetve igyekeznek az első negyedévben kézhez kapott állami juttatásokat mielőbb elkölteni, leginkább tartós fogyasztási cikkekre, lakásfelújítással kapcsolatos termékekre és szolgáltatásokra. Halász Ágnes szerint az olajembargó, a dráguló terményárak és az akadozó ellátási láncok miatt nagyon valószínű, hogy az infláció még jó ideig nem enyhül, és idén mindvégig 10 százalék felett ragad.
Ezt látja Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője is, aki úgy számol, hogy az éves árindex szeptemberig tovább emelkedhet, idén 11 százalék felett tetőzhet az infláció, de még decemberben is meghaladja a 10 százalékot, érdemi lassulást csak a jövő év második felétől vár.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója megjegyezte, az év egészében érvényesülni fog a különadók áremelő hatása, elsősorban a kiskereskedelemben és a légi forgalomban, valamint kisebb részben a pénzügyi szolgáltatásokban.
Az infláció a következő hónapokban tovább emelkedik, őszig 10 százalék felett maradhat. Számos élelmiszerpályán folytatódnak az átárazások, a búzaárak robbanása miatt a következő hónapokban tovább emelkedik a liszt ára, ami ugyan a kiskereskedelemben nem jelenik meg, de a teljes sütőipart érinti, ezért nyáron tovább fognak drágulni a pékáruk is – mutatott rá Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője.
Hozzátette, elkezdődött a meredek áremelkedés a sertéshúsoknál is, ami néhány hónap csúszással a feldolgozott húsipari termékeknél is megjelenik. Várakozása szerint a jövő év elejétől jelentősen csökkenhet a pénzromlás, ha nem éri újabb sokk a magyar és az európai gazdaságot. Regős Gábor viszont ezzel kapcsolatban azt mondta, bár az idei, az inflációt felfelé húzó tényezők jelentős része a jövő évben már remélhetőleg nem lesznek jelen a piacon, az inflációs várakozások növekedése miatt a pénzromlás gyors lassulására nem számít.
(Forrás: VG)
Aki eddig hezitált, érdemes sietnie a téli gumik felszerelésével.
Az egyhetes őszi iskolai szünetre is számos programmal készültek.
Félpályás zárásokra, forgalomterelésre és sebességkorlátozásra kell számítaniuk a közlekedőknek.
Teljesen átalakul a tervezési, engedélyezési és kivitelezési szabályrendszer.
Ezúttal nyolcan vehettek át elismerést, köztük Horváth Zoltán, Tófej polgármestere és Nagy Ottó.
A Zalakarosi Fürdő 2023 után kapta meg ismét az elismerést.
Utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberre is kitartott a hőség.
A legmagasabb nappali hőmérséklet Nagykanizsán 32 és 36 fok között alakul.
Az országos tisztifőorvos az ország egész területére augusztus 24-én, szombaton nulla órától augusztus 30-án, pénteken 24 óráig rendelte el a hőségriasztást.
Az országos tisztifőorvos a korábban elrendelt hőségriasztását szerda 0 órától harmadfokúra emeli, és vasárnap 24 óráig meghosszabbítja.
Az országos tisztifőorvos a másodfokú hőségriasztást augusztus 11-étől, vasárnaptól augusztus 16., péntek éjfélig az ország egész területére rendelte el.