A generátorokat 2023-ban – az április 15-e és szeptember 30-a közti védekezési szezonban – 96 napon kellett, összesen 176 639 üzemórára bekapcsolni (A kép forrása: agrotrend.hu)
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte hetedik védekezési szezonját - olvasható a NAK közleményében.
Az ország 986 pontjáról ezüst-jodidot a felhőkbe juttató rendszer minden évben több milliárd forint kárt előz meg a mezőgazdaságban, emellett lakossági, ipari, állami létesítményeket, ingatlanokat és ingóságokat is véd.
A jégkármérséklő rendszer 2024. április 15-én megkezdett riasztási időszaka 2024. szeptember 30-ig tart. Az országos lefedettséget nyújtó, összesen 986 darab – 219 automata és 767 manuális – talajgenerátorból álló rendszer talajgenerátorai ezüst-jodid tartalmú hatóanyagot égetnek el, ami feláramlással a felhőkbe jut, ott csökkentve a kialakuló jégszemcsék méretét. A jégesők előfordulásának valószínűsége nem zárható ki teljesen, azt viszont garantálni lehet, hogy a lehulló jégszemcsék mérete kisebb lesz annál, mint amelyek a rendszer használata nélkül hullanának le.
A generátorokat 2023-ban – az április 15-e és szeptember 30-a közti védekezési szezonban – 96 napon kellett összesen 176 639 üzemórára bekapcsolni. Az eredmények pedig beszédesek:
a gazdálkodók 2023-ban csak 30 678 hektárra jelentettek be jégkárt, míg 2017-ben, az utolsó évben, amikor még nem működött az országos rendszer, jóval több mint kétszer ekkora területre, 72 ezer hektárra.
A rendszer évről évre bizonyítja létjogosultságát, ebben nagy szerepe van a generátorkezelőknek, akik nap mint nap készenlétben állnak és gyorsan reagálnak a riasztásokra.
A NAK által kiépített rendszernek az idei immár a hetedik üzemelési éve, működtetéséhez a kormány – az Agrárkár-enyhítési Alap védelme érdekében – a költségvetésből évi legfeljebb 2 milliárd külön forrást biztosít. A rendszer a kármegelőzés mellett adatszolgáltatással támogatja az agrárkár-enyhítési rendszer fejlesztéséhez szükséges elemzéseket, valamint koordinálja az együttműködést a JÉGER működtetésében részt vevő társszervezetekkel. Számítások szerint a rendszerre fordított 1 forint mintegy 33 forint éves termelési értéket óv meg, éves szinten ez 66 milliárd forint megmentett termelési értéket jelent.
A legfrissebb elemzések szerint Európában a 2 centiméteres méretet meghaladó jeget is tartalmazó jégesők száma a 2021-2023-as időszakban a 2015-2017 időszakhoz képest több mint háromszorosára nőtt, 215%-kal emelkedett meg. Ugyanakkor – az országos lefedettségű rendszer eredményeként – az egyre szélsőségesebb időjárási tényezők ellenére Magyarországon mindössze 50%-os volt ez az emelkedés.
A szervezet fokozottan veszít vizet és ásványi anyagokat, ezért hőségben akkor is inni kell, ha nem vagyunk szomjasak.
Oklevélátadó ünnepséget tartottak a Zala Vármegyei Kormányhivatalban
A Miniszterelnökséget vezető miniszter keddi sajtótájékoztatóján jelezte: egyelőre nincs napirenden a hatósági árak visszahozása, de a nemzetközi konfliktusok alakulásától függően ez megváltozhat.
Ide vezet az a hangnem, ami mostanság uralkodik a közéletben és a közösségi portálokon.
Az Európai Bizottság a gazdáknak járó támogatások jelentős elvonását tervezi, az átcsoportosított pénzeket pedig javarészt Ukrajnának adná.
Ma, június 12-én tartotta soros ülését a Zala Vármegyei Közgyűlés, melyen több jelentős témát is megvitattak.
Egyhangú döntés az Országgyűlésben: szigorodnak az állatvédelmi jogszabályok!
Megtévesztő e-mail üzenetekkel próbálták rávenni a címzetteket nem létező tartozásaik befizetésére.
Pünkösdvasárnap és -hétfőn minden kikötő nyitva tart, így semmi sem állhat egy kellemes balatoni hajós kirándulás útjába.
Szégyen, hogy ennyi embert hidegen hagy az, hogy Magyar Péter és a TISZA imídzse képmutatásra, hazugságra épül, a tiszteletnek pedig nyoma sincs.