Illusztráció (A kép forrása: szerencsihirek.hu)
A kéménytüzek nem új keletű dolgok, több száz évvel ezelőtt is problémákat okozott és jelentős tűzesetek keletkezése vezethető vissza rájuk. Kéménytűz leginkább a szilárd tüzelést használó háztartásokban jelentkezik. A fűtési szezonban - a szén-monoxid-mérgezések mellett - éppen az ilyen jellegű tüzek kialakulása jelenti a legnagyobb veszélyt a lakók számára.
A kéményekben kialakuló tüzek alapvetően kétféle módon keletkeznek. A kémény belső felületén lerakódott korom izzik, vagy más esetben a kátrány gyullad meg. Mindkét esetben számolni lehet azzal, hogy az így kialakuló tűz az épületszerkezetekre átterjedve komoly károkat okozhat. Egy későn észlelt kéménytűz akár a teljes épület leégéséhez is vezethet.
Zalában a fűtési szezonban eddig öt helyszínre riasztották a tűzoltókat kéménytűz miatt: Söjtörön, Nagykanizsán, Dióskálon, Zalamerenyén és Miháldon is csak a gyors beavatkozásuknak volt köszönhető, hogy nem keletkezett lakástűz. Célszerű a hasonló esetek elkerülése érdekében megfogadni tanácsainkat, emellett pedig egy füstérzékelőt beszerezni! Ez ugyanis idejében jelzi a problémát, és hangos akusztikus jelzéssel figyelmezteti az ingatlanban élőket a veszélyre!
A korom a tökéletlen égés mellékterméke, ami leginkább az égéshez szükséges levegő elégtelen utánpótlására vezethető vissza. Lényeges tehát, hogy a tüzelőanyag égetésének időtartama alatt mindvégig biztosított legyen a megfelelő oxigéntartalmú – azaz „friss” – levegő folyamatos utánpótlása. A korom fokozatos lerakódásával egyre szűkül a kémény belső áramlási keresztmetszete, ami még tovább rontja a megfelelő kéményhuzatot, így folyamatosan növekvő ütemű koromlerakódáshoz vezet.
De nem csak a kémények belsejében kialakuló égés, hanem a már kialakult kéménytűz épületszerkezetekre történő átterjedése is megelőzhető. Leginkább a régebbi építésű épületeknél fordul elő, hogy a kéménytestbe éghető épületszerkezetet, például gerendát vagy szarufát építettel be. Problémát okozhat továbbá a kéménytest repedése, a rosszul csatlakoztatott füstcső, de a tisztítónyílásból hiányzó, vagy a rosszul záródó kéményajtó is. A szakszerű felülvizsgálat a kéményseprő-ipari szakember feladata, de egyszerű szemrevételezéssel is észlelhetőek a fenti hibák vagy hiányosságok.
A prevenció kulcsa a koromlerakódás minimalizálása, illetve a kémény rendszeres – indokolt esetben a jogszabályban meghatározottnál is gyakoribb – felülvizsgáltatása és tisztíttatása. A kéményseprői szolgáltatást igénybe venni sohasem késő! A katasztrófavédelem kéményseprő-ipari szerve elérhető a http://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ weboldalon és a 1818-as telefonszámon a 9.1-es menüben. Társasházak esetén a munkavégzés előtt kiértesítéssel közölt időpontban, sormunka keretein belül tervszerűen érkeznek a kéményseprők.
Amennyiben bajt észlelnek, azonnal hívják a 112-es számot, és kérjék a tűzoltók segítségét!
(Forrás: ZMKI)
A gyors és hatékony beavatkozásnak köszönhetően semmilyen kár nem érte az ingatlanokat és az állatok is épségben megmenekültek.
Közlekedésrendészeti szakmai verseny: a vármegyei döntő győztese Both András rendőr főtörzsőrmester.
A hozzá csatlakozó állampolgárral igazi hétköznapi hősök voltak.
A megközelítőleg százötven négyzetméter alapterületű csarnok teljes terjedelmében ég.
Épp a rendőrök karjaiba szaladtak.
Drága gyorsulás volt, az már egyszer biztos.
Szerencsére, nem szenvedtek komoly sérülést a benn ülők.
A rendőröket fenyegette a többszörösen büntetett előéletű személy.
Kábítószer-termesztés miatt jogerősen elítéltek három zalai férfit – az elsőrendű vádlott 7 év fegyházbüntetést kapott.
Három hónap alatt 66 lakástűznél avatkoztak be a tűzoltók.
Az idei akció különlegessége, hogy ezúttal a lakosság dönthette el, hol jelenjenek meg a traffipaxok.
Személyi sérülés nem történt.
Csapó János Istvánt szexuális erőszak bűntettének megalapozott gyanúja miatt keresik.
A hónap fotója egy ilyen esetnél készült Nagykanizsa külterületén.