(Képünk llusztráció)
Lerakódott korom égett egy nagykanizsai, Szentendrey Edgár utcai családi ház kéményében. A városi hivatásos tűzoltók a kémény tisztító nyílásán keresztül a felhalmozódott kormot és kátrányt eltávolították, az égést megszüntették. A tulajdonos figyelmét felhívták arra, hogy kéményseprői átvizsgálásig az égéstermék-elvezetőt ne használja.
2021-ből ugyan még csak 20 nap telt el, de a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság műveletirányító ügyeletére már kilenc, kéménytűzzel összefüggő jelzés érkezett. Lentiben a város hivatásos tűzoltói háromszor vonultak ilyen esethez, de a megye lánglovagjainak akadt dolga Milejszegen, Cserszegtomajon, Csömödérben, Nemesnépen és Nagykanizsán is. Gyors beavatkozásuknak köszönhetően egyik helyszínen sem történt komolyabb probléma.
Kéménytűz leginkább a szilárd tüzelést használó háztartásokban jelentkezik. A fűtési szezonban - a szén-monoxid-mérgezések mellett - éppen az ilyen jellegű tüzek kialakulása jelenti a legnagyobb veszélyt a lakók számára.
A kéményekben kialakuló tüzek alapvetően kétféle módon keletkeznek. A kémény belső felületén lerakódott korom izzik, vagy más esetben a kátrány gyullad meg. Mindkét esetben számolni lehet azzal, hogy az így kialakuló tűz az épületszerkezetekre átterjedve komoly károkat okozhat. Egy későn észlelt kéménytűz akár a teljes épület leégéséhez is vezethet.
A korom a tökéletlen égés mellékterméke, ami leginkább az égéshez szükséges levegő elégtelen utánpótlására vezethető vissza. Lényeges tehát, hogy a tüzelőanyag égetésének időtartama alatt mindvégig biztosított legyen a megfelelő oxigéntartalmú – azaz „friss” – levegő folyamatos utánpótlása. A korom fokozatos lerakódásával egyre szűkül a kémény belső áramlási keresztmetszete, ami még tovább rontja a megfelelő kéményhuzatot, így folyamatosan növekvő ütemű koromlerakódáshoz vezet. A koromlerakódás kátrányosodásához – azaz még komolyabb tűzveszélyhez – vezet, ha nem kellően száraz tüzelőanyaggal fűtünk. A kályha, vagy kandalló, és a tüzelő fűtő berendezéseket ne tekintsük szemetesnek!
A kazánnal, főként vegyes tüzelésű kazánnal felszerelt ingatlanban a kémények ellenőrzése mellett érdemes átvizsgáltatni magát a berendezést is (vízkőlerakódás, biztonsági szelep működőképessége, csapok, szelepek állapota, vegyes tüzelés esetén huzatszabályzó állapota stb.).
Zalában tavaly a magánháztartások mindössze 10-15 százalékában igényelték a kéményseprői szolgáltatást, amihez nyilván hozzájárult a pandémáis helyzet is. Ugyanakkor fontos, hogy a prevenció kulcsa a koromlerakódás minimalizálása, illetve a kémény rendszeres – indokolt esetben a jogszabályban meghatározottnál is gyakoribb – felülvizsgáltatása és tisztíttatása. A kéményseprői szolgáltatást igénybe venni sohasem késő! A katasztrófavédelem kéményseprő-ipari szerve elérhető a http://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ weboldalon és a 1818-as telefonszámon a 9.1-es menüben. Társasházak esetén a munkavégzés előtt kiértesítéssel közölt időpontban, sormunka keretein belül tervszerűen érkeznek a kéményseprők.
(Forrás: ZMKI)
Szemtanúk jelentkezését várják a rendőrök.
A szabadtéri tüzek gyakori kiváltó oka az eldobott, még parázsló cigarettacsikk.
A lakosság segítségét kérik.
A baleset következtében a 67 éves szintén helyi nő nyolc napon belül gyógyuló könnyű sérülést szenvedett.
Nem kizárt, hogy a tüzet az ágyban elszívott cigaretta okozta, az eset körülményeit tűzvizsgálati eljárás keretében vizsgálják.
Évet értékeltek a zalai katasztrófavédők.
Egy kis szikrából nagy tűz is lehet, ami nem csak a helyiséget, de akár a lakást is elemésztheti.
A zalai rendőrök a felvételen látható ismeretlen férfi azonosításában kérik a lakosság segítségét.
A lengyel sofőr Olaszország felé tartott, de a papírok nem tisztázták az áru úti célját.
A Nagykanizsai Járásbíróság tárgyalás mellőzésével döntött annak a férfinek az ügyében, aki figyelmen kívül hagyta a munkavédelmi előírásokat.