Illusztráció (A kép forrása: Pixabay)
Itt a karácsony, sokan a szabadságukat töltik otthonaikban, ami egyúttal azt is jelenti, hogy több elektromos eszközt használunk. Ez magában hordozza a lakástűz kialakulásának kockázatát, ami kis odafigyeléssel elkerülhető!
Kezdeti lépésként érdemes egy füstérzékelő készüléket beszerezni, hiszen ezzel sokat tehetünk otthonunk biztonságának megteremtéséhez. Tapasztalatok szerint a legtöbben nem a lángok okozta hő miatt vesztik életüket, hanem füstmérgezést szenvednek!
A karácsonyi időszakban egy háztartásban egyszerre akár több számítógép, telefontöltő és egyéb elektromos berendezés üzemel, elég, ha csak a konyhai eszközökre gondolunk. Előfordulhat, hogy a karácsonyi sürgés-forgásban egyszerre megy a TV, a számítógép, a mosogatógép és az elektromos sütő. Ezen kívül az otthonainkat, karácsonyfáinkat is égősorokkal díszítjük. Fontos, hogy meghibásodott, rossz minőségű izzóinkat soha ne rakjuk fel a fára, vagy otthonainkra, hiszen ezek könnyen tüzet okozhatnak!
Ilyenkor a tevékenységünk jelentős energia felvétellel jár, ami nem megfelelően üzemelő hálózat esetében fokozott tűzveszéllyel is párosul. Fontos, hogy az elektromos berendezéseket használatuk után minden esetben válasszuk le a hálózatról! Gondoljunk csak bele, éjszaka is áram alatt hagyjuk azokat az eszközöket, amire az alvás idejére egyáltalán nincs szükségünk, például telefon- és laptoptöltő, hajszárító.
Több otthonban, melléképületben alkalmaznak ilyenkor elektromos fűtőeszközöket, amik túlterheltség esetén szintén komoly veszélyforrásnak számítanak. Kevesen tudják, de elég akár egy négyzetméternyi tűz is ahhoz, hogy annyi füst keletkezzen, ami akár halálos is lehet!
Éppen ezért:
Az elektromos tüzet tilos vízzel oltani! Az oltáshoz használjunk porral oltó kézi tűzoltó készüléket vagy ha olyan nem található a házban, akkor használhatunk homokot vagy különböző nem gyúlékony, nagy felületű anyagot, amely elzárja az oxigént a tűztől. Javasolt otthon egy tűzoltó készülék készenlétben tartása, mert a kezdeti tüzek oltására hatékonyan alkalmazható, így megfékezhetjük a kezdődő tüzeket, védelmezve családunk és vagyontárgyaink épségét. Nem a legszebb ajándék karácsonyra egy ilyen készülék, de életet ment! Gyermekeknek és időseknek tanácsos egy tűzoltó spray beszerzése, ami könnyű, és használata egyszerű.
Bármilyen tűz észlelése során a legfontosabb a gyors helyzetfelmérés. A tűz másodpercek alatt rohamosan elterjedhet, így ha látunk esélyt a tűz megfékezésére és eloltására, akkor azt azonnal kezdjük meg. Ha nincs ilyenre lehetőség, akkor az első dolgunk a tűzoltók értesítése legyen a 112-es segélyhívószámon, és csak utána kezdjünk bele a tűz oltásába, illetve a kármentésbe, de csak addig az állapotig, amíg nem veszélyeztetjük saját testi épségünket!
(Forrás: ZMKI)
Egy veszekedés után törte be ököllel a mozgásban lévő személygépkocsi szélvédőjét a 34 esztendős férfi.
A 77 éves férfi negyven köbméternyi hulladékot halmozott fel egy ingatlanon.
A sofőr adatai hátra hagyása nélkül a helyszínről elhajtott.
Rutsch Tamás törzsőrmester többszöri rúgással törte be a lángokban álló lakás ajtaját.
A tűzzel érintett otthonban egy idős ember tartózkodott, a mentők füstmérgezés miatt kórházba szállították.
Még a bejelentés napján elfogtak a nagykanizsai rendőrök két orvvadászt, akik hurokkal ejtettek el vaddisznót.
Extrém gyorshajtót mértek be Zalában, jelentősen túllépte a megengedett legnagyobb sebességet.
A 44 éves Varga Zsolt még augusztus közepén tűnt el Nagykanizsáról.
Nyakas Tamás tűzoltó őrmester, gépjárművezető kategóriájában a 11., míg Bartalos Attila címzetes tűzoltó törzsőrmester, beosztott tűzoltó a 9. helyen zárt.
A szemle és az elsődleges adatok alapján a 37 éves férfi miután végezhetett a kisfiával, öngyilkosságot kísérelt meg.
A 76-os főúton egy személyautó és egy autóbusz frontálisan ütközött.
A nagykanizsai rendőrök befejezték a nyomozást azzal a férfival szemben, aki gázpisztollyal ijesztegette a szomszédját.
A két férfit a Zala Vármegyei Főügyészség indítványa alapján a bíróság letartóztatta, cselekményük miatt akár tíz évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetők.
Az ellenőrzés célja a jogsértő cselekmények elkövetésének megelőzése, felderítése, illetve megszakítása, továbbá a közrend, a közbiztonság fenntartása.