(Illusztráció: Katasztrófavédelem)
A hétvégén immáron a negyedik gyertyát gyújtottuk meg az adventi koszorún – egyre közeledik a karácsony. Sokan fényfüzérekkel, mécsesekkel díszítették fel lakásukat, azonban továbbra is gondosan ügyelni kell arra, hogy ne okozzunk lakástüzet: ebben az időszakban ugyanis megnő ennek a kockázata.
Az adventi-karácsonyi időszakban fokozottan figyelni kell a koszorúkon meggyújtott mécsesekre, gyertyákra, az otthon elhelyezett fényfüzérekre, az sem mindegy, mivel fűtenek az emberek, a nem megfelelő tüzelőanyag problémákat okozhat a füstelvezetőkben, a rosszul működő kémények pedig szén-monoxid-mérgezést okozhatnak.
A legtöbb tüzet a gyertyák és mécsesek okozzák. Különösen figyelni kell arra, hogy ha eredeti, és nem műkoszorún gyújtjuk meg a gyertyát, az most már lassan egy hónapja szárad a lakásban! Egy kiszáradt koszorú nagyon könnyen lángra kap, ezért a gyertyát ne a terítőre, hanem mindig egy tűzálló alátétre helyezzük, és az égő gyertyákat pedig soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni!
Fontos, hogy a fényfüzéreket megbízható helyről vásároljuk meg. A rossz minőségű fényfüzér nemcsak az áramütés, hanem a tűz kialakulásának lehetőségét is magában hordozza. Ha a korábbi években megvásárolt díszt vesszük elő, használat előtt mindig ellenőrizni kell annak sértetlenségét. Ha a vezeték vagy a hosszabbító megtört, eldeformálódott, megolvadt, nem szabad többet használni. Éjszakára, vagy a távollétünk idejére mindig ki kell húzni a konnektorból! Ha van otthon füstérzékelő, akkor magunkat és családunkat is nagyobb biztonságban tudhatjuk!
Az adventi időszak és az ünnepek alatt több időt töltünk a konyhában, elég egy kis figyelmetlenség, egy tűzhelyen felejtett olajjal teli serpenyő, és máris megtörténhet a baj. Fontos, ha a zsír vagy olaj meggyullad, azt soha ne vízzel oltsuk el! Inkább tegyük rá a fedőt és kapcsoljuk ki a sütőnket!
Nem a legszebb ajándék karácsony közeledtével egy füstérzékelő és egy szén-monoxid-érzékelő, azonban életmentő funkciójuk miatt egy lakásból sem hiányozhatnak! A készülékek hangos akusztikus jellel azonnal felhívják a lakásban tartózkodók figyelmét a bajra, akkor amikor még el lehet hagyni a lakást biztonságosan! Ezek az eszközök évente több száz emberi életet mentenek meg, így erősen ajánlott a beszerzésük!
Jogszabály sem írja elő és nem is kötelező, de erősen ajánlott – még akár karácsonyi ajándéknak is – egy porral oltó, vagy habbal oltó készülék beszerzése otthonra! Ugyanakkor felhívjuk a figyelmet, hogy csak akkor próbáljuk meg mi magunk egy észlelt lakástüzet eloltani, ha az a saját testi épségünk kockáztatása nélkül lehetséges! Gyerekeknek és időseknek vásároljunk tűzoltó sprayt, ezt ők is könnyedén tudják használni.
Baj esetén pedig mindig tárcsázni kell a 112-es segélyhívó számot és kérni kell a tűzoltók segítségét!
(Forrás: ZMKI)
Egy veszekedés után törte be ököllel a mozgásban lévő személygépkocsi szélvédőjét a 34 esztendős férfi.
A 77 éves férfi negyven köbméternyi hulladékot halmozott fel egy ingatlanon.
A sofőr adatai hátra hagyása nélkül a helyszínről elhajtott.
Rutsch Tamás törzsőrmester többszöri rúgással törte be a lángokban álló lakás ajtaját.
A tűzzel érintett otthonban egy idős ember tartózkodott, a mentők füstmérgezés miatt kórházba szállították.
Még a bejelentés napján elfogtak a nagykanizsai rendőrök két orvvadászt, akik hurokkal ejtettek el vaddisznót.
Extrém gyorshajtót mértek be Zalában, jelentősen túllépte a megengedett legnagyobb sebességet.
A 44 éves Varga Zsolt még augusztus közepén tűnt el Nagykanizsáról.
Nyakas Tamás tűzoltó őrmester, gépjárművezető kategóriájában a 11., míg Bartalos Attila címzetes tűzoltó törzsőrmester, beosztott tűzoltó a 9. helyen zárt.
A szemle és az elsődleges adatok alapján a 37 éves férfi miután végezhetett a kisfiával, öngyilkosságot kísérelt meg.
A 76-os főúton egy személyautó és egy autóbusz frontálisan ütközött.
A nagykanizsai rendőrök befejezték a nyomozást azzal a férfival szemben, aki gázpisztollyal ijesztegette a szomszédját.
A két férfit a Zala Vármegyei Főügyészség indítványa alapján a bíróság letartóztatta, cselekményük miatt akár tíz évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetők.
Az ellenőrzés célja a jogsértő cselekmények elkövetésének megelőzése, felderítése, illetve megszakítása, továbbá a közrend, a közbiztonság fenntartása.