Utcanévtáblákat kapott ajándékba Muraköz megyétől két dél-zalai település (Fotó: Gergely Szilárd)
A horvát államiság ünnepe alkalmából Tótszentmártonban és Tótszerdahelyen kétnyelvű utcanévtáblákat avattak, melyeket a horvátországi Muraköz megye ajándékozott a településeknek.
A rendezvény Tótszentmártonban kezdődött az utcanévtáblák felavatásával és papi áldással, s hasonló forgatókönyv szerint zajlottak a tótszerdahelyi események is. Utóbbi helyszínen elhangzott: a Horvát Köztársaság május 30-án ünnepelte nemzeti ünnepét, mivel 1990-ben azon a napon ült össze először a demokratikusan megválasztott horvát szábor, vagyis parlament. Ez az a nap, amikor a horvát nép sok éves álma vált valóra a szuverén és önálló állam megalakulásáról.
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő szerint öröm, hogy a Mura mentén élő horvátok büszkék tradícióikra (Fotó: Gergely Szilárd)
Az ünnepségen megjelent zalai és horvát prominens személyiségek előtt Havasi Viktória, Tótszerdahely polgármestere mondott köszöntőt. Megérti és beszéli a horvát nyelvet; a horvát identitásától kicsit másnak, többnek érzi magát, de úgy érzi, ez nem pusztán az ő érdeme. Köszönheti a szüleinek, a tanárainak, akik hivatástudattal adták át a tudásukat, melyet azóta is fontosnak tart ápolni.
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő arról beszélt: ahhoz, hogy az identitásunkat megőrizhessük, már gyermekkorban értékeket kell magunkba szívnunk. Meg kell tanulni a nyelvet, használni kell azokat az örökségeket, amelyeket szüleinktől, őseinktől örököltünk népdalban, mesében és történetekben. Magunkévá kell tennünk a hagyományainkat, s öröm, hogy a Mura mentén élő horvátok így tesznek, s büszkék tradícióikra.
A goricsáni Josip Drvoderić és a tótszerdahelyi Marton István plébános megáldotta az utcanévtáblákat (Fotó: Gergely Szilárd)
Fontos az identitás megőrzése a Mura menti horvát településeknek Zala vármegyében, ezért Tótszerdahelyen hagyományőrző csoportok is felléptek. Az óvodások műsorát követően a Zrínyi Katarina Horvát Általános Iskola tanulója, Baranyai Levente, valamint a Mura énekkar népdalokat adott elő. A színes kulturális műsorban Proszenyákné Kanizsai Mária nyugalmazott tanítónő Blazsetin István költő versét adta elő, majd a Pomurske žice tamburazenekar előadásában a hazaszeretetről szóló dallamokat hallhatott a közönség.
A minap tartotta soron következő testületi ülését a letenyei önkormányzat, ahol számos fontos döntést hoztak meg a képviselők.
A Magyar Falu Programban elnyert támogatásból sikerült újabb feladatokat elvégezni a település temetőjében.
Letenye polgármestere szerint az előző városvezetés hibáit akarják számon kérni.
A település önkormányzata több mint 205 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a fejlesztéshez.
A korszerűsítést a Magyar Falu Program támogatásából és az önkormányzat saját forrásaiból valósították meg.
11,5 millió forint vis maior támogatást nyert Dobri önkormányzata.
A találkozón a településvezetők első kézből kaphattak információt Dukai Miklós önkormányzati államtitkártól az önkormányzatokat érintő kérdésekben.
Az elmúlt tíz év átlagához képest kevesebb volt a trófea.
Idén ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját a borsfai Kisvuk Óvoda.
Indul a Versenyképes Járások Program.