Cseresnyés Péter (balról), Dene Tibor, a Kanizsai Oldtimer Kerékpáros Szövetség elnöke, Révész Máriusz államtitkár és Radics Bálint önkormányzati képviselő (Fotó: Gergely Szilárd)
A kerékpározással összefüggő forgalomszervezési, turisztikai és nem utolsó sorban egészségügyi előnyökről is szó esett azon a konferencián, amit a Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet (KTI) szervezett szerdán a Sugár utcai, készülőben lévő kerékpáros múzeumban. A rendezvényen a dél-zalai és dél-somogyi települések polgármesterei mellett kerékpáros szolgáltatók is részt vettek.
Mint az a konferencián elhangzott: a kerékpáros közlekedés fejlesztése világszerte és hazánkban is egyre nagyobb figyelmet kap, hiszen korunk számos kihívására kínál élhető és fenntartható alternatívát – például a klímaváltozás, a kőolajfüggőség, a városi torlódások és az egészségmegőrzés kapcsán. A téma fent említett vetületeit bontotta ki Révész Máriusz Aktív Magyarországért felelős államtitkár, aki hangsúlyozta:
hamarosan elfogadják az ország kerékpáros stratégiáját, mely összefoglalja a jövő terveit.
– Eredményekkel már most is büszkélkedhetünk, hiszen 2010 óta közel kétezer kilométernyi kerékpárút épült országszerte és közel ezer kilométernyi szakaszra az engedélyes tervek is rendelkezésre állnak – említette az államtitkár, aki a legfőbb célt abban fogalmazta meg, hogy minél több kerékpárút-szakaszt kössenek össze, úgy, ahogy azt tették tavaly a Budapest-Balaton kerékpárúttal.
Révész Máriusz egyebek mellett arról is szólt, hogy a világon mindenhol a forgalomcsillapítás egyik alternatívájaként tekintenek a kerékpározásra, éppen ezért meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy két keréken lehessen közlekedni a városokban. Az államtitkár a kerékpározás élettani hatásairól szólva megjegyezte:
azon országokban, ahol elterjedt a mindennapi kerékpározás 8-10 évvel növekedett a várható átlagéletkor.
A rendezvényen részt vett Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő, aki a kerékpározás turizmusra gyakorolt hatásairól szólva emlékeztetett: Dél-Zalában a Mura Program keretében számos kerékpárút épült és ehhez kapcsolódva a szolgáltatások számát és színvonalát is sikerült emelni.
Balogh László polgármester a kanizsai eredményeket sorolta. Mint mondta: az elmúlt időszakban számos kerékpárút épült, illetve a Csónakázó-tónál egy nemzetközi versenyek lebonyolítására alkalmas XCO-pálya is épült, illetve ettől nem messze egy úgynevezett pumpapálya is várja a kerékpározás iránt érdeklődő fiatalokat.
A rendezvényen több előadás is elhangzott, többek között a kerékpáros szolgáltatók részéről.
Félpályás zárásokra, forgalomterelésre és sebességkorlátozásra kell számítaniuk a közlekedőknek.
Teljesen átalakul a tervezési, engedélyezési és kivitelezési szabályrendszer.
Ezúttal nyolcan vehettek át elismerést, köztük Horváth Zoltán, Tófej polgármestere és Nagy Ottó.
A Zalakarosi Fürdő 2023 után kapta meg ismét az elismerést.
Utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberre is kitartott a hőség.
A legmagasabb nappali hőmérséklet Nagykanizsán 32 és 36 fok között alakul.
Az országos tisztifőorvos az ország egész területére augusztus 24-én, szombaton nulla órától augusztus 30-án, pénteken 24 óráig rendelte el a hőségriasztást.
Az országos tisztifőorvos a korábban elrendelt hőségriasztását szerda 0 órától harmadfokúra emeli, és vasárnap 24 óráig meghosszabbítja.
Az országos tisztifőorvos a másodfokú hőségriasztást augusztus 11-étől, vasárnaptól augusztus 16., péntek éjfélig az ország egész területére rendelte el.
Fogyasszunk minél több vizet, teát, szénsavmentes üdítőt, jót tesz a paradicsomlé, az aludttej, a kefir, a joghurt és a levesek.
A gyenesdiási Diási Játék Strand nyerte el a Balaton Legjobb Strandja 2024 címet.