Az 1,7 hektáros területen 1000 fa van, az elsőket 2014-ben telepítették (Fotó: Cseresnyés Péter sajtófotó)
Elkezdődött a datolyaszilva szüretelése Becsehelyen, a Harcz-birtokon. A gyümölcsöt családi programnak is beillő, Szedd magad! akcióban szüretelhették az érdeklődők a hétvégén.
A szedéskor még kemény gyümölcs 1 a 2 arányban, almával bezacskózva néhány nap alatt megpuhul, amúgy pedig hónapokig eltartható - tudtuk meg Harcz Endrétől, a kákiszilva ültetvény egyik tulajdonosától.
- A káki finom, mézédes, igazi téli csemege, és nem mellesleg igazi vitaminbomba. Az októberi szüret után eláll márciusig, ezért nem kell feltétlenül feldolgozni. De persze lehet aszalni, lekvárt készíteni belőle, sőt pálinkát is, ami nem túl karakteres ízű – tette hozzá Harcz Endre.
Cseresnyés Péter szerint a kivi, füge, datolyaszilva kimagasló minőségben viszi hírét Muraföldének (Fotó: Cseresnyés Péter sajtófotó)
Cseresnyés Péter államtitkár, Nagykanizsa és a térség országgyűlési képviselője szerint az elhagyott zártkerti területek hasznosítására is remek példa a becsehelyi ültetvény.
- Azt hittük sokáig, hogy az egzotikus gyümölcsök nem élnek meg Magyarországon. És láss csodát, itt a Muraföldén, főként a zártkertekben nagyon szép ültetvényeken lehet szedni a kákiszilvát, a kivit vagy épp a fügét. 3-4 éve járok ide szüret idején, s azt látom, hogy egyre több autó érkezik, és viszik ládaszám a gyümölcsöt. Azt a gyümölcsöt, amit korábban a boltokban drágán, kuriózumként, ínyencségként, külföldi importként kínáltak.
Az országgyűlési képviselő végül elmondta: örül annak, hogy Muraföldén számos vállalkozó látott lehetőséget a már nem művelt területekben, birtokokban, s azokat sokak által kedvelt gyümölccsel ültette be. Ők mindannyian elhagyott hegyoldalakat hasznosítottak, leleményességüknek köszönhetően jövedelmező módon.
Szeretem Nagybakónakot és Paprikás Perec Fesztivált rendeztek szombaton a dél-zalai faluban.
Az elszármazottak pódiumbeszélgetésére sokan voltak kíváncsiak, a programot nemcsak a résztvevők, hanem a nézők is élvezték.
A beruházás a Belügyminisztérium pályázatán elnyert harminchat millió forintból, valamint az önkormányzat mintegy négymillió forintos önrészéből valósult meg.
Kétnapos falunapot tartottak Semjénházán, melynek keretében felavatták a már két éve elkészült emlékművet is.
A boronapince felújításából kivették a részüket a község lakói is.
A faanyag-nyomonkövetési szabályok betartása egyrészt védi a fogyasztókat, hogy legálisan kitermelt, megfelelő mennyiségű és minőségű faanyagot kapjanak, másrészt védi a jogkövető termelőket és kereskedőket is a tiszta, átlátható piaci viszonyok megőrzésé
A beruházás a Magyar Falu Program támogatásával valósult meg.
Zalában 12 engedéllyel rendelkező természetes fürdőhely, köztük a kistolmácsi szabadstrand várja a felfrissülni vágyókat.
A szervezők szerint a rendezvény segíti a horvát-magyar kapcsolatok erősödését és a horvát identitás megőrzését.
Hőszigetelték az épületeket, kicserélték a nyílászárókat, napelemes rendszert építettek ki, valamint korszerűsítették a fűtést.
Horvát nemzetiségi napot tartottak a határközeli községben.