(Fotó: Gergely Szilárd)
Mozgalmas és emlékezetes volt a pünkösdi hétvége Semjénházán. Kétnapos falunapot tartottak, melynek keretében felavatták a már két éve elkészült emlékművet is.
A gyermek-, ifjúsági és sportnapon kakasfőző versenyt is rendeztek magyar és horvát csapatok részvételével; a kulturális napon a helyi és környékbeli fellépők mellett egy-egy magyar és horvát közismert énekes is színpadra lépett. Az első és második világháborús, valamint az 1956-os hősök előtt is tisztelgő emlékmű a nemzeti összetartozást is kifejezi – mondta Preksen László polgármester.
(Fotó: Gergely Szilárd)
- Az emlékmű tervezésekor és kialakításakor úgy döntöttünk, hogy az emlékpark nemcsak az I. és II. világháborúban elhunyt hősöknek állít emléket, hanem az 1956-os forradalom áldozatainak is, akik közül többen elhagyták hazánkat, külföldre disszidáltak félelmükben, és a valódi hősöknek, a forradalmároknak, a pesti srácoknak is. A tervezés fázisában megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy a Trianon előtti Nagy-Magyarország és a mostani állapot ábrázolása nagyon fontos. Azért, hogy ha az ember egy pillanatra rátekint az emlékműre, érezze a veszteség mértékét - hangsúlyozta a településvezető, aki úgy látja: egy közösséget, egy nemzetet az jellemez legfőképp, hogy milyen kegyeletet állít és hogyan él szívében az elesettek emléke.
(Fotó: Gergely Szilárd)
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő hangsúlyozta, a táblákon olvasható első és második világháborús semjénházai áldozatok neve, valamint a korabeli Magyarország körvonala is arra emlékeztet és figyelmeztet, hogy nem szabad idegen érdeket szolgálva háborúba sodródni.
- Nem szabad, még közvetett módon sem háborús konfliktusba belesodródnunk, amelyből csak lassan és óriási áldozatok árán tudunk kijönni. Nem véletlen, hogy a magyar kormány azt mondja: Magyarország területén keresztül fegyvereket nem lehet szállítani Ukrajnába, abba az országba, amelyet az oroszok agreszorként megtámadtak - mondta Cseresnyés Péter, aki szerint az emlékmű arra is figyelmeztet, hogy vannak érdekeink, melyeket ha jól képviselünk, akkor Magyarország továbbra is a béke szigete marad.
Az idegennyelv tanulást a magyar és a horvát állam egyaránt támogatja.
Megemlékeztek a trianoni évfordulón Tófejen.
Három hegyi útszakasz felújítását végezte el a nemespátrói önkormányzat.
A szegényebb településeken gurulnak tovább a Mol Bubi-kerékpárok.
Az egész közösséget összefogó rendezvényt tartottak szombaton a településen.
A fiatalokat számos program várta: volt légvár, csillámtetoválás és egy rendőrautót is megtekinthettek belülről.
Elkezdődött a falunapok időszaka, szombaton Lovásziban sokan kilátogattak az Olajbányász Művelődési Ház melletti parkba, ahol különféle programok várták az érdeklődőket.
A trianoni megemlékezés avatják majd fel.
66,5 millió forintot nyert pályázaton az önkormányzat, mely támogatásból számos fejlesztést hajtottak végre az intézmény Eötvös utcai telephelyén.
A pünkösdi hétvégén szombaton Ábellel, a gőzmozdonnyal is utazhatnak az érdeklődők.
Az újudvari önkormányzat szombaton a „Dombhátról Dombhátra” projekt keretében családi napra várta Nagybakónak, Nagyrécse és Magyarszentmiklós csapatait.
Szombaton első alkalommal mutatták meg a térségben egyedülálló, nemrégiben felújított, kiállítótérként működő Kerka Vízimalom gépeit.
A külső és belső felújításon átesett épületben kapott helyet a védőnői szolgálat és a fogorvosi rendelő.