(Cseresnyés Péter sajtófotó)
45 féle friss fügét kóstolhattak meg a becsehelyi fügebírálat résztvevői. Az immár negyedik éve megtartott eseményen a szakértőkből és civilekből álló zsűri tagjai között a Nemzeti Génbank Tanács, a Nébih munkatársai, a keszthelyi egyetem oktatói, a gasztronómia képviselői, a fügetermelők mellett civilek, vagyis maguk a fogyasztók is helyet kaptak.
A bírálat célja a 450 fajtát számláló fügegyűjteményből a helyi viszonyoknak legjobban megfelelők kiválasztása – mondta el Miklós Ákos Márton, a becsehelyi kiviültetvény és füge fajtagyűjtemény tulajdonosa.
- A zsűri szakmai és laikus tagokból áll, ennek megvan az oka és módszertana. Előfordulhat ugyanis, hogy egy vásárló szúr ki egy olyan szempontot, ami felett a szakember figyelme továbbsiklik. 4 fő íztípus van, ami egy irányvonal: van a mézes-aszalt fügés jellegű, a sárgadinnyés ízvilágú, a kimondottan piros bogyós gyümölcsökre emlékeztető, valamint az - én azt szoktam mondani - az igazi füge ízű - tette hozzá Miklós Ákos Márton.
(Cseresnyés Péter sajtófotó)
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő emlékeztetett, a becsehelyi fiatalember elképzelései egybeestek a Mura-program céljaival.
- Azt szerettük volna, hogy mezőgazdasági területeken új módszereket találjanak a gazdák például az elhagyott zártkerti szőlőbirtokok hasznosítására. Ezek a területek kiváló lehetőséget adnak, talán kicsit kevesebb munkával egy-egy füge-, datolyaszilva-, kiviültetvény létrehozására. Van ebben példamutatás itt, Becsehelyen, de Tormaföldén is. Ezeknek a gyümölcsöknek a meghonosítása Magyarországon még várat magára, de az ültetvénytulajdonosok munkájának eredményeképpen egyre többen gondolkodnak azon, hogy így hasznosítsák a birtokukban lévő, ki nem használt zártkerti ingatlanokat - mondta az országgyűlési képviselő.
A település már átvehette a járművet, amelyet a Magyar Falu Program pályázatán nyert pénzből vásároltak.
Az őstermelők egyebek mellett házi tésztákat, lekvárokat és sajtokat kínáltak, de az árusoknál húsvéti dekorációkat is lehetett vásárolni.
A lomtalanítás során csak a nagydarabos, a közszolgáltatás keretében rendszeresített gyűjtőedény méretét meghaladó hulladék kerül elszállításra.
Az új gépjármű napokon belül szolgálatba áll, részt vesz az óvodások szállításában, a szociális étkeztetés biztosításában, valamint a homokkomáromi zarándoklaton is hasznát veszik majd.
A több mint 434 millió forintból megvalósuló projektben 3,1 kilométer hosszan épül aszfaltozott kerékpárút a kivitelezésre adott 200 nap alatt.
Ünnepélyesen is felavatták a szécsiszigeti felújított vízimalmot és a mellé épített, néprajzi bemutatótérként is működő pajtát.
Az épület korszerűsítésére csaknem 85 millió forintot fordíthattak, ennek jelentős része pályázati forrás volt.
A Magyar Falu Program pályázatán elnyert forrásból építettek új ravatalozót.
Nem tudja mit csináljon, hová menjen a hétvégén? Ajánlunk néhány programot.
A beruházást a Belügyminisztérium pályázatán elnyert összegből és 2 millió forint önerőből finanszírozták.
7 csapat mérettette meg magát Zala egyik legnagyobb gasztrofesztiválján, a Mura-menti malacságokon.
A hagyományok őrzését, bemutatását és átadását is egyaránt szolgálta az immár harmadik alkalommal megrendezett program.