Tizenhét dél-zalai település szennyvízkezelése oldódik meg a beruházással (Fotó: Gergely Szilárd)
Lassan a befejezéséhez közelednek azok a nagyszabású szennyvízelvezetési- és tisztítási projektek, melyeket a Szabadics Építőipari Zrt. végez a dél-zalai térségben. A bánokszentgyörgyi, illetve a gelsei agglomerációban, illetőleg Surdon és Liszóban indult fejlesztések több milliárd forintos uniós forrás felhasználásával valósulnak meg, mondta Kovács Tamás, a társaság elnöke.
- A projekt keretében több mint 50 kilométer gravitációs vezeték és több mint 70 kilométer nyomás alatti vezeték épül és megközelítőleg 3000 darab bekötés jön létre - ismertette a beruházás részleteit Kovács Tamás. - A települések összekapcsolásával megfelelő tisztítási kapacitás kiépítése vált szükségessé és a több település szennyvizének együttes tisztítása energetikailag a leghatékonyabb megoldást nyújtja.
Mint kiderült:
Gelse ugyan rendelkezett egy régi szennyvíztisztítóval, azonban ennek hatékonysága nagymértékben ingadozott, ezért új telep létesítése vált szükségessé.
- A Nagykanizsa környéki projekt készültsége 80 százalékos, a csatornahálózat jelentős része már elkészült, jelenleg a rendszerek minősítése folyik - folytatta az elnök. - Csak Pusztamagyaród, Szentliszló, Bucsuta, Felsőrajk és Pötréte településeken zajlanak még építési munkálatok. Az előttünk álló időszakban a területrendezési és útépítési munkálatok következnek az év második felében, melyek befejeztével közel 2 éves munkavégzés fejeződik be.
A Bánokszentgyörgy és Gelse vonzáskörzetében megvalósuló eleveniszapos szennyvíztisztító technológia forgatási és üzempróbái március első felében zajlottak, ezek végén a mérnök az elkészült műveket alkalmasnak találta a próbaüzem megkezdésére.
A próbaüzemek a szennyvíztelepeken idén májusban indulnak és szeptemberben érnek véget (Fotó: Gergely Szilárd)
- A projekt keretében 52 darab átemelő készült el, melyek gyakran csatárláncban kapcsolva adják át egymásnak a szennyvizet, míg az a tisztítóba meg nem érkezik - árulta el Kovács Tamás, majd hozzátette: ezen újonnan létesült átemelők egyike sem rendelkezett áramforrással, melynek kiépíttetése óriási feladatnak bizonyult, ráadásul az átemelők egymás működésétől függenek. A két újonnan létesülő szennyvíztisztító telep esetén a teljes külső infrastruktúra hiányával kellett megküzdeniük, se ivóvíz, se áram nem állt rendelkezésre. Több kilométerről kellett áramot vezetni a telephez, transzformátort építeni, mindezt nehéz körülmények között, hiszen mindkét tisztító mocsaras területen helyezkedik el. Bánokszentgyörgyön a műtárgy alapozást cölöpalapozással kellett megépíteni, míg Gelsén a meglévő szennyvíztisztító tó működését kellett folyamatosan biztosítani a kivitelezés alatt.
Mint megtudtuk: a próbaüzemek a szennyvíztelepeken idén májusban indulnak és szeptemberben érnek véget. Ez idő alatt a lakossági rákötések is megkezdődnek. A rákötések megkezdésnek időpontjáról a leendő üzemeltető és az önkormányzatok segítségével tájékozódhat a lakosság. Fontos, hogy a próbaüzem alatt minél több ingatlan szennyvize legyen rákötve a megépült vezetékre, hiszen így tudják a legeredményesebben tesztelni az elkészült rendszert.
Szavazz te is a dél-zalai fotós képére a „Településed legszebb pontja” fotópályázaton!
A csaknem 1,4 milliárd forintos beruházás hét határ menti települést kapcsol össze, javítva a helyiek közlekedési lehetőségeit és erősítve a térség turisztikai vonzerejét.
A Szentpéterfölde kör lett az Év Kerékpárútja 2026 egyik győztese.
A korlát elsősorban az idősebbek és a mozgásukban korlátozottabb látogatók számára jelent segítséget, biztonságosabbá téve a lépcsőn való közlekedést a temetőbe érkezéskor.
Megjelentek a borvidéken a fitoplazmát terjesztő amerikai szőlőkabóca lárvái.
A polgármesterek és önkormányzati vezetők jelentős felelősséget viselnek, miközben gyakran korlátozott erőforrások mellett kell működtetniük településeiket.
Vizsgálat indult a szennyezés tisztázására.
Az iskolaépület korszerűsítése is folytatódik. A 2026-os program keretében elnyert 33 millió forintos támogatásból a nyári időszakban megújul az általános iskola homlokzata. A tervek szerint festésre és több külső elem felújítására is sor kerül.
Kultúrával, zenével és közösségi vendéglátással kedveskedtek a szépkorúaknak.
Újabb jelentős kerékpárút-fejlesztés indulhat el Zala vármegyében: a „Zala Kétkeréken – Kerékpárút-fejlesztés Zalasárszeg és Galambok között” projekt részeként összesen 6720 méteren fejlesztik a térség kerékpáros közlekedését.
A látogatások során több fejlesztésről és helyi kezdeményezésről is egyeztettek a települések vezetőivel.
A településvezető bejelentette, hogy az időközi választáson ismét indulni kíván a polgármesteri tisztségért.