Tizenhét dél-zalai település szennyvízkezelése oldódik meg a beruházással (Fotó: Gergely Szilárd)
Lassan a befejezéséhez közelednek azok a nagyszabású szennyvízelvezetési- és tisztítási projektek, melyeket a Szabadics Építőipari Zrt. végez a dél-zalai térségben. A bánokszentgyörgyi, illetve a gelsei agglomerációban, illetőleg Surdon és Liszóban indult fejlesztések több milliárd forintos uniós forrás felhasználásával valósulnak meg, mondta Kovács Tamás, a társaság elnöke.
- A projekt keretében több mint 50 kilométer gravitációs vezeték és több mint 70 kilométer nyomás alatti vezeték épül és megközelítőleg 3000 darab bekötés jön létre - ismertette a beruházás részleteit Kovács Tamás. - A települések összekapcsolásával megfelelő tisztítási kapacitás kiépítése vált szükségessé és a több település szennyvizének együttes tisztítása energetikailag a leghatékonyabb megoldást nyújtja.
Mint kiderült:
Gelse ugyan rendelkezett egy régi szennyvíztisztítóval, azonban ennek hatékonysága nagymértékben ingadozott, ezért új telep létesítése vált szükségessé.
- A Nagykanizsa környéki projekt készültsége 80 százalékos, a csatornahálózat jelentős része már elkészült, jelenleg a rendszerek minősítése folyik - folytatta az elnök. - Csak Pusztamagyaród, Szentliszló, Bucsuta, Felsőrajk és Pötréte településeken zajlanak még építési munkálatok. Az előttünk álló időszakban a területrendezési és útépítési munkálatok következnek az év második felében, melyek befejeztével közel 2 éves munkavégzés fejeződik be.
A Bánokszentgyörgy és Gelse vonzáskörzetében megvalósuló eleveniszapos szennyvíztisztító technológia forgatási és üzempróbái március első felében zajlottak, ezek végén a mérnök az elkészült műveket alkalmasnak találta a próbaüzem megkezdésére.
A próbaüzemek a szennyvíztelepeken idén májusban indulnak és szeptemberben érnek véget (Fotó: Gergely Szilárd)
- A projekt keretében 52 darab átemelő készült el, melyek gyakran csatárláncban kapcsolva adják át egymásnak a szennyvizet, míg az a tisztítóba meg nem érkezik - árulta el Kovács Tamás, majd hozzátette: ezen újonnan létesült átemelők egyike sem rendelkezett áramforrással, melynek kiépíttetése óriási feladatnak bizonyult, ráadásul az átemelők egymás működésétől függenek. A két újonnan létesülő szennyvíztisztító telep esetén a teljes külső infrastruktúra hiányával kellett megküzdeniük, se ivóvíz, se áram nem állt rendelkezésre. Több kilométerről kellett áramot vezetni a telephez, transzformátort építeni, mindezt nehéz körülmények között, hiszen mindkét tisztító mocsaras területen helyezkedik el. Bánokszentgyörgyön a műtárgy alapozást cölöpalapozással kellett megépíteni, míg Gelsén a meglévő szennyvíztisztító tó működését kellett folyamatosan biztosítani a kivitelezés alatt.
Mint megtudtuk: a próbaüzemek a szennyvíztelepeken idén májusban indulnak és szeptemberben érnek véget. Ez idő alatt a lakossági rákötések is megkezdődnek. A rákötések megkezdésnek időpontjáról a leendő üzemeltető és az önkormányzatok segítségével tájékozódhat a lakosság. Fontos, hogy a próbaüzem alatt minél több ingatlan szennyvize legyen rákötve a megépült vezetékre, hiszen így tudják a legeredményesebben tesztelni az elkészült rendszert.
Indul a Versenyképes Járások Program.
Lépésről-lépésre haladva modernizálták az épületet.
A programot egy régi lakodalmakat bemutató kiállítás is színesítette a kultúrházban.
Az önkormányzati ciklus alatt közel 200 millió forint támogatás érkezett a településre.
A „miseút” a település két részét köti össze, az egyik falurészből ezen a járdán át közelítik meg a helyiek a templomot.
Jelentősen javítja a közlekedési feltételeket az újonnan elkészült járda.
A beruházásösztönzési stratégia fókuszában a délnyugati térség.
Több mint 100 millió forintot fordított a miháldi önkormányzat a külterületi utak állagmegóvására, felújítására.
Lassan húsz éve, hogy életre hívták az akkor még borfesztivált Tótszentmártonban.
A Horvát Köztársaság államiságát ünnepelték Semjénházán.
Az Inkey családnak állítottak emléket.