Sport - 2021. július 07., Szerda
#Euro 2020 #Európa-bajnokság #foci #labdarúgás #Olaszország #Spanyolország

Olaszország briliáns meccsen harcolta ki a döntőt

Olaszország a döntőben! (Fotó: EPA/Justin Tallis)

Az olasz labdarúgó-válogatott 1-1-es rendes játékidőt és góltalan hosszabbítást követően tizenegyespárbajban legyőzte Spanyolországot az Európa-bajnokság keddi elődöntőjében, a londoni Wembley Stadionban, így bejutott a kontinenstorna fináléjába.

Luis Enrique, a spanyolok szövetségi kapitánya meglepetésre kihagyta a kezdőcsapatból az eddig minden összecsapáson ott szereplő Álvaro Moratát, helyére a Real Sociedad játékosa, Mikel Oyarzabal került. Az olaszoknál csak a súlyos sérült Leonardo Spinazzola hiányzott a megszokott együttesből, őt Emerson váltotta.

A Juventus hátvédje, Giorgio Chiellini 17. Eb-mérkőzésén lépett pályára, ezzel beállította a legendás kapus, Gianluigi Buffon olasz rekordját.

Az olasz válogatott a mérkőzés elején már az ellenfél térfelén letámadta a spanyolokat, de Busquetsék az első percek megilletődöttségét követően egyre nagyobb labdabirtoklási fölénybe kerültek, és többször is hosszú másodpercekig adogattak anélkül, hogy olasz játékos hozzáért volna a játékszerhez. A spanyolok több kisebb helyzetet kialakítottak, de Unai Simón rossz kijövetelénél a kontrákban bízó olaszok előtt is adódott lehetőség.

A 25. percben Dani Olmo tizenhatoson belüli próbálkozásánál kellett az első bravúrt bemutatnia Donnarummának, az olaszok pedig szinte semmit nem tudtak megvalósítani az Eb korábbi szakaszában látott lendületes játékukból, elsősorban azért, mert az idő alig több mint egyharmadában volt náluk a labda. A spanyolok irányították a mérkőzést – a Squadra Azzura játékosainak 44 percig kapura lövési kísérlete sem volt, akkor Emerson a felső lécet találta el -, de gólt ők sem tudtak szerezni.

A fordulás után Busquets kapu fölött elszálló lövése jelentette az első komolyabb veszélyt, majd egy perccel később Chiesa kísérleténél kellett a mérkőzés során először védenie Simónnak. Az olaszok egy gyors kontra végén, a mérkőzés képe alapján némileg váratlanul megszerezték a vezetést, így a spanyoloknak még nagyobb erőket kellett támadásban mozgósítaniuk. Oyarzabal, majd Koke veszélyeztett, de a Mancini-csapat előtt is adódott lehetőség.

Az utolsó húsz percre mindkét szövetségi kapitány cserékkel frissített együttesén, Enrique tanítványai továbbra is támadásban maradtak, és bár az olaszoknak is volt helyeztük, a csereként beállt Morata révén a spanyolok megérdemelten egyenlítettek. A folytatásban is ők játszottak lendületesebben, de újabb gólt a rendes játékidő végéig nem tudtak szerezni.

A ráadásban ugyan csökkent az iram, továbbra is a 2008-ban és 2012-ben Eb-győztes spanyolok tettek többet a győzelemért, ám hiába kerültek oda többször is Donnarumma kapuja közelébe, tizenegyespárbaj döntött a fináléba kerülésről. Ebben az olaszok céloztak pontosabban, így ők jutottak tovább. Szerdán 21 órától Anglia és Dánia meccsel, a forduló győztesével vasárnap találkozik Olaszország a 16. foci-Eb fináléjában.

Tizenegyespárbaj:

Locatelli jobb alsó sarokba tartó lövését védte Simón.
Olmo a kapu jobb felső sarka fölé lőtt.
Belotti a jobb alsó sarokba bombázott (1-0).
Gerard Moreno balra, magasan meglőtt labdáját nem tudta védeni Donnarumma (1-1).
Bonucci magabiztosan lőtt a bal alsó sarokba (2-1).
Thiago Alcántara a jobb alsó sarkot választotta, Donnarumma a másik irányba vetődött (2-2).
Bernardeschi magabiztosan lőtte a labdát a bal felsőbe (3-2).
Morata bal alsó sarok felé tartó lövését védte Donnarumma.
Jorginho laza mozdulattal a bal alsó sarokba lőtt, eldöntve a továbbjutást (4-2).

Még érdekes lehet ...

2024. május 01., Szerda

Birkózók versenyei

Országos bajnoki bronzérmet szerzett Fata József.

2024. április 30., Kedd

Megvan az első aranyérem!

Csoportgyőztesen várják a rájátszást, amit a Kanizsa Arénában rendeznek.

2024. április 23., Kedd

Nemzetközi versenyen bizonyítottak

Ezúttal a SZKES felnőtt formációja remekelt.

2024. április 18., Csütörtök

Megyei diákolimpiát nyert a BLG leány és fiú csapata

Mindkét csapat felkészítő tanára Török Tamás volt.

2024. április 17., Szerda

Manótorna az óvodásoknak

A legkisebb gyerekeknek is kell a mozgás.

2024. április 13., Szombat

Jól indította az évet a SZKES

Tizenegy koreográfiával indulhatnak az országos bajnokságon.

2024. március 28., Csütörtök

Értékes ezüstérem

Az év első válogató versenyén bizonyított Fata József birkózó.

2024. március 27., Szerda

Remekeltek a Szivárvány-iskola atlétái

A diákok a budapesti BOK-csarnokban megrendezett viadalon bizonyítottak.

2024. március 25., Hétfő

Judokák seregszemléje

Aranyérmet szerzett a serdülő Orbán Noémi.

2024. március 20., Szerda

Négy év után ismét elrajtol a Balaton Szupermaraton

A 14 éves múltra visszatekintő futóeseményen több mint 196 kilométert vállalnak a tókerülők.