Sport - 2021. július 07., Szerda
#Euro 2020 #Európa-bajnokság #foci #labdarúgás #Olaszország #Spanyolország

Olaszország briliáns meccsen harcolta ki a döntőt

Olaszország a döntőben! (Fotó: EPA/Justin Tallis)

Az olasz labdarúgó-válogatott 1-1-es rendes játékidőt és góltalan hosszabbítást követően tizenegyespárbajban legyőzte Spanyolországot az Európa-bajnokság keddi elődöntőjében, a londoni Wembley Stadionban, így bejutott a kontinenstorna fináléjába.

Luis Enrique, a spanyolok szövetségi kapitánya meglepetésre kihagyta a kezdőcsapatból az eddig minden összecsapáson ott szereplő Álvaro Moratát, helyére a Real Sociedad játékosa, Mikel Oyarzabal került. Az olaszoknál csak a súlyos sérült Leonardo Spinazzola hiányzott a megszokott együttesből, őt Emerson váltotta.

A Juventus hátvédje, Giorgio Chiellini 17. Eb-mérkőzésén lépett pályára, ezzel beállította a legendás kapus, Gianluigi Buffon olasz rekordját.

Az olasz válogatott a mérkőzés elején már az ellenfél térfelén letámadta a spanyolokat, de Busquetsék az első percek megilletődöttségét követően egyre nagyobb labdabirtoklási fölénybe kerültek, és többször is hosszú másodpercekig adogattak anélkül, hogy olasz játékos hozzáért volna a játékszerhez. A spanyolok több kisebb helyzetet kialakítottak, de Unai Simón rossz kijövetelénél a kontrákban bízó olaszok előtt is adódott lehetőség.

A 25. percben Dani Olmo tizenhatoson belüli próbálkozásánál kellett az első bravúrt bemutatnia Donnarummának, az olaszok pedig szinte semmit nem tudtak megvalósítani az Eb korábbi szakaszában látott lendületes játékukból, elsősorban azért, mert az idő alig több mint egyharmadában volt náluk a labda. A spanyolok irányították a mérkőzést – a Squadra Azzura játékosainak 44 percig kapura lövési kísérlete sem volt, akkor Emerson a felső lécet találta el -, de gólt ők sem tudtak szerezni.

A fordulás után Busquets kapu fölött elszálló lövése jelentette az első komolyabb veszélyt, majd egy perccel később Chiesa kísérleténél kellett a mérkőzés során először védenie Simónnak. Az olaszok egy gyors kontra végén, a mérkőzés képe alapján némileg váratlanul megszerezték a vezetést, így a spanyoloknak még nagyobb erőket kellett támadásban mozgósítaniuk. Oyarzabal, majd Koke veszélyeztett, de a Mancini-csapat előtt is adódott lehetőség.

Az utolsó húsz percre mindkét szövetségi kapitány cserékkel frissített együttesén, Enrique tanítványai továbbra is támadásban maradtak, és bár az olaszoknak is volt helyeztük, a csereként beállt Morata révén a spanyolok megérdemelten egyenlítettek. A folytatásban is ők játszottak lendületesebben, de újabb gólt a rendes játékidő végéig nem tudtak szerezni.

A ráadásban ugyan csökkent az iram, továbbra is a 2008-ban és 2012-ben Eb-győztes spanyolok tettek többet a győzelemért, ám hiába kerültek oda többször is Donnarumma kapuja közelébe, tizenegyespárbaj döntött a fináléba kerülésről. Ebben az olaszok céloztak pontosabban, így ők jutottak tovább. Szerdán 21 órától Anglia és Dánia meccsel, a forduló győztesével vasárnap találkozik Olaszország a 16. foci-Eb fináléjában.

Tizenegyespárbaj:

Locatelli jobb alsó sarokba tartó lövését védte Simón.
Olmo a kapu jobb felső sarka fölé lőtt.
Belotti a jobb alsó sarokba bombázott (1-0).
Gerard Moreno balra, magasan meglőtt labdáját nem tudta védeni Donnarumma (1-1).
Bonucci magabiztosan lőtt a bal alsó sarokba (2-1).
Thiago Alcántara a jobb alsó sarkot választotta, Donnarumma a másik irányba vetődött (2-2).
Bernardeschi magabiztosan lőtte a labdát a bal felsőbe (3-2).
Morata bal alsó sarok felé tartó lövését védte Donnarumma.
Jorginho laza mozdulattal a bal alsó sarokba lőtt, eldöntve a továbbjutást (4-2).

Még érdekes lehet ...

2024. július 18., Csütörtök

Szombatról elhalasztották a Balaton-átúszást

Az 5,2 kilométeres Balaton-átúszás tervezett új időpontja vasárnap, de a végleges döntés csak péntek délben születik meg.

2024. július 11., Csütörtök

Balaton-átúszás - Már több mint 10 ezren neveztek

Néhány nappal a 42. Lidl Balaton-átúszás előtt meghaladta a 10 ezret a nevezők száma.

2024. június 30., Vasárnap

A helyek kétharmada már elkelt a Balaton-átúszásra

A július 20-án sorra kerülő, 42. Balaton-átúszásra több mint tízezer résztvevőt várnak a szervezők.

2024. június 26., Szerda

A kanizsai sakk csúcskategóriát képvisel Magyarországon

Tizenhatodik bajnoki címet ünnepelhettek.

Amerikai birkózók a Zsigmondy-csarnokban

A magyarok mindkét fogásnemben felülmúlták tengerentúli vendégeiket.

2024. június 24., Hétfő

Országúti kerékpárverseny Zalakaroson

A versenyzők a fürdővárosban és annak környékén tekertek.

2024. június 21., Péntek

Vitorlázó repülő program indul a nagykanizsai repülőtéren

A Nagykanizsai Vitorlázórepülő Szakosztály a 12-15 év közötti, repülés iránt érdeklődő gyermekeket várja.

2024. június 20., Csütörtök

Zalakaros: országúti kerékpáros verseny egész hétvégén

A verseny ideje alatt Zalakaros teljes területén és a környező falvakban a gépjárműforgalom időszakos és teljes lezárása is várható.