(Fotók: Gergely Szilárd)
Egész történelmünk, győzelmeink és vereségeink, országrontó csapásaink és tragédiáink azért állták ki az idő próbáját; traumákat elszenvedett népünk, nemzetségeink és nemzetiségeink, elcsatolt honfitársaink csak azért maradtak talpon alkotó és teremtő közösségként, mert kősziklára épült az 1000 éves történelmünk, mondta az államalapítás ünnepén Balogh László polgármester Nagykanizsán.
A Deák téri zászlófelvonást követően a városvezető az Erzsébet téri Zenepavilonnál mondta el ünnepi beszédét. Egy bibliai idézettel, a kősziklára építkező bölcs és a fövenyre házat húzó bolond példázatával állította párhuzamba Szent István király államalapítását. Mint fogalmazott, mindkét építményben-alkotmányban a fundamentum a lényeg, amelyen életünk egyéni és közösségi életháza állhat.
„Mert ha fövenyre építjük életünket, akkor a jelen rabigájába állítjuk azt, kiszolgáltatva minden fuvallatnak. Ha a jelen urainak és hóbortjainak kívánunk megfelelni, olcsón adva építő reményeinket és hitünket, akkor az önazonosságunkat és az álmainkat, évezredes szuverenitásunkat veszítjük el, és a jövőnk végleg bezárul. Ha fövenyre építünk, megspórolva időt és energiát, akkor valójában a jövőbe vetett időnket és energiánkat emésztjük fel. Ha a jelen kósza ideológiáinak engedve eltékozoljuk erőnket és hitünket, és nem a nehézségekre készülünk, megalapozva mindenkori jövőnket, akkor az első viharban elvész minden, mit addig felépítettünk.”
Szent István ezzel szemben kősziklára - a nyugati keresztényre hitre, erkülcsre és kultúrára - építette immár 1000 éves nemzetünket, emelte ki Balogh László.
„Istvánon keresztül a jövő hite és reménye szól hozzánk, melyet ő közvetített. Az Úristenre támaszkodva belépett a történelembe, hogy megépítse államát és nemzetét, hogy az általa megálmodott jövő felé elindítsa e nép történetét. Magyarország nem csupán létrejött 1000 éve, nemzetünk nem pusztán kereteket kapott az életéhez. Magyarországot 1000 éve a keresztény hitre, erkölcsre és kultúrára alapozva a jövőnek alkotta meg István, a szent király. Nem pusztán állammá váltunk akkor, hanem a jövő reményét nyertük el István által, az ő közvetítésével: az Abszolútból született e haza, egész létezése, értékei és népe.”
Az ünnepi beszédet követően a történelmi egyházak képviselői megáldották az új kenyeret, amelyet a polgármester Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő és az egyházi méltóságok jelenlétében szegett meg.
Ezt követően a Kanizsa Táncegyüttes lépett fel, majd az ünneplők megkóstolhatták a város borát és kenyerét.
Az augusztus 20-ai programok a délelőtti műsorral nem értek véget: 18 órakor az Alsóvárosi templomban mutatják be a város szentmiséjét, 19 órától pedig az Erdőfű Népi Kamarazenekar ad koncertet, amelyet táncház követ a Móricz Zsigmond Művelődési Házban. 21 órakor pedig tűzijáték lesz az Erzsébet téren.
A Kanizsai Oldtimer Kerékpáros Szövetség tagjai által létrehozott kiállítás szeptember 13-án, a dödöllefesztivál első napján nyitja ki kapuit.
A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményt változtatás nélkül közöljük.
A szabályok betartása mellett a hagyományok és új kezdeményezések is fontos szerepet kapnak a jövőben.
A beruházás már középtávon is megtérülne, hiszen egy-egy alkalomra több milliós költsége van az ideiglenes áramhálózat kiépítésének.
A Fidesz nem engedi szőnyeg alá söpörni az ügyet.
Ha önkormányzati forrásból lenne finanszírozva a Tripammer utca felújítása, már elkezdődhettek volna a munkálatok.
A nagykanizsai Fidesz-frakció ingyenessé tenné a várakozást.
A Szent István-napi megemlékezés a Deák-téren ünnepélyes zászlófelvonással kezdődött.
Ismét a Csónakázó-tavon rendezik meg a Jet-Ski Országos Bajnokság utolsó fordulóját.
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő az új grémium első összejövetelét szeptemberre tervezi.
Minden korosztály megtalálta a számára kikapcsolódást nyújtó programot.